Raporlar

Gergerlioğlu: “Türkiye’de başörtüsü istismarı yapanlar;

Gergerlioğlu: “Türkiye’de başörtüsü istismarı yapanlar;Gergerlioğlu; “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Çin ziyaretinde bir anlaşma yapıldı, 50 milyar dolarlık bir anlaşma ve ondan sonra, Çin siyaseti konusunda tıs, ses seda yok” dedi. detaylar haberimizde…

Gergerlioğlu: “Türkiye’de başörtüsü istismarı yapanlar;

Çin’deki Uygur Türklerine başörtüsü yasaklamasına karşı tek bir kelime etmiyor. Neden? Çin’den alınan Üç kuruş para için, utanın ya, utanın!”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Uygur Türkleri İYİ Parti önergesi üzerine genel kurulda konuşma yaptı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Çin’de 3 milyon Uygur Türkü toplama kamplarında. Camiler boş. Camilere “Ülkeni sev, yurdunu sev!” afişleri asan bir polis devletiyle karşı karşıyayız!

“3 milyon Uygur Türkü toplama kamplarında”

Çin’deki durum hakikaten çok kötü. 2019’da artan, 3 milyon Uygur Türkünü barındıran, dikenli tellerle çevrilen toplama kampları artık tüm dünyanın bildiği bir gerçek. İnsan Hakları İzleme Örgütü ne diyor? İnsanlar mahkemeye çıkarılmadan götürülüyor. Bakın, mahkemeye çıkarılmadan bir polis devletinde 3 milyon Uygur Türkü toplama kamplarında. Camiler boş. Camilere “Ülkeni sev, yurdunu sev!” afişleri asan bir polis devletiyle karşı karşıyayız. Sakal bırakmak, uzun tesettür giysisi giymek, başörtüsü takmak, namaz kılmak, oruç tutmak toplama kamplarına gitmek için bir neden. Yine telefonların dinlenmesi, kameralarla tüm hayatın izlenmesi apaçık belli; tüm insan hakları kuruluşlarının raporlarına yansıyan bir gerçek. Asimilasyon dini ve kültürel anlamda son hızıyla işliyor. Bakın, Ziynet Gül Tursun, Türkiye’den Tacikistan’a zorla gönderilen ve şu anda Çin zindanlarında olan bir kadın. Türkiye Göç İdaresi bu konuda hesap vermelidir.

Abdulkerim İsmail, 86 yaşında bir din âlimi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini bitiren Ekrem Mehmet Çin zindanlarında hayatını kaybetti.

“cevap veremediler”

İkincisi, yine bakın, Abdulkerim İsmail, 86 yaşında bir din âlimi, Çin zindanlarında hayatını kaybetti. Türkiye’de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini bitiren Ekrem Mehmet, Çin zindanlarında işkence altında öldü. Biz bunları uzun süredir takip ediyoruz. Genel Kurulda bu konu üzerine iki konuşma yaptım ve Çin Büyükelçiliği yetkilileri 2 defa bizi ziyaret ederek açıklama yapma ihtiyacı duydu. Ben kendilerine Çin zindanlarındaki 325 aydının hâlini sordum; cevap veremediler, diğer sorularımıza cevap veremedikleri gibi. Başka nasıl cevap veremiyorlar? Bakın, Çin Büyükelçisi Deng Li geçen gün Deutsche Welle’ye konuştu; birçok gerçeğin üstünü örtemeye çalıştı ama 3 konunun üstünü örtemedi. 1’incisi: Toplama kamplarına zorla götürülenlerin geri çıkma hakkı yok. 2’ncisi: Dinî aşırılığı Çin belirliyor, “dinî aşırılık” ne demekmiş Çin belirliyor ve terbiyeyi de Çin yapıyor. 3’üncüsü de: Kayıp Uygurlar var. Bu 3 konuya cevap veremedi ve kabul etmek zorunda kaldı. Gerçi Türkiye’de de kayıp insanlar var, iktidar bu konuda bir açıklama yapmıyor; Çin’den farkı kalmadı anlaşılan, o belli. Ve bakın, bizim tespitlerimize göre, şu anda, bir yıldır Türkiye’den bir heyetin…

İktidarın Uygur Türklerini 50 milyar dolarlık bir anlaşma ile satmıştır!

Geçen sene temmuz ayında, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Çin ziyaretinde bir anlaşma yapıldı, 50 milyar dolarlık bir anlaşma ve ondan sonra, Çin siyaseti konusunda tıs, ses seda yok. Cumhur İttifakı -Ak Parti ve MHP- tek kelime eleştiri yapmıyor. Neden? 50 milyar dolar anlaşma var. Ve sonrası: Bir yıldır güya -o ziyarette belirlenmişti- bir Türk heyeti Çin’e giderek toplama kamplarını inceleyecekti; bir yıldır gitmiyor arkadaşlar, takip ediyorum, bir yıldır gitmiyor. Ve biz, gittiği zaman da Çin’in gösterdiği yerleri değil, her yeri gezmesi gerektiğini söylüyoruz; bir yıldır gitmiyor. Şu anda biz Halkların Demokratik Partisi olarak Kürtlerin de, Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz ve sattığını düşünüyoruz. Ak Parti ve MHP’siyle, 50 milyar dolar için bu satışın gerçekleştiğini net bir şeklide söylüyorum. Varsa hamaset dışında bir sözleri cevap versinler. Bakın, biz belgelerle konuşuruz.

Berat Albayrak’ın 3,6 milyar dolarlık aldığı kredi sonrasında Uygur Türkleri satılmıştı. Raporları inceleyerek biz bunları söylüyoruz!

Çin’deki uygulamalara üç kuruşluk menfaat için susuyorsunuz. Bakın, bir dakika dinleyin de ben sizinle belgelerle konuşayım. Çin zindanlarındaki bir insan Kayrat Samarkand ne diyor? Bakın, ben belgelerle konuşuyorum, Çin zindanlarından bir belge, Kayrat Samarkand: “Sorgulama sırasında ağır işkence gördük. Ufacık hücrelerde çok sayıda insan bir arada tutulduk ve kimilerini intihara sürükleyen parti rejiminin acımasız uygulamalarına maruz kaldık.” diyor.

Biz, Çin’de başörtüsünün yasaklandığını söylüyoruz. Türkiye’de başörtüsü istismarı yapanlar Çin’deki Uygur Türklerinin başörtüsü yasaklamasına karşı tek bir kelime etmiyor. Neden? Çin’den alınan Üç kuruş para için, utanın ya, utanın!

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica