Bilim-Teknoloji

Google Android Oreo’yu resmi olarak açıkladı

Google Android Oreo’yu resmi olarak açıkladı Google, Android işletim sisteminin yeni nesil sürümü olan Oreo’yu duyurdu. Android Oreo, bildirim iyileştirmelerinden yeni emojilere kadar düzinelerce yeni özellik içeriyor. Google Android Oreo’yu resmi olarak açıkladı detaylar haberimizde…

Google Android Oreo’yu resmi olarak açıkladı

Google’ın mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü Android O’nun isminin ne olacağı merak konusuydu.Google, New York’ta düzenlenen etkinlikte yeni Android sürümü Android Oreo’yu resmi olarak açıkladı.

Daha kolay tasarlanmış

Mart ayında ilk geliştirici önizleme sürümü yayınlanan Android O (Android Oreo) 8.0’ın final sürümünün geliştiricilere açılacağı bilgisi de etkinlikte paylaşıldı. Güncelleme, hangi uygulamaların görüntülenecek yeni içeriğe sahip olduğunu daha kolay göstermek için tasarlanmış Bildirim Dotları (diğer bir deyişle uygulama rozetleri) adlı bir iOS benzeri özellik sunuyor. Bir uygulama simgesine uzun süre dokunulduğunda, alınan bir son bildirim ve uygulama widget’ları gibi bilgiler görüntüleniyor; iOS’un 3D Touch özelliği gibi.

Kullanırken izlenebiliyor

Picture-in-picture desteği, kullanıcılara daha hızlı kullanıcı adı ve şifre girişi sağlamak için giriş bilgilerini hatırlayan yeni bir otomatik doldurma özelliği, kullanıcıların video içeriğini diğer uygulamaları kullanırken izlemesini sağlıyor.

Emojiler yeniden tasarlandı

Yeni Unicode 10 emojilere destek verildi. Mevcut Android emojileri, ikonik Android emoji lekelerini yok etmek üzere yeniden tasarlandı. Patlayan kafa, vampir, zombi, kirpi, zürafa ve daha fazla emoji tanıtıldı.

Uygulamalar varsayılan olarak etkin

Geliştiricilerin anında çalışabilen uygulamalar oluşturmasına izin vermek için tasarlanan Anlık Uygulamalar artık varsayılan olarak etkin. Google, geliştirilen güvenlik iyileştirmelerinin yanı sıra daha hızlı başlatma süreleri için işletim sisteminin genel hızında iyileştirmeler de yaptı.

Tamamlandığında sunulacak

Yeni Android Oreo özelliklerine ilişkin ayrıntılı bilgi Google sitesinde ilgilenenlere açık. Güncelleme, Google’ın Android Open Source Project’i aracılığıyla sağlanıyor. Google, operatörün testi tamamlanır tamamlanmaz yakın gelecekte Pixel ve Nexus cihazlarına güncellemeyi sunmayı planlıyor.

Güncellemeler biraz zaman alabilir

Pixel ve Nexus sahipleri yakın gelecekte Android Oreo’ya erişmeyi beklese de diğer Android tabanlı akıllı telefon sahiplerinin güncellemeyi alması biraz daha uzun sürebilir. Android’in önceki sürümü olan Android Nougat, bir yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen cihazların yalnızca yüzde 13,5’ine yüklendi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica