Genel

Fethiye Caddesi düzenlemesi için proje yarışması açıldı

Fethiye Caddesi düzenlemesi için proje yarışması açıldıHürriyet; “sadece jüri seçmesin, halk da belirlesin istedik. Jürinin seçtiği 3 projeyi esnafa ve halka sunacağız” dedi. Halkın istediği projeyi hayata geçireceğiz. detaylar haberimizde…

Fethiye Caddesi düzenlemesi için proje yarışması açıldı

Marka İzmit’e marka cadde…

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, Fethiye Caddesi’nin halka danışılarak modernize edileceğini söyledi
İzmit Belediyesi halka “Nasıl bir Fethiye Caddesi istiyorsunuz?” diyerek Fethiye Caddesi Düzenleme Yarışması açtı. Buna göre jüri tarafından seçilen ve halkın istediği Fethiye Caddesi projesi hayata geçmiş olacak.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet kentin ana arterlerinin başında gelen Fethiye Caddesi Düzenleme Yarışması ile ilgili basın toplantısı yaptı.

Açıklamaya meclis üyesi ve Proje Koordinatörü Arsal Arısal, Doç. Dr. Özgür Bingöl ve Yüksek Mimar İlke Barka da katıldı Yarışmanın son katılım tarihi 31 Mart Salı günü. Posta alımı için son tarih 2 Nisan Perşembe. Yarışma sonucu ise 11 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te açıklanacak. Yarışmanın ödülü ise 30 bin TL olarak belirlendi.

“Tüm aşamalar takip edilecek”

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, “Seçim döneminde özelikle üstüne basa basa söylediğimiz bir şey vardı. Ben yaptım oldu mantığı yerine uzun ömürlü projelerin yapılmasını istiyoruz. Ulusal bazlı yarışmalarla kafamıza göre hareket etmeden, halkın gönlünde yatan projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Kentin merkezini yeniden planlamak üzere Fethiye Caddesi’ni düzenlemek için yarışma açtık. Yasalar çerçevesinde ciddi bir iş yapmak istiyoruz. Resmi Gazete’de de yayınlandı. Herkes bütün aşamaları takip edebilecek” dedi.

“Eş değer üç proje seçilecek”

Şeffaf bir uygulama olacağının altını çizen Başkan Hürriyet, “İlk defa bir ayrıntımız var. Eş değer üç proje seçeceğiz. Nedeni ise; sadece jüri seçmesin, halk da belirlesin istedik. Jürinin seçtiği 3 projeyi esnafa ve halka sunacağız. Halkın istediği projeyi hayata geçireceğiz. Her gün bir esnaf kepenk kapatıyor. Merkeze uzun yıllar el sürülmedi. 17 senedir Fethiye Caddesi’nde bir taş değişmedi. Yıllar sonra biz el süreceğiz. İzmit’i bir çekim merkezi haline getirmek istiyoruz. Uzun ömürlü kaliteli bir iş çıkacağına eminiz. Bu bir başlangıç, bundan sonra nitelikli projeleri sıklıkla hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“Kaliteli proje amaçladık”

Proje Koordinatörü Arsal Arısal ise, “Uygar ülkelerde kamuya ait projeler için yarışma düzenleniyor. Şeffaf ve halkın istediği bir uygulama için bu projeyi Fethiye Caddesi’nden başlattık. Bu dönemde CHP’li belediyelerin açtığı yarışmalar yapılıyor. Biz de İzmit Belediyesi olarak Fethiye Caddesi’nden başlamak istedik. Farklı bir süreç olacak. Normalde jüri tarafından birinci, ikinci belirlenirken biz eş değer ödülü uygun gördük. Jürinin ve esnafın ayrı ayrı derece belirlemesini istedik. Daha sonra en fazla oyu alan dereceye girecek. İyi projeleri amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Beklentimizi karşılayacak”

Doç. Dr. Özgür Bingöl de, “Fethiye Caddesi benim çocukluğum ve gençliğim geçtiği yer. Anılarla yüklü. Biz meslek insanı olarak kentin yaşamını değiştirecek projeler için vatandaşın da projeye dahil olmasını öngörüyoruz. Hedefimiz; ortak akılla birlikte kentlinin de bu sürecin bir parçası olması. Ulusal ve açık yarışmaları tercih ettik. İlk defa bu yarışmada üçlü bir yöntem deneyeceğiz. Dilerim beklentilerimizi karşılayacaktır” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı