Ekonomi

Gökçek Ankapark’ın parasının halkın cebinden çıktığını itiraf etti

Gökçek Ankapark’ın parasının halkın cebinden çıktığını itiraf etti Görevden alınan Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün Atatürk Orman Çiftliği arazisine yaptırdığı Ankapark projesinin maliyetini açıkladı. Gökçek Ankapark‘ın parasının halkın cebinden çıktığını itiraf etti detaylar haberimizde…

Gökçek Ankapark’ın parasının halkın cebinden çıktığını itiraf etti

Muharrem İnce’den itirafa ilişkin Twitter açıklaması…

Muharrem İnce, Melih Gökçek‘in ‘parası halkın cebinden çıktı’ dediği ve Ankapark‘a ilişkin Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

“Harcanan kamu kaynaklarının bugün için değeri yaklaşık 3 milyar TL düzeyinde”

“Kötü Yönetimin, kamu kaynaklarını talan etmesi uygulaması, kendi belediyelerini de kuşatmış durumda. Talan uygulamalarının sonuncusu dün milletimizin gündemine geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesinin, yaklaşık 2 milyar TL harcayarak yaptırdığı Ankapark için harcanan kamu kaynaklarının bugün için değeri yaklaşık 3 milyar TL düzeyinde.”

“12 yıllık kira bedeli karşılığı olarak 300 milyon TL düzeyindedir”

“Bu projenin dün yapılan ihalesinde yıllık kira bedeli 26 milyon TL olmuş ve proje 29 yıllığına kiraya verilmiştir. Bu ihale rakamına göre projenin cari değeri, 12 yıllık kira bedeli karşılığı olarak 300 milyon TL düzeyindedir.”

“Bu uygulamalar nedeniyle enflasyon ve döviz kurları artmakta milli gelirimiz düşmektedir”

“Ankapark için yaklaşık 300 milyon TL olan proje değeri için, yine yaklaşık 3 milyar TL kamu kaynağı kullanılmış, diğer bir deyişle 2.7 milyar TL kamu kaynağı heba edilmiştir. Bugün yasadığımız ekonomik sıkıntıların arkasında bu ve benzeri kötü yönetim uygulamaları vardır. Bu uygulamalar nedeniyle enflasyon ve döviz kurları artmakta milli gelirimiz düşmektedir.”

“Bu da ancak bu kötü yönetimi milletimize yaşatan ekiplerin devlet yönetiminden uzaklaşmaları ile mümkün olabilecektir”

“Yani yandaşlar zengin olurken milletimiz fakirleşmektedir. Çare hem merkezi yönetimde ve hem de belediyelerde kamu kaynaklarının rasyonel kullanılmasından geçmektedir. Bu da ancak bu kötü yönetimi milletimize yaşatan ekiplerin devlet yönetiminden uzaklaşmaları ile mümkün olabilecektir. Çare, erdemli ve rasyonel yönetimdedir.”

Gökçek ne demişti?

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ihaleyle 29 yıllığına kiraya verilen Ankapark için Twitter hesabından “Bak karşı çıkanlara bir şey diyeceğim. Ankapark açıldığında parka gelirseniz yüzsüzsünüz” dedi.

Gökçek, “Sayın başkanım parkın parası cebinizden mi çıktı? Bu karşı çıkanların vergisi ile de yapılmadı mı?” sorusuna “Parkın parası halkın cebinden çıktı” yanıtını verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya hesabından Ankapark projesinin maliyetini açıkladı. Gökçek, projenin, 1 milyar 450 milyon liraya gerçekleştirildiğini duyurdu.

Gökçek, Twitter’dan yaptığı paylaşımda projenin 400 milyon dolara tamamlandığını belirtirken bu rakam bugünkü kura göre 2 milyar 490 milyon Türk Lirası’na denk geliyor.

Gökçek sosyal medya paylaşımında, “Geçmişteki harcadığımız parayla 1.450.000.000 liraya, dolar bazında yaklaşık 450 milyon $’a mal oldu… Şimdiki dolar kuruna vursam 300 milyon $’ı bulmuyor… Biz onlarca defa söyledik ki Ankapark kar etmek için açılmıyor… Amaç turizm, yerli ve yabancı turisti Ankara’ya getirmek” ifadelerini kullandı.

“Parkın parası halkın cebinden çıktı”

Gökçek, “Parkın parası halkın cebinden çıktı… Bu halk beni belediye başkanı yaparken Ankara’ya yapacağım hizmetler için oy verdi… Ankara ya ANKAPARK’ı yapacağımı söylemiştim… Beni bunun için seçtiler… Ben de verdiğim sözü yerine getirdim” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica