İGF

Gaziantep’e çocuk adalet merkezi geliyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı iş birliğinde temel aile yapısını korumak, çocukların suça karıştırılmasını önlemek, suç ve suçla mücadele konusunda bilinçlendirmek amacıyla “Çocuk Adalet Merkezi Protokol İmza Töreni” Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün katılımıyla Büyükşehir Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Törende konuşan Başkan Fatma Şahin, çocukların mağduriyetini gidererek fırsat verildiği zaman suça itildiği ortamdan uzaklaşan çocukların, çok büyük başarı hi

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ortaklaşa hareket ederek Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda, “Çocuk Adalet Merkezi Protokol İmza Töreni” gerçekleştirdi. Törene Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, AK Parti Gaziantep milletvekillerinden Ahmet Uzer, Derya Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu ve Müslüm Yüksel katıldı. Protokol öncesi açıklamada bulunan Başkan Şahin, çocukların mağduriyeti ortadan kaldırıldığında ve fırsat verildiğinde suç ortamından uzaklaşarak büyük başarı hikayeleri yazabildiklerini aktardı.
Çocuk Adalet Merkezi projesinin hayata geçmesiyle, çocukları, ıslah gayesiyle hareket edilerek yeniden topluma kazandırılmaları amaçlanacak. Çocuk haklarının korunması, adalete ilişkin çözümlerin sağlanması, çocukların suça itilmesinin önüne geçilmesi, adli sürecin yıpratıcı etkisinden çocukların uzaklaştırılması konusunda toplumsal faydayı öne çıkaracak önemli avantajlar sunulacak.
Protokol töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, çocukların, ruhsal ve fiziksel açıdan çok daha hassas durumda olduklarını söylerken, "Bu çerçevede çocuk mahkemelerinin, duruşma salonlarının çocuk dostu bir ülke imajıyla hazırlanması önemli bir durum niteliği taşımaktadır. Çocuk eğer suça sürükleniyorsa öncelikli olarak bu suçu biz yetişkinler kendi içimizde aramalıyız. Mağdur olmuş bir çocuk suçun failiyle yüz yüze geldiğinde bir daha o tramvayı yaşıyor. Suça sürüklenen çocuklarımız yargılama sürecinde hakimleri ve savcıları bir ağabey, bir abla gibi görsün istiyoruz" dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de adaleti tesis edenlerin huzuru, barışı ve kardeşliği temin ettiğini dile getirirken, "Adalet o kadar önemli ki Kutadgu Bilig’i incelediğiniz zaman, İbn-i Haldun’a baktığınız zaman devlet geleneğinde en önemli kısmın insanı merkeze alarak adaleti tesis eden bir yapının var olmasıdır. Bu yaklaşımdan ileri gelerek devletini idame ettiren her coğrafya dünyaya da örnek teşkil ediyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Adalet Mülkün Temelidir” sözlerinden yola çıkarak kurduğu bir Cumhuriyet var. İmzalayacağımız protokol de, sonuca gitmemek için koruyucu önleyici tedbirler almayı gerekli kılacak ve ön ayak olacak.  Çocuklarımızın mağduriyetini giderdiğimiz ve fırsat verdiğimiz zaman suça itildiği ortamdan çocuklarımızı kurtardığımız zaman büyük bir başarı yakalanıyor. Bugün dünyanın en ileri medeniyetlerinden bu kadar hızlı bir çalışma metodolojisi yok.  ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ diyoruz" diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica