Vacit Çelik

GÖRMEDEN ÖLME: KUZEYİN YILDIZI AMASRA‘DA BİR AKŞAM

GÖRMEDEN ÖLME: KUZEYİN YILDIZI AMASRA‘DA BİR AKŞAM …

Üç dönem / 10 yıl Basın-Kültür ve sanat etkinlikleri Müdürü olarak görev yaptığım Değirmendere Belediyesi’nden Başkan Akalın’a muhalefet yaptığım gerekçesiyle Bir kaç kelimelik yazı ile işimden uzaklaştırıldığım (oysa gece- gündüz sadece işimi yaptığımı yediden yetmişe tüm Değirmendereli yurttaşlarımız, Değirmendere deki farklı siyasi parti kadroları, Başkan yardımcısı olarak görev yaptığım CHP Gölcük İlçe Örgütümüzün sıra neferi üyeleri, ve Kocaeli basın üyeleri çok iyi biliyor, görüyor ve takdir ediyordu) ve sonrasında da yine Başkan Akalın’ın özel gayretleri “İŞİNDEN UZAKLAŞTIRAN BENİM. EĞER İŞ VERİR- ÜRETMESİNE OLANAK SAĞLARSANIZ BENİ ÇİĞNEMİŞ OLURSUNUZ. İŞ VERİLMESİNİ İSTEMİYORUM” diye kulis yapması yüzünden de ilçe örgütü başkan yardımcısı olmama rağmen bugün-yarın diye bekletilip-oyalanıp Sayın SİRMEN‘in bile ikili oynaması yüzünden Büyükşehir’e işe başlatılmadığım yani 40’lı yaşlarda işsizliğe mahkum edildiğim, işsiz dolaştığım ikinci yılın sonlarına doğru… AMASRA VE KÜLTÜR SANAT ADINA Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım’a sonrasında da M. Emin Timur’a GÖNÜLLÜ olarak basın ve kültür-sanat danışmanlığı yapıyordum. (yılda iki kez 86 sayfalı AMASRAM dergisini çıkartıyor… Her ay Amasra Şiir Akşamları, gençlik konserleri, açık hava sinema gösterileri düzenliyor… fotoğraf sergileri ve söyleşiler hayata geçiriyor ve bir ay süreli Amasra Temmuzu Kültür-Sanat Günleri ile Amasra’yı kuzeyin kültür ve sanat merkezine dönüştürüyorduk) Biletimi alarak, sık sık Öz emniyet Seyahat ile Amasra’ya gidiyordum.

CHP Milletvekili sayın Tahsin Tarhan o yıllarda milletvekili değildi…
Doğan yayınlarından çıkan muhteşem bir Hindistan’dan yüzler isimli bir fotoğraf kitabı ve sergi için fotoğrafları vardı. Amasra da sayın Tarhan’ı konuk edip, 2 gün fotoğraf sergisi ve bir de söyleşi ile Şiir Akşamlarında şimdi gökte bir kızıl yıldız, İzmit, Kocaeli ve Anadolu demek olan Ruşen Hakkı üstadı ve Ruhan odabaş, Kültür Park’ta açık havada gün batımında Fethi Çaçan, Tarık ve Pınar Tarhan’dan kurulu KYÖD Türkü Grubunu ve KYÖD Tiyatro Kolunu Gogol’un Bir evlenme adlı oyununu Amasralı sanatseverlerle Amasra ülkemizin ilk turizm merkezlerinden. Şimdiki nüfusu 6 bin.

Ancak yaz aylarında bu nüfus 50 bin olan Amasra Günlük taze balığı, Amasra salatası, Amasra pidesi ve rakısı ve tarih ve deniz kokan bir güzelliktir
Amasra‘da Başkanın konuğu olarak bulunduğum bir günün akşamı…

Hava birden değişti…
Gök karardı
Karadeniz köpürdü.
Şimşekler insan gözünü kör ve kulakları sağır edercesine
çakıp-gürlemeye başladı.
Gök delindi. Yağan yağmur değil sanki gökten
varil varil su dökülüyordu…
Bir korku aldı içimi.
Yıllar yılı ölümlere nikahlı yaşayan
çatal yüreğim sıkıştı bir an…
Oturdum bir kır kahvesinde notlar aldım.
Ve SEN DÜŞTÜN AKLIMA ADINI VERDİĞİM
ŞİİR ÇIKTI ORTAYA…

Bugünlük ülke kurtarmaya ara verip bu şiirimi paylaşmak istedim sizinle…

SEN DÜŞTÜN AKLIMA

Amasra ‘da bir yaz akşamı şimşekler çaktı
yırtıldı zifiri karanlığı göğün
aç ve yaralı bir aslanın
kükremeleri geldi
derinlerden
barut siyahı gök delindi
boşandı yağmur
sel oldu aktı sular
boztepe,
bakacak ve
kaleşahtan Karadeniz’e
gri bir örtü örtündü Amasra
yağmura hasret toprak
koktu
buram buram
çığlık çığlığa rüzgar
sustu
sustu barut siyahı gök
ve deniz
mendirekten içeri
ağır ağır geçti balıkçı tekneleri
sığındılar büyük limana
ve sevgilim
sen düştün aklıma
titredi yüreğim
sen
ben olmuştun
ben
sen
taş ve ateşe işlemiştik sevdamızı
birlikte nice fırtınalı günleri atlatmıştık
sevgilim
sen şimdi bana
hem çok yakın
çok uzaksın hem
karadeniz yüreklim
amasra’da
bir yaz akşamında
seni düşündüm yine
yüreğim ısındı…

Daha Fazla Göster