Raporlar

Gergerlioğlu: “Limanlar, Kocaeli’de trafiği felç ediyor”

Gergerlioğlu: “Limanlar, Kocaeli’de trafiği felç ediyor”

Körfez ilçesinde bulunan Dubai Port ve Oyak Limanına giriş-çıkış yapan tırların oluşturduğu trafiği yerinde inceleyen YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu trafik zulmünün sona ermesi için yetkililer derhal harekete geçmelidir dedi.- akarhaber

Trafiğin yoğunluğu nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, Körfez esnaflarından benzin istasyonu müdürü Mehmet Aşma ile söyleşi yaparak esnafın sorunlarını dinledi

Körfez halkının önemli bir trafik sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Olacak bir şey değil! Şehrin ortasında, tırlar, kamyonlar, araçlar yan yana girmeye, çıkmaya çalışıyor. Önemli bir trafik sorunu oluşuyor, ortalık felaket. Vatandaşlar şikayetçi, aylardır bu sıkıntı yaşanıyor. Dubai Port ile Oyak Limanı’nın girişi yan yana. İki limana da tırlar, kamyonlar giriş çıkış yapıyor. Gece gündüz giriş çıkışlar yaşanıyor ve çevre halkı bu trafik yoğunluğundan çok şikayetçi. Çevrede iş yapmaya, esnaflık yapmaya çalışan vatandaşlarımız var. Trafik esnafı çok kötü etkilemiş” İfadelerini kullandı.

Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Mehmet Aşma’nın söyleşisi;

Mehmet Aşma; İhracat ve ithalat arttıktan sonra 5-6 aydan beri Oyak Limanı ile Dubai Port limanından giriş çıkış yapan araçlar yoğunlaştı. Oyak’ın kapasitesi üzerinde araç içeride olduğu için araçlar içeride dönemiyor bu yüzden geriye doğru şişme oluyor ana yolu tıkıyorlar. Ana yol tıkanınca geriye doğru birkaç km trafik yoğunluğu oluyor. Bizim girişimizi de kapatıyorlar. 2-3 saat satış yapamıyoruz. Haftada 2-3 gün tıkanıklık oluyor.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Burada hem vatandaş hem esnaf şikayetçi diyorsunuz?

Mehmet Aşma: Yarımca’nın girişi burası. Limandan çıkan arabalara biri yol versin trafik tıkanıyor. Yetkililere söyledik “ilgileniyoruz.” dediler ama şu ana kadar bir şey çıkmadı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Dubai Port yapılırken de çok tartışmalar yaşandı, çevreye sıkıntı verir denildi, bunun üstüne Oyak limanı eklenmiş ve girişleri aynı yerden. Bölge halkı bundan son derece rahatsız.

Mehmet Aşma: Biz de esnaf olarak rahatsızız.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Önceden bu benzin istasyonu iş yaparken şu anda benzin istasyonunda yarı yarıya işler düşmüş. Bölgede birçok esnaf zararda ve sürekli durmayan trafik var, yol felç.

Mehmet Aşma: Halk artık belediyenin oradan giriş yapıyor.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Burayı hiç düşünmediler mi? Dubai Port’a tırlar girecek, ikinci limanın da girişini aynı yerden yapılmasının nedeni neydi? Başka bir giriş vardı diyorsunuz oradan yapılmamasının sebebi nedir?

Mehmet Aşma: Oradan girecek dediler sonradan burayı yaptılar.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Güya karşı taraftan giriş yapılacakken liman işletmesine daha kolay olsun diye girişi buradan yapılmış.

Mehmet Aşma: Bize de danıştılar. Biz buradan girilirse sıkıntı olur dedik.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Limana 30-40 bin araç getirildiği söyleniyor. Tırlar buradan alıp gidiyorlar. Tırlar sürekli gidip geliyor. Burada vatandaş oturuyor. Trafik kazaları bol miktarda oluyormuş.

Mehmet Aşma: Tırların üzerinden konteyner düştüğü bile oldu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Körfez ilçemiz büyük bir sorun yaşıyor, vatandaşlar bu sıkıntıyı yaşıyor. Vatandaşlar soruyor, esnaf soruyor ama birileri para kazansın diye vatandaş burada çile çekiyor.

Mehmet Aşma: Altyapısının öncesinden hazırlanıp yapılacağı söylendi. Buranın kapasitesi %100’ün üzerine çıktı. On binlerce araba var. Dubai Port’ta sıkıntı yok Oyak’ta var.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Neredeyse ülkenin sıkıntısını burada Körfez ilçesi yaşıyor. Arabalar limana geliyor, farklı şehirlere gidiyor.

Mehmet Aşma: İdareciler ile konuştuk, planlama hatası da var. Bir anda yüzlerce arabayı çağırmayın, parti parti çağırın. Bir anda 100 araba gelince şişiyor. Planlaması olsa böyle olmaz.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Sen şu saatlerde gelebilirsin gibi planlama yapılsa trafik sorunu da olmaz. Tamamen başıboşluk, planlama bilmezlik. Olacak iş değil. Olan vatandaşa oluyor.

Mehmet Aşma: Arabaları iş yerimizin önüne park ediyorlar çektiremiyoruz.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Bu tırlar farklı illere gidiyor herhalde.

Mehmet Aşma: Gebze Organize Sanayi’den geliyor, dolu girip boş çıkıyor, boş girip dolu çıkıyor. Dubai Port’ta sıkıntı yok, Oyak olduktan sonra buranın sıkıntısı daha çok arttı, %200 arttı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: OYAK’a gelen on binlerce araç, taşımalar, işi çığırından çıkartmış.

Mehmet Aşma: Düzelteceğiz dediler. İlk etapta EDS koyun buraya dedik park edilmezse trafik akışı sağlanır.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Sorun çok büyük, biz buradan Kocaeli Valisi’ne, Körfez İlçe Kaymakamımıza, Kocaeli Büyükşehir Belediye yetkililerine, Körfez Belediye Başkanlığı’na sesleniyoruz; şuranın hali nedir? Burayı bu halde mi bırakacaksınız? Sabahları daha da felaket. Diğer yolları da şişiriyor. Bu halde mi bırakacaksınız? Buraya çözüm yok mu? Birileri para kazansın diye burası bu halde mi bırakılacak? Buna bir çözüm bulunması lazım, biz Meclis’te bu konunun takipçisi olacağız, soru önergesi ile vatandaşın hakkını hukukunu soruyoruz. Sürekli araçlar giriyor çıkıyor. Plan program olmayınca tertipsiz düzensiz bir şekilde olmasın.
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica