Siyaset

Göksel Gümüşdağ İstanbulun yeni başkanı olacak

Göksel Gümüşdağ İstanbulun yeni başkanı olacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş görevinden istifa ettirildi. Peki 2019’un Mart ayında yapılacak seçimlere kadar Topbaş’ın yerine kim vekalet edecek? En güçlü aday Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘damadı’ Göksel Gümüşdağ. İşte “İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak?” sorusuna yanıt. Göksel Gümüşdağ İstanbulun yeni başkanı olacak detaylar haberimizde…

Göksel Gümüşdağ İstanbulun yeni başkanı olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘veto krizinin’ ardından görevinden istifa etti. Gözler, Topbaş’ın yerine kimin vekalet edeceğine çevrildi.

En güçlü 2 aday

Mevzuata göre ‘vekalet başkan’ Meclis tarafından seçiliyor. Başkan seçilebilmek için ‘meclis üyesi olmak’ yetiyor. Ancak Topbaş’ın koltuğu için 2 güçlü aday var. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet. İkinci Başkan Vekili ise Göksel Gümüşdağ. Kulislerde bu iki isimden birisinin 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet edeceği konuşuluyor. Bu tercihe en yakın olan isim ise yine kulislere göre Göksel Gümüşdağ.

Erdoğan’ın damadı

Gümüşdağ’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayınbiraderi Hasan Gülbaran’ın damadı olması da ‘şansını’ artıran en büyük etken. Aynı zamanda Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’nün de başkanı olan Gümüşdağ’ın Topbaş’ın yerine vekaleten seçilmesi durumunda, bu koltuğuna veda edip etmeyeceği ise şimdilik merak konusu.

Erdoğan’ın yerine Gürtuna vekalet etmiş ardından Aday olmuştu

1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hapse girmesiyle boşalan koltuğuna, 11 Kasım 1998 tarihinde o dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olan Ali Müfit Gürtuna, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından seçilmişti. Gürtuna, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde de Fazilet Partisi adayı olarak başkanlığa yeniden seçilmişti.

Gümüşdağ neden şanslı

Seçimlere gidilirken mevcudu değiştirmek çok riskli görülmektedir. Kaldı ki, Erdoğan’ın damadı olma avantajının yanı sıra seçimlere sonradan aday olma riski de bulunmaktadır.
Kadir Topbaş’ın istifasının normal bir istifa olmadığını göz önüne alacak olursak, bu istifanın ardında bir Erdoğan operasyonu olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Erdoğan örgütte metal yorgunluğundan bahsetmişti…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica