Siyaset

Flormar işçileri moral veren bir mücadelenin altına imza atmıştır

Flormar işçileri moral veren bir mücadelenin altına imza atmıştır Erkan; “Ülkemizin dört bir tarafında işçilerin, kadınların, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılanan Flormar direnişi, sadece Flormar patronuna karşı değil hükümetten, kolluk kuvvetlerine uzanan mücadeleyi kapsamaktadır” dedi. detaylar haberimizde…

Flormar işçileri moral veren bir mücadelenin altına imza atmıştır

Emek Partisi, anlaşma sağlanan Flormar’a ilişkin açıklama yaptı.

“Patronların ve hükümetin kol kola yönettiği…”

Arzu Erkan
Arzu Erkan

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzalı yapılan açıklamada; “İşçi sınıfı, Flormar işçilerinin verdiği mücadeleden de öğrenerek ve dersler çıkararak, patronların ve hükümetin kol kola yönettiği bu ülkeyi; işçilerin, kadınların, gençlerin yönettiği bir ülkeye doğru taşıyacaktır. Partimiz de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir” denildi.

Petrol-İş’te sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçileri, direnişlerini 297 gün sürdürdü. Yapılan anlaşmayı ders ve deneyimlerle dolu olarak nitelendiren EMEP’in açıklamasının satır başları şöyle:

“Onuru, geleceği, emeği için mücadele eden Flormar işçileri, direnişlerinin 297. gününde anlaşma sağladı. Türkiye işçi sınıfı mücadelesinde artık önemli bir yere sahip olan Flormar direnişi, baştan sona ders ve deneyimlerle dolu.

Mücadele günlerinde Emek partisi

“İşçilerin, kadınların, gençlerin sesi oldular”

Ülkemizin dört bir tarafında işçilerin, kadınların, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılanan Flormar direnişi, sadece Flormar patronuna karşı değil hükümetten, kolluk kuvvetlerine uzanan mücadeleyi kapsamaktadır. Anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkını kullandığı için işinden çıkarılan Flormar işçileri, yazın sıcağına kışın soğuğuna rağmen uzun soluklu bir mücadele vermiştir. Yeri gelmiş çadır kurmaları yasaklanmış, yeri gelmiş ses araçları engellenmiştir. Son olarak da işçilerin caddenin güneşli tarafında oturmasına yasak getirilmiş, güneş dahi ellerinden alınmak istenmiştir!

“Patronlar ve hükümet ülkeyi birlikte yönetiyor”

Flormar işçilerinin verdiği mücadele nezdinde tüm işçiler yeniden görmüştür ki, patronlar ve hükümet bu ülkeyi birlikte yönetmektedir. İşçi ve emekçilerin hiçbir hakka sahip olmadığı bir ülke hayaliyle yaşayan patronlar ve hükümete ise en okkalı cevap, Flormar işçisinin 297 günlük direnişinin içerisinde yer almaktadır. Olağanüstü hal ilanı dönemi de olmak üzere grev, toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklarının, işten atma ve görevden almaların, yaygın gözaltı ve tutuklamaların yoğunlaştığı bir dönemde Flormar işçileri, tüm işçi ve emekçiler için moral veren bir mücadelenin altına imza atmıştır.

“16 maaş kötü niyet tazminatı ödenecek”

İşçilerin iradesiyle başlayan ve işçilerin iradesiyle biten Flormar direnişi sonucunda işçilere, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra 16 maaş kötü niyet tazminatı ödenecek. Ayrıca iş kanununun 25/2 maddesine göre işten atılan işçiler başta olmak üzere çıkarılma maddeleri 18. madde olarak değiştirilerek, alamadıkları işsizlik maaşlarını da alabilecekler. Ve sendikanın işyerine yönelik yetki alma mücadelesi de devam edecek.

“İşçiler dost ve düşmanı gördü”

Partimiz, direnişin başlangıcından itibaren üzerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışmıştır. Başta Gebze’de Kurulu bulunan fabrikalar olmak üzere, ülkemizin dört bir yanında Flormar işçilerinin mücadelesiyle tüm işçi ve emekçilerin mücadelesini birleştirme gayretinde bulunmuştur. Tüm emek, demokrasi güçlerinin gösterdiği dayanışma gayreti direniş için son derece önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen dayanışmalar ile birleşen Flormar işçisinin iradesi, 297 günü tamamlamıştır. Deyim yerindeyse bu süreç içerisinde işçiler dost ve düşman herkesi ayırt etme imkânına da sahip olmuştur.

İşçi sınıfı, Flormar işçilerinin verdiği mücadeleden de öğrenerek ve dersler çıkararak, patronların ve hükümetin kol kola yönettiği bu ülkeyi; işçilerin, kadınların, gençlerin yönettiği bir ülkeye doğru taşıyacaktır. Partimiz de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica