Genel

Gül ‘inceldiği yerden kopsun’ deme noktasına kolay gelmeyecektir

Gül ‘inceldiği yerden kopsun’ deme noktasına kolay gelmeyecektir Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen Fehmi Koru, Erdoğan- Gül gerilimine ilişkin, “Abdullah Gül, ‘İnceldiği yerden kopsun’ deme noktasına kolay gelmeyecektir” yorumunda bulundu. Gül ‘inceldiği yerden kopsun’ deme noktasına kolay gelmeyecektir detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Gül ‘inceldiği yerden kopsun’ deme noktasına kolay gelmeyecektir

Fehmi Koru bugün kişisel internet sitesinde yayınladığı yazısında AKP‘li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasındaki gerilimi yazdı.

“Gül’ün üzüldüğünü düşünüyorum”

Erdoğan’ın açıklamalarından Gül’ün üzüldüğünü düşündüğünü belirten Koru, “Abdullah Gül ‘İnceldiği yerden kopsun’ deme noktasına kolay gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Fehmi Koru’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül arasında da bu tür bir kopuş yaşanır mı?

Neden yaşanmasın, yaşanabilir elbette…

Esas soru “Yaşanır mı?” değil, esas soru şu: Yaşanmalı mı?

İşte benim başkalarından farklılaşmam o noktada.

“Kopuşun hiç kimseye ve özellikle AK Parti’ye yaramayacağı kanaatindeyim”

Böyle bir kopuşun, yol ayırmanın taraflara olduğu kadar hiç kimseye, hatta en çok da AK Parti’ye yaramayacağı kanaatindeyim.

“Mutlaka bir şeyler söylemesi gerektiğinde cümlelerini ve sözcüklerini seçerken gösterdiği itinayı…”

Abdullah Gül’ün en keskin dönemeçlerde bile arayı açmama kararlılığını, görüş ayrılıkları gözlerden saklanamaz hale gelmesin diye nasıl çabaladığını, mutlaka bir şeyler söylemesi gerektiğinde cümlelerini ve sözcüklerini seçerken gösterdiği itinayı, siyaseti yakından gözleyen herkes yıllar içerisinde görerek öğrendi.

“Temenni sonrasında gelen tartışma en çok Gül’ü üzmüştür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan son KHK’da yer alan bir müphemliğin kaldırılmasını temenni eden selefi Gül’ün tavrının kendisini ‘üzdüğünü’ söylemişti. Temenni içeren açıklaması sonrasında başgösteren tartışmanın aldığı biçimden esas Cumhurbaşkanı Gül’ün üzüldüğünü sanıyorum.

“İnceldiği yerden kopsun” deme noktasına kolay gelmeyecektir Abdullah Gül.

Ancak bizdeki ve başka ülkelerdeki örnekler, tek tarafın ilişki konusundaki itinalı tavrının bunun için yeterli olmayacağına işaret ediyor.

Bakalım işin seyri nasıl gelişecek?

Yine de kendi görüşümü kayda geçireyim: Yeni yıla böyle bir olayla başlanılması 2018’in geride bıraktığımız yıldan daha farklı geçmesini bekleyenler ve ülke için bir talihsizliktir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica