Genel

Giuliani ve Mukasey, Zarrab’ı savunabilecek

Reza Zarrab’ın davasına bakan yargıç Richard Berman’ın, Rudolph Giuliani ve Michael Mukasey’nin Zarrab’ı savunabileceğine hükmettiği bildirildi. Böylece, Giuliani ve Mukasey, Zarrab’ı savunabilecek.

Giuliani ve Mukasey, Zarrab’ı savunabilecek

ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab’ın davasına bakan yargıç Richard Berman’ın, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey’nin Zarrab’ı savunabileceğine hükmettiği bildirildi. Bundan sonra, Giuliani ve Mukasey, Zarrab’ı savunabilecek.

Reuters ajansının haberine göre, New York’ta görülen duruşmada Berman, “çıkar çatışması yaratmalarına rağmen”, Giuliani ve Mukasey’nin Zarrab’ın savunma ekibine dahil olabilmelerine onay verdi. daha önce savunamayacakları söylenen Giuliani ve Mukasey, Zarrab’ı savunabilecek.

Berman bununla birlikte “çıkar çatışmalarının soruna dönüşmemesi için” iki avukatın durumlarının yakından denetlenmesini kararlaştırdı.

Yargıç Berman, “Mahkeme aynı zamanda, davanın görüleceği 30 Ekim’e kadar yargı sürecinin bütünlüğünün korunmasının önemini de göz önünde bulundurdu” dedi.

New York Belediye Başkanı’ydı

Rudolph Giuliani, 11 Eylül saldırıları sırasında New York Belediye Başkanı’ydı. Giuliani son başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ı desteklemiş, başkan seçilen Trump eski belediye başkanını Beyaz Saray’da oluşturduğu siber güvenlik çalışma grubunun başına getirmişti.

Michael Mukasey ise George W. Bush’un başkanlığının son döneminde ABD Adalet Bakanı’ydı.

New York’taki mahkeme, Giuliani ile Mukasey’in Zarrab’ın savunma ekibine dahil edilmesinin iki konuda çıkar çatışması yaratabileceğini incelemişti:

Mukasey’in bağlı olduğu Debevoise & Plimptin avukatlık bürosunun aynı zamanda Zarrab’ın mağdur ettiği öne sürülen 8 bankayı da temsil etmesi.

Giuliani’nin bağlı olduğu Greenberg Traurig’in müvekkilleri arasında Türkiye Cumhuriyeti devletinin de bulunması.

ZARRAB’A YÖNELİK SUÇLAMALAR

Reza Zarrab, “ABD’nin yaptırımlarını yasadışı yollarla bypass etmek için İran devleti ve bazı şirketler adına finansal işlemler yapmak”, “ABD’yi dolandırmak”, “sahtekârlık yapmak” ve “kara para aklamakla” suçlanıyor.

Dört suçlama

İddianameye göre sanıklar, Türkiye ve Suudi Arabistan’daki şirketleri aracılığıyla ABD yaptırımlarına takılmadan işlem yapmak için İranlı bireylere ve aralarında Türkiye’de de şubesi bulunan İranlı Bank Mellat, Mellat Exchange gibi şirketlerin bulunduğu bazı şirketlere destek oldu.

  • ABD’ye karşı dolandırıcılık
  • Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) ihlal etmek
  • Bankacılık sistemine karşı dolandırıcılık
  • Para aklama
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica