Genel

FETÖ finans kaynağı TUSKON davası başlıyor

FETÖ finans kaynağı TUSKON davası başlıyor FETÖ’ye finansman sağladıkları iddiasıyla, TUSKON ve üye şirketleri ile ünlü işadamları hakkında açılan davanın görülmesine yarın Silivri’de başlanılacak. FETÖ finans kaynağı TUSKON davası başlıyor detaylar haberimizde…

FETÖ finans kaynağı TUSKON davası başlıyor

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve ünlü baklavacı Faruk Güllü’nün de aralarında bulunduğu 86 sanık ilk kez hakım karşısına çıkacak. İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusunda görülecek duruşmada 86 sanık ilk kez hâkim karşısına çıkarak ifade verecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan 120 sayfalık iddianamede, FETÖ lideri Fetullah Gülen 1 numaralı sanık olarak yer alırken, Gülen ile birlikte TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay’ın “anayasayı ihlal”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” ve “Özel belgede sahtecilik” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 16 yıldan 25 yıl 6’şar aya kadar hapisleri isteniyor.

Soruşturma aşamasında 8 Eylül 2016 tarihinde tutuklanan eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı, 3 Mayıs 2017 tarihinde özel hastane raporunda belirtilen sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın soruşturmayı tamamlamasının ardından hazırlanan iddianameyi kabul ederek, Kavurmacı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmıştı. Yeniden gözaltına alınan Kavurmacı, 17 Haziran 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti

16 Ekim’de FETÖ finans davası başlamıştı…

FETÖ’nün finansal yapılanmasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında örgüte himmet topladığı ve finansman sağladığı iddiasıyla aralarında iş adamı Mahmut Sami Boydak’ın da bulunduğu 39’u tutuklu 135 sanığın yargılandığı dava başladı. Silivri Cezaevi’nde görülen duruşmada sanıklar hakkında 5 yıldan 25’şer yıla kadar değişen oranda hapis cezası talep ediliyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesi karşısında bulunan duruşma salonunda başlatılan davada 35’i tutuklu 60 sanık hazır bulundu. Kimlik tespiti yapıldıktan sonra mahkeme başkanı iddianamenin özetini okuyor.

İddianameden…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede; aralarında iş adamı Mahmut Sami Boydak’ın da bulunduğu 39’u tutuklu 137 kişi şüpheli olarak yer alıyor. İddianamede tüm şüpheliler için “Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet” suçundan 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca 125 şüpheli için “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, 9 kişi hakkında ise; “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Tahsilatçılardan ABD’ye uzanan para trafiği

İddianamede Dünya Pazarlama A.Ş., bünyesindeki şirketlerin piyasaya faturasız sürülen mallardan elde edilen gelirler ile himmet; Ve bağış adı altında elde edilen gelirlerin kurulan paravan şirketler üzerinden FETÖ’ye aktarıldığı iddia edildi. İddianamede yapılan değerlendirmede, söz konusu organizasyonun, piyasaya faturasız olarak sürülen (ev aletleri, kırtasiye malzemeleri vb.) mallların; tahsilatçılar aracılığıyla toplanan bedellerinin bölge sorumlularının hesaplarına yatırıldığı; bölge sorumlularının toplanan paraları İstanbul’daki firma yetkililerinin hesaplarına gönderdikleri; Ve buradan da FETÖ ile iltisaklı yurtiçi ve yurtdışındaki şirketlere yönlendirdikleri ileri sürüldü.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica