Siyaset

Fethullah Gülen Amerikadan usulüne uygun istenmiştir

Fethullah Gülen Amerikadan usulüne uygun istenmiştir Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Gülen’i usulüne göre uygun istememişler” ifadesine yanıt verdi. Bozdağ, “Türkiye, 15 Temmuz darbe teşebbüsü dahil pek çok suçun bir numaralı faili terörist başı Gülen’i ABD’den usulüne uygun talep etmiştir” dedi. Fethullah Gülen Amerikadan usulüne uygun istenmiştir detaylar haberimizde…

Fethullah Gülen Amerikadan usulüne uygun istenmiştir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, Fethullah Gülen’in ABD’den usulüne uygun şekilde istenmediği iddiasıyla ilgili, sosyal medya hesabından yanıt verdi. Bozdağ, “Gülen’in iade için geçici tutuklanması ve iade taleplerinde, bir eksiklik ya da yanlışlık yoktur” dedi.

“Ama arayanın kim olduğunu, açıklamadı”

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ ın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, ABD’den arandığını ve kendisine, Türkiye’nin terörist başı F. Gülen’in iadesi için usulünce başvuruda bulunmadığını, söylendiğini dün bir TV’ye açıkladı. Ama arayanın kim olduğunu, açıklamadı.

“Sizi ABD’den arayan her kimse, yalan söylüyor”

Sayın İnce, keşke ABD’den arayanın dediğinin doğru mu yalan mı olduğunu tespit için Adalet Bakanlığını arayıp işin aslını/doğrusunu öğrenseydi, kendisini yalancının yalancı şahidi durumuna düşürmezdi. Belli ki Sayın İnce, ABD’den arayana inanmış ve onun ağzıyla Türkiye’yi suçluyor. Sizi ABD’den arayan her kimse, yalan söylüyor.

“ABD ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmaya uygundur”

Siz de sorgusuz ABD’den arayan yalancıya inanıp beyanını kamuoyu ile paylaşıyorsunuz. Kendinizi yalancıya gönüllü kullandırıyorsunuz, yalancıya yalancı şahitlik yapıyorsunuz. Türkiye’nin terörist başı ve 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü’nün bir numaralı faili Gülen’i iade talebi, ABD ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmaya uygundur. Terörist başı Gülen’in iade için geçici tutuklanması ve iade taleplerinde, bir eksiklik ya da yanlışlık yoktur.

“Türkiye’nin talebinde, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık yoktur”

Türkiye, FETÖ kurucusu ve yöneticisi ve 15 Temmuz 2016 Darbe Teşebbüsü dahil pek çok suçun bir numaralı faili terörist başı F. Gülen’i ABD’den usulüne uygun talep etmiştir. Türkiye’nin talebinde, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık yoktur. Her şey usule ve anlaşmaya uygundur. Türkiye’nin talepnamesinde yer alan delillerin standardı da aramızdaki anlaşmanın aradığı delil standardını fazlasıyla karşılamaktadır.

Fethullah Gülen Amerikadan usulüne uygun istenmiştir

“Klasör klasör gönderilen dosyalar…”

ABD yönetimi, terörist başı F.Gülen hakkındaki Türkiye’nin iade talebini ve eki delil dosyalarını, bugüne kadar ABD adli makamlarına göndermedi. Sayın İnce, siz, alenen yalan söylüyorsunuz ve ABD’den arayan her kimse onun ağzından utanmadan ülkenize iftira ediyorsunuz. Klasör klasör gönderilen dosyalar, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Adalet Bakanlarımız, Dışişleri Bakanımızın görüşmeleri ve medyada yazılanlar, herşey ortada

“ABD’den arayan sizi kolayca kullanırsa…”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı” Bu gerçeklere rağmen söyleneni doğruluğunu tahkik etmeden ve hatta tahkike ihtiyaç duymadan kullanmanız, kendinizi alenen kullandırmanızdır. ABD’den arayan sizi kolayca kullanırsa, Allah muhafaza Cumhurbaşkanı olduğunuzda da ABD’den arayanlar daima sizi kullanacak, demektir. Sayın İnce, unutma ki Türk halkı kendini kullandıranı da başkalarının kullandığını da, yalancıyı da, müfteriyi de sevmez. Böylelerine lider gözüyle de bakmaz. Hele hele başka ülkeden telefonla arayanların kullandığını kukla olarak görür. Kuklaları da Cumhurbaşkanı seçmez.

“Eğer arayan ABD’li ise CIA’den mi yoksa FBI’dan mı?”

Sayın İnce, sizi ABD’den arayan ABD’li mi Türk mü? Eğer arayan ABD’li ise CIA’dan mı yoksa FBI’den mi veya Adalet Bakanlığından mı veyahut da başka bir ABD’li mi? Sizi arayan Türk ise FETÖ üyesi mi veya FETÖ beslemesi mi ya da başkaca bir Türkiye düşmanı mı? Sahi kim? Sayın İnce, sizi ABD’den arayanı neden açıklamadınız? Adının bilinmesinden bir çekinceniz mi var? Adının bilinmesinden yana bir endişeniz yoksa bundan sonra açıklamayı düşünüyor musunuz? Yoksa adının bilinmesi size zarar mı verir? Sahi ABD’den arayanın adını neden gizliyorsunuz? Milletin gözünün içine baka baka yalan söyleyen birini görmek isteyen Muharrem İnce’nin yüzüne bakmalıdır. Çünkü milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Pes artık, pes… Bu kadarı da olmaz yahu!”

Öte yandan Adalet Bakanlığı da konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Dışişleri Bakanlığı kanalıyla muhatap ülkelere iletilmektedir”

“İade talepleri yargı mercileri tarafından hazırlanmakta olup, Bakanlığımızın bu süreçteki rolü Türk adli mercileri ile yabancı makamlar arasında irtibatı kurmak ve sürecin uluslararası sözleşmelere uygun biçimde ilerlemesini sağlamaktır. Yakalama kararı ile suça ilişkin bilgi ve delilleri içeren bu talepnameler, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla muhatap ülkelere iletilmektedir.

Fethullah Gülen Amerikadan usulüne uygun istenmiştir

“Cumhurbaşkanına suikast girişimi için 3 ayrı dosya…”

Fethullah Gülen hakkında 15 Temmuz darbe girişiminden önce işlediği suçlarla ilgili dört (4) ayrı dosya üzerinden hazırlanan iade talepnameleri 19 Temmuz 2016 tarihli yazılarımız ekinde Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla ABD makamlarına iletilmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi ve Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast teşebbüsüyle ilgili olarak da üç (3) ayrı dosya üzerinden hazırlanan talepnameler ise 23 Temmuz 2017 ve 20 Kasım 2017 tarihlerinde muhatap devlete iletilmiş ve örgüt elebaşının iadesi istenilmiştir.

“İade için yeterli delillerle…”

İade taleplerimizin tamamı, iki ülke arasında yürürlükte olan ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Antlaşması’nda belirlenen usule uygun bir şekilde ve iade için yeterli delillerle birlikte ABD makamlarına iletilmiştir. Talepler, içerik ve usul bakımından, Ülkemiz ve ABD arasındaki ikili antlaşmada öngörülen şartları bütünüyle karşılamaktadır.

“Örgüt elebaşının bir an evvel iadesi beklentimiz…”

Süreci yakından takip eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımız, Adalet ve Dışişleri Bakanlarımız da yüksek düzeyli resmî temaslar vesilesiyle bir araya geldikleri muhataplarına taleplerimizin karşılanması ve örgüt elebaşının bir an evvel iadesi yönündeki beklentimizi defaatle dile getirmişlerdir.

“ABD makamlarından bekliyoruz…”

Tam, eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde iletilen iade taleplerimizin ABD makamlarınca bir an evvel yerine getirilmesi halen beklenmektedir.

Sayın İnce’nin kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır.

“Asılsız haber ve beyanatlar zinciri”

Kamuoyunu yanıltıcı nitelikteki bu talihsiz açıklamanın, Fethullah Gülen’in iade süreci ile ilgili olarak zaman zaman ortaya atılan asılsız haber ve beyanatlar zincirinin yeni bir halkası olduğu görülmektedir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica