Genel

Haber yapma terörist olmayla eşdeğer görülüyor

Haber yapma terörist olmayla eşdeğer görülüyor Yerel medya seminerinde konuşan Orhan Erinç, doğruları gündeme getirmenin zorlaştığını söyledi. Vaziyet vahim ama umutsuz değil… Haber yapma terörist olmayla eşdeğer görülüyor detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Haber yapma terörist olmayla eşdeğer görülüyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 86’ncı Eskişehir’de yapıldı. Seminerde konuşan gazetemiz imtiyaz sahibi Orhan Erinç, “Dünyada kullanılmaya en açık meslek gazeteciliktir. Hiçbir dönemde Türkiye’de demokrasiyi yaşamadık.

“AKP de iktidara gelirken demokrasi ve özgürlük söylemi ile geldi”

Demokrasi bugün Türkiye’de iktidarın her şeyi yapma hakkı olarak algılanıyor. İktidarlar, iktidara gelmeden önce veya iktidarların ilk yıllarında demokrat kesiliyorlar. Sonraki yıllarında ise iktidarda kalmak için 180 derece dönüyorlar. AKP de iktidara gelirken demokrasi ve özgürlük söylemi ile geldi. İktidarların iktidarlıklarını sürdürme inadı, kural tanımamayı da beraberinde getiriyor” dedi. Erinç, ülkemizde gazetelerin yüzde 72’sinin, televizyonların da yüzde 70’inin iktidar gözüyle yayın yaptıklarını belirterek, “Böyle bir süreçte doğruları gündeme getirmek daha da zorlaşıyor. Haber yapma, terörist olmayla eşdeğer görülüyor.

“Gazetecilik yaparken birtakım tehlikeleri de göze almak gerekiyor”

Gazeteciler, gazeteciliğin yaşamak ve yapmak için kelle koltukta geziyor. Bugün gazeteciliği tehlikeli bir meslek olarak göstermek çabaları başarıya ulaşmış bulunuyor. İletişim fakültelerine başvuranların sayısının giderek azalması bu durumu gösteriyor. Politika-medya ilişkisinde en çarpık dönemi bugün yaşıyoruz. Gazetecilik en güzel mesleklerden biridir. Yaparken birtakım tehlikeleri de göze almak gerekiyor. Bizim olumsuzluklara direnmemiz gerekiyor. Vaziyet vahim, ama umutsuz değildir” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica