Raporlar

Gergerlioğlu: “Euro kuru arttı Hastalarımız ilaca ulaşamıyor”

Gergerlioğlu: “Euro kuru arttı Hastalarımız ilaca ulaşamıyor” … Bilal Arpacı: “Euro kurunun artmasından dolayı şu anda birçok grip ilacı ve antibiyotiklerin bulunmasında sıkıntılar var. Hastalarımıza şifa olamıyoruz ve maalesef mesleğimizden soğuyoruz” dedi. detaylar haberimizde…

Gergerlioğlu: “Euro kuru arttı Hastalarımız ilaca ulaşamıyor”

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı’yı ziyaret etmiş ve Eczacıların sorunlarını konuşmuş TBMM’de gündem etme sözü verdi

Euro kurunun artmasından dolayı şu anda birçok grip ilacı ve antibiyotiklerin bulunmasında sıkıntılar var. Hastalarımıza şifa olamıyoruz ve maalesef mesleğimizden soğuyoruz!

Bilal Arpacı: Şu son dönemde ilaç fiyatları Euro kurunun artmasından dolayı ilaçların bulunabilirliği maalesef büyük bir sıkıntı haline geldi. Özellikle çocuk hastalıklarında maalesef ilaç tedavisinde sıkıntı yaşıyoruz. Şu anda birçok grip ilacı ve antibiyotiklerde bu anlamda sıkıntılar söz konusu. Şubat 2021’den bu yana ilaçta herhangi bir fiyat artışı söz konusu değil. Şubat ayı içerisinde Şubat 2022 içerisinde girecek. O anlamda da bu ilaçların maalesef artmasına sebep oluyor. Tabi ki en büyük sıkıntı bu şu anda Kocaeli halkımız ve eczacılarımız için biz ilacı her şekilde ulaştırmak istiyoruz vatandaşlarımıza ve tedavinin olmasını istiyoruz ama biz eczanemizde ilaç bulamazsak yok dedikçe de maalesef mesleğimizden soğuyoruz hastalarımıza şifa olamıyoruz bu anlamda da büyük sıkıntı yaşıyoruz.

Dış ticaret açığının yaklaşık %4’ünü ilaç oluşturuyor. Eczacılık fakülteleri ilaç etken maddeyi üretme noktasında yetersiz

Tabi ki enflasyona karşı da eczanemizde ekonomi giderek kötüleşiyor yeni açan meslektaşlarımızı da görüyoruz işte çoğu tek başına çalışıyor maalesef eleman çalıştıramıyorlar. Tabii ki bununda bir meslek hakkı anlamında farklı çalışmalar getirmesi gerekiyor. Kutu başına meslek hakkı gibi bir şekilde eczacılığı ayakta tutabilecek çalışmalar yapılması gerekiyor. Tabi ki en büyük sıkıntılar istihdam konusu, Türkiye’de Eczacılık fakültelerinin sayısı çok fazla sayıda arttı maalesef bundan da çalışabilecekleri yerler yavaş yavaş azalıyor. Kamuda hala bir eczacı açığı var ama kamu bu anlamda yeterli sayıya ulaşamadı. Tabi ki özel sektörde, ilaç firmalarında da meslektaşlarımız çalışabiliyor ama buradaki çalışma şartları da maalesef ağır o anlamda onların de iyileştirilmesi gerekiyor. O yüzden yeterli sayıda bir eczacılık fakültesi olmalı ve bilimsel çalışmalar yapabilecek, ilaç üretebilecek, aşı üretebilecek bunların çalışmasını yapabilecek fakültelerin olması gerekiyor. Dış ticaret açığının yaklaşık % 4’ünü ilaç oluşturuyor. Eczacılık fakülteleri ilaç etken maddeyi üretme noktasında yetersiz.

Fakülte sayımız fazla ama üretim anlamında bize bir şey kazandırmıyor!

Bilal Arpacı: Evet maalesef öyleyiz, fakülte sayımız fazla ama üretim anlamında bize bir şey kazandırmıyor, bizi iyi bir noktaya taşımıyor o yüzden sınırlı sayıda bir fakültede planlaması yapılacak, istihdam planlaması yapılmış bir sayıda olması gerekiyor mutlaka. Şu anda Türkiye’de eczane açılabilecek yerlerin sayısı maalesef neredeyse kalmadı gibi. Artık bundan sonra eczanede çalışacak, eczacı sayısı artacak ama bu bir yere kadar olabilecek. Bu anlamda tabi ki kamunun da bir şekilde istihdam açısından, eczacılarımızın çalıştırmak açısından da destek olması gerekiyor. Az önce söylediğim gibi Pandemide şunu gördük; savunma sanayi kadar da sağlık sanayisi de çok önemli. İşte mutlaka aşıyı üretmemiz gerekiyor, kendi aşılarımızı üretebiliyor olmamız gerekiyor. Bu anlamda Biontech firmasının iki sahibi işte, Türk açıkçası bu anlamda da gurur duyuyoruz onlarla. Onlar bu dünyaya bu anlamda aşıyı geliştirerek, bularak.

Vatandaş istediği ilacı bulamıyor eşdeğer ilacı sunduğumuzda istemiyor, güvensizlik gösteriyor

Bilal Arpacı: Şu an Kocaeli’nde her gece 21 eczacımız nöbetçi kalıyor. Tabi ki burada en büyük sıkıntı ilaç stokları. Maalesef vatandaşlarımızın ilaçları bulmak için eczane eczane gezmelerine neden oluyor. Bir diğer neden de acillerden çıkan kâğıt reçeteler bunların sisteme kaydedilmesi de baya bir zaman alıyor maalesef. O anlamda sıkıntı yaşıyoruz ama dediğim gibi şu anda bu ilaç stoklarından dolayı maalesef vatandaşlarımız sıkıntı çekiyor ama şunu rica ediyoruz vatandaşlarımızdan; mutlaka eczacılarımıza, eş değer ilaçlara güvensinler çünkü bunlar Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış ilaçlar bu anlamda aynısını bulmak için uğraşmasınlar hem kendileri için zaman kaybı hem de tedavilerinin aksamasına neden oluyor. Sağlık Bakanlığı bu anlamda gerekli bilimsel çalışmaları yapmış bunlar hem içerik hem de tedavici edici özelliği anlamında birbirinin eş değeri olarak görmüş. O yüzden de vatandaşımızdan ricamız bu konuda eczacılarımıza güvensinler, onların verdikleri ilaçları günü gününe zamanında kullansınlar istiyoruz.

Aktarlar kapatılmalı! Halk sağlığı açısından verecekleri yanlış bir bilginin inanılmaz zararları olacaktır, bu da hem ülkemizi hem de vatandaşları etkileyecektir

Bilal Arpacı: Eczacılık alanında bir ilacın oluşması için bitkisel, hayvansal ve sentetik ürünlerden oluşabiliyor ve birçok ilacın açıkçası bitkisel olarak üretildiğini görüyoruz, bitkilerden elde edildiğini görüyoruz daha sonrasında sentetiğe dönüyor. Tabi ki bitki dediğimiz zaman da bunun bizler 5 yıl gibi eğitim hayatımız boyunca da yaklaşık 3 yılında bitkinin, kökünden, gövdesinden, yaprağından, tohumundan, meyvesinden neler nasıl elde edebilir bunların her aşamasını inceliyoruz. Elde edilmesi için hangi kimyasallar gerekiyor, hangi kimyasal formüller gerekiyor bunları da kimyada görüyoruz. O anlamda en yetkili açıkçası bu bitkiler ile ilgili tedavide en yetkili kişi eczacılardır. Maalesef aktarlarda bu durum söz konusu değil. Bu anlamda bilimsel okul bitirme söz konusu değil, çoğu kulaktan dolma bilgilerle bu mesleği ya da babadan oğula geçme şeklinde yapıyorlar. Açıkçası bunların da tabi ki nasıl elde edileceği nasıl saf bir hale getirildiğini bilmiyoruz. Bitkiyi yetiştirirken kullandığınız ilaçlar söz konusu, hava şartları söz konusu hava kirliliği var mı bunlar söz konusu. Yağmur ne kadar almış, yağmurun içerisinde herhangi havada biriken bir ajan var mı bunların hepsinin yapılması gerekiyor, bunların vücuda herhangi bir zararı olur mu olamaz mı? Bazı bitkiler birbirine çok benziyor, Alman Papatyası ve Mayıs Papatyası ama içerdikleri miktarlar ve oranlar çok farklı. O yüzden bunların aktarların ayırması söz konusu değil bu anlamda tek yetkili kişi eczacılardır. Maalesef onların da bir an önce kapatılması gerekiyor ve istihdam yaratsalar da ama halk sağlığı açısından verecekleri yanlış bir içerik dolayısıyla inanılmaz zararları olacak, bu da hem ülkemizi hem de vatandaşları etkileyecektir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica