Siyaset

Gata ve Askeri Liseleri açmak birinci önceliğimizdir

Gata ve Askeri Liseleri açmak birinci önceliğimizdir İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, NTV‘de Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı. Gata ve Askeri Liseleri açmak birinci önceliğimizdir detaylar haberimizde…

Gata ve Askeri Liseleri açmak birinci önceliğimizdir

Akşener, “Kuleli ve Işıklar Askeri Lisesi, GATA’nın açılması bizim birinci önceliğimizdir. Çocukları FETÖ’ye kaptırdıysanız suç sizindir, binalara savaş açamazsınız” dedi.

Akşener’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Türkiye’yi iki kere dolaşmış olacağım”

Muhteşem bir teveccüh görüyorum. Referandumda da dolaştım. Türkiye’yi iki kere dolaşmış olacağım. Bütün korkutmalara rağmen çok büyük kalabalıklara sesleniyorum. FETÖ’den talimat aldığımı iddia eden bunu kanıtlamakla mükelleftir. Devlet adamlığına ciddiyet yakışır. Bunu kanıtlamayan şerefsizdir.

“Davulla, zurnayla yapılmaz”

Terör örgütlerine karşı devletimizin, imha edici bir davranış uygulaması halinde, biz devletimizin arkasında oluruz. Ama bunu iç politikanın öznesi yapılmaması lazım. Davulla, zurnayla yapılmaz. Karşıdakiler önlem alır. Bu da iç politikanın öznesi olduğunun kanıtı.

“O açılan hendekleri kapatmak için 700 tane şehit verdik”

Habur rezaletini ben yapmadım. Çadır mahkemelerini ben kurdurmadım. Megri megri diye ben ağlamadım. Hendeklerin kazılmasına ben göz yummadım. O açılan hendekleri kapatmak için 700 tane şehit verdik. Bunlar unutuldu. Ben terör mücadelesini ciddi bir iş olarak görürüm. O ciddi işte kayıplar olur, o kayıplar sizin evlatlarınızdır. Bunun gayri ciddi yapıldığını görüyorum. Bu devlete yakışmaz.

“Erdoğan’ın yorulduğunu düşünen seçmen İYİ Parti’ye kayıyor”

Bugüne kadar Doğu’da seçmen HDP ile AKP arasına zorlanıyordu. Batı’da ise CHP ile AKP arasında bir seçime zorlanıyordu. Şimdi İYİ Parti iyi bir alan oluşturdu. AKP’nin oy oranını yüzde 48 olarak alırsak, 33’ü Erdoğan’a aidiyet duyan insan kitlesi. Bir diğeri AKP’den yorulmuş insanlar, bu insanlar yol arıyor ama Erdoğan’ın yıpranmasını istemiyor. Bir diğeri ise daha önce muhalefete de oy vermiş insan kitlesi. Ama daha önceki seçimlerde oy verdikleri muhalefet, onları hayal kırıklığına uğratmış. Bu 3 seçmen tipinden, bize yönelen tarafını sayarsak birinci seçmen kitlesi daha önce muhalefet tarafına geçen kitle, ikinci kitle Erdoğan’ı seven sayan ama yıpranmasını istemeyen kitle.

“Millet İttifakı Meclis’te de devam edecek”

İkinci tura kalırsa CHP’nin adayı kalırsa destekleyeceğimizi en başında ifade ettik. Bunda bir değişiklik yok. Millet İttifakı’nın da Meclis’te devam etmesini diliyorum.

“YÖK’ü kapatacağımızı ve TRT’yi satacağımızı söyledim”

TİKA’yı kapatacağız diye bir beyanımız yok. Şöyle bir beyanımız var: “AFAD’ından başka arpalık kurumlara, bunları tek tek gözden geçireceğiz. Ben sadece YÖK’ü kapatacağımızı ve TRT’yi satacağımızı” söyledim.

“TİKA yıllık 8 milyar dolar para harcıyor, faturasız”

TİKA’yı inceledik. Ve çıkan sonuç… TİKA yıllık 8 milyar dolar para harcıyor, faturasız. Bu paranın nereye gittiği belli değil. 6,5 milyar doları vergilerimizden gidiyor.

Kocaeli‘deki köy okullarına bakın bitik halde”

Bu akşam Diyarbakır’a gideceğim oradaki köy okullarına bakın, Kocaeli‘deki köy okullarına bakın bitik halde. Ama Kamboçya’ya ilkokul yapmışlar. Bu kurumlar bu kadar büyük paraları nerelere harcadıklarının hesabını vermek zorunda.

“Tutuklayın beni”

TİKA için Pensilvanya’dan talimat aldı dedi Başbakan. Devlet yönetimi ciddi iştir. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı emrinizde… Birer talimatınıza bakar inceletmeniz. İnceletin madem tutuklayın beni.

“100 Liralık borçlar, 10 Lira’ya satılıyor”

4,5 milyon insanın kredi borcu var. 100 Liralık borçlar, 10 Lira’ya satılıyor zaten bankalar tarafından. Bunlar para alıp batırmışlar değil, günlük hayatını devam ettirebilmek için almışlar. Şehit aileleri var, gazi aileleri var. Biz bunların tamamını sileceğiz. Bu sadece 8 milyar TL tutuyor. Bir defaya mahsus… 2018 Bütçesi’nin yüzde biri. Bakanların torunlarının, gelinlerinin araç kirası fiyatı….

“Ekonomi, müfredat, eğitim”

Sayın Erdoğan her şey biliyor. Ekonomi, müfredat, eğitim… Ben Cumhurbaşkanı seçilirsem, ekonomistleri yöneteceğim. Merkez Bankası’na faizi indir, kaldır demeyeceğim, zaten siyasetçiler tarafından denmemesi lazım.

“2,5 trilyon dolar vergi toplandı”

Türkiye’de uzun bir zamandır hiçbir şey üretmiyor. Dünya, Endüstri 4.0’ı konuşurken, biz sanayisizleştirildik. 2,5 trilyon dolar vergi toplandı. Teknoloji konusunda bir yatırım yapıldı mı? Fabrika yapıldı mı?

“Dünyada bütün ülkeler çiftçileri koruyor”

Tarımda Türkiye kendi kendine yeten bir ülkeydi. Bugün geldiğimiz noktada Konya’da 800 milyon dolarlık buğday alınmış. Dünyada bütün ülkeler çiftçileri koruyor, biz çiftçileri küstürüyoruz. Kalkınma kırsaldan başlamalı. Böyle bir model olmalı, ben bundan söz ediyorum.

“Yılda 50 milyar dolar üretime yönelik yatırım yapacağız”

Türkiye’nin en büyük projelerini müteahhitlere yaptıracaksınız, hazine garantisi, müşteri garantisi vereceksiniz. Millet Kıraathanesi’ni kendiniz yapacaksınız. Devlet böyle bir şey değil. Yılda 50 milyar dolar üretime yönelik yatırım yapacağız. İstihdam sağlamaya yönelik. İnovasyona yönelik mesela destek veriyoruz, ama pazar desteği vermiyorum ülke olarak. Mevzuat buna uygun değil bunu düzelteceğiz.

“Eğitim sınıflar arası geçişkenliği sağlayan bir şeydir”

Askeri ücret konusunda bizim farkımız en hazırlıklı siyasi parti olmamız. Ekonomi kadromuz çok iyi. Sosyal politikalar kadromuz çok iyi. Durmuş Yılmaz, Ayfer Yılmaz gibi isimleri tanıyorsunuz, boş vaatler içine girmez bu isimler. Türkiye yoksullaştırılıyor, bu yolsuzluk üzerinden siyasi rant sistemi var. Bu sistemi bitireceğiz o zaman pazar hareketlenecek. Mardin’den Aziz Sancar çıktı. İzmit’te doğmuş küçük bir memurun kızı Meral Akşener’i siyasetçi yapan sistemi ortadan kaldıran bir eğitim politikası var. Eğitim sınıflar arası geçişkenliği sağlayan bir şeydir… Artık böyle değil. Şimdiki zamanda öğrenciler, öğretmenlere not veriyor. Müfredatın sürekli değişmediği, sorgulayan, bilimsel bir kafası olan öğrencilerin yetiştiği bir eğitim politikası vaat ediyoruz.

“Üniversite hastanelerinin içi boşaltıldı”

Daha küçük ve hastanın daha rahat ulaşabileceği bir sağlık politikamız var. Şehir hastanelerine garanti verilmiş, doktorlar burada esir. Doktorlara performans sistemi geldi. Hasta bakma sayısı, iğne yapma sayısına bakılıyor. Doktorla hasta karşı karşıya getirildi. Doktorlar dayak yiyor, hastalar bakılmıyor. Üniversite hastanelerinin içi boşaltıldı. Üniversite hastanesi hem öğrenci yetiştirir, hem önemli hastalıkları tedavi eder. Şimdi gidiyorsunuz malzeme yok. Sağlık konusu küçük hastalıklarda iyi ama ölümcül hastalıklarda durum çok kötü…

“Her evden asker çıkmasının manevi yönü var”

İlker Başbuğ’un başlattığı daha profesyonel Ordu sistemi devam ediyor. Ama biz asker milletiz. Her evden asker çıkmasının manevi yönü var. Biz gençlerimize kısaltılmış ama bir şeyler de öğrenen bir askerlik planlaması yaptık. Gençler zor buldukları işten atılma korkusuyla askere gidemiyor. Bunu çözeceğiz planlamalarımızı yaptık. Seçildikten sonra bedelli için orduya zafiyet verecek bir sistem bulursak niye olmasın?

“Çocukları FETÖ’ye kaptırdıysanız suç sizindir”

Kuleli ve Işıklar Askeri Lisesi, GATA’nın açılması bizim birinci önceliğimizdir. Çocukları FETÖ’ye kaptırdıysanız suç sizindir, binalara savaş açamazsınız. Liselerdeki 13-14 yaşındaki çocukları FETÖ’ye kaptırmayın. Çocuklar birilerinin eline düşmüşse siz suçlusunuz. O gariban çocuklar, 5 günlük erler müebbet alabilir mi? Komutanına ‘Hayır’ diyebilir mi? Bu komutanları oraya getirenler nerede?

“İş bulana kadar 500 Lira vatandaşlık maaşı vereceğiz”

Gençlere iş vermek, devletin görevidir. Çocuklar mezun olunca ailesinden para almamak için sabah yatıyorlar, gece uyanık oluyorlar. İş bulana kadar 500 Lira vatandaşlık maaşı vereceğiz. Bunun kaynağını da söyleyeyim size, devletin satın alma olayını tek elde toplayacağız, oradan para gelecek. TRT’yi özelleştireceğim 2,5 milyar Lira da oradan geliyor. TRT’de ahmaklar zengin ediliyor. Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. 4 milyon Suriyelinin ülkesine dönmesini sağlayacağız. 150 milyar TL de oradan geliyor o da cepte. 8 milyar TL de bakan yakınlarının araba kiraları, ev kiralarından geliyor.

3,5 milyon çocuk gece uyudu ve karnı aç uyudu. Devlet vatandaşını aç bırakamaz. Sosyal politikalar olması lazım.

“Şırnak’taki birinci sorunla Edirne’deki birinci sorun aynı”

Kürt Sorunu derseniz, Kürtlerin bir sorun olduğunu bilinçaltına işlersiniz. Bu etnik ayrıştırmaya girer. Biz buna bir karar vereceğiz. Demokrasinin tam ve kamil uygulandığı ülkede siz bireysel özgürlükler üstünden sopa yer misiniz? Kürtlerin bütün sorunlarının bir grubun cebinde olduğu söylenirse, bu demokrasiye hakarettir. Bunun daha dün şikayet edilen ağalık sisteminden ne farkı var? Şırnak’taki birinci sorunla, Edirne’deki birinci sorun aynı: ‘genç işsizliği’…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica