Genel

Fetö 63 tutuklu için Nisan 2015 te tahliye talimatı vermiş

Fetö 63 tutuklu için Nisan 2015 te tahliye talimatı vermiş İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Fethullah Gülen’in 63 tutuklunun tahliye edilmesine yönelik Nisan 2015 tarihli talimatının belgesi olduğu iddiasıyla bir yazı paylaştı. Fetö 63 tutuklu için Nisan 2015 te tahliye talimatı vermiş detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Fetö 63 tutuklu için Nisan 2015 te tahliye talimatı vermiş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, aralarında Hidayet Karaca ile eski polis müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yasin Topçu, Yurt Atayün ve Rıza Sarraf davasında tanık olarak dinlenen Hüseyin Korkmaz’ın da bulunduğu 63 tutuklunun serbest bırakılması için Fethullah Gülen’in imzası olduğu öne sürülen 19 Nisan 2015 tarihli yazılı talimatı basın mensuplarıyla paylaştı. Bu talimatın, Zaman Gazetesi eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın 18 Nisan 2015 tarihinde ABD’den getirdiği dijital belgelerde ‘ele geçirildiğini’ belirten Fidan “Yanında da bu mektubu getiriyor. 25 Nisan 2015 tarihinde bu kişiler hakkında tahliye kararı çıkıyor. Ancak 10. Sulh Ceza Hakimliği bu tahliye kararını iptal etti. Terörist başının örgüt üyelerine şu ana kadar tespit edilen en somut talimatı, en somut belgesidir” dedi.

Başsavcı basın toplantısı yaptı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Fidan, basın toplantısı yaparak, ABD’deki Hakan Atilla davasıyla ilgili tespitlerini paylaştı. Fidan “Bu sözde dava, Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) ABD üzerinden diriltmeyi amaçlayan ve Türkiye Cumhuriyetini hedef alan bir kumpas davasıdır. FETÖ’nün 17/25 Aralık kumpası, MİT TIR’ları ihaneti sözde Selam Tevhid örgütü meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu kumpasların en önemli ayağı firari emniyet mensupları ile bunlarla işbirliği içinde çalışan yabancı istihbarat birimleridir” dedi.

“Bu mektubun tarihi çok önemli”

15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu örgütün medya yapılanması kapsamında 52 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini, gözaltına alınanlar arasında Zaman Gazetesi’nde Görsel Yönetmen ve Grafik Tasarım Sorumlusu Fevzi Yazıcı’nın da bulunduğunu belirten Başsavcı İrfan Fidan şunları söyledi: “Bu şahsın evinde yapılan aramada dijital dokümanlar, bilgi ve belgeler ele geçirildi. Bu dokümanların çözümü devam ederken FETÖ elebaşısına ait olduğu tespit edilen bir mektup ele geçirildi. Bu mektubun tarihi çok önemli. Bu terörist başının örgüt üyelerine verdiği birebir talimatın en somut örneğidir. Bu talimatı alan örgüt yöneticileri hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik, 25 Nisan 2015’te aralarında Ali Fuat Yılmazer, Ömer Köse, Yurt Atayün, Yasin Topçu ve Hüseyin Korkmaz hakkında tahliye kararı vermişlerdir. Ancak 10 Sulh Hakimliğince bu kararlar yok hükümde sayılarak tahliyeleri engellenmiştir.”

“100’e yakın flash disk ele geçirildi”

Başsavcı Fidan, halen Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan ile Mehmet Altan’ın aralarında bulunduğu davanın da sanığı olan Fevzi Yazıcı’nın 8 Nisan 2015’te ABD’ye gittiğini; 18 Nisan 2015’te Türkiye’ye döndüğünü ve yanında bu mektubu getirdiğini ifade etti. Fevzi Yazıcı’nın söz konusu Fetullah Gülen imzalı yazılı talimatını içeren belgeyi yanında getirdiğini belirten Başsavcı Fidan; söz konusu belgede Gülen’e ait imzanın; yine Yazıcı’dan ele geçirilen saat ve çekte yer alan imzalar ile aynı olduğunun anlaşıldığını vurguladı. Yazıcı’nın yanında getirdiği diğer belgelerle ilgili sorgulamanın devam ettiği, 100’e yakın flash diskin ele geçirildiğini belirten Başsavcı Fidan, söz konusu talimatını içeren belgenin de sözde ABD’deki yargılamaya dosyasına girdiğini belirtti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica