Genel

Hakan Atilla için her suça 15 yıl hapis cezası istendi

Hakan Atilla için her suça 15 yıl hapis cezası istendi New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, jüri tarafından suçlu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla için en az 15 yıl hapis, yarım milyon dolar da para cezası verilmesini istedi. Savcılık, Atilla’nın suçlu bulunduğu beş suçun toplam cezasının 105 yıl olduğunu belirtti. Hakan Atilla için her suça 15 yıl hapis cezası istendi detaylar haberimizde…

Hakan Atilla için her suça 15 yıl hapis cezası istendi

Savcılık açıkladı…

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla hakkında istenen ceza belli oldu. New York’ta Reza Zarrab davası olarak başlayıp, Zarrab’ın itirafçı olmasıyla Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılanmasına dönüşen davada, savcılığın Atilla için istediği ceza açıklandı. Savcılık, Atilla’nın suçlu bulunduğu beş suçun toplam cezasının 105 yıl olduğunu ifade ederek, yasal indirimlerin ardından en az 15 yıl 4 ay ceza alması gerektiğini öne sürdü. Savcılık ayrıca hapis cezasının yanı sıra mahkemenin Atilla’ya 50 bin ila 500 bin dolar arasında bir para cezası vermesi gerektiğini ifade etti.

Avukatlar, Hakimden İnsaflı olmasını istemişlerdi…

Atilla’nın avukatları geçen ay verdikleri dilekçede, Atilla’nın jüri tarafından suçlu bulunduğu toplam beş suçtan en fazla 4 yıl ceza alması gerektiğini belirterek, davaya bakan Hakim Richard Berman’dan “insaflı olmasını” istemişlerdi.

11 Nisanda…

Hakan Atilla’nın ne kadar ceza alacağı hakkındaki kesin Karar Bermar tarafından 11 Nisan’daki duruşmada açıklanacak.

6 suçtan 5’inde suçlu bulunmuştu…

Savcılık tarafından bugün mahkemeye sunulan dilekçede, Atilla’nın yargılandığı 6 suçtan jüri tarafından 5’inden suçlu bulunduğu, bunun cezasının ise toplamda 105 yıl hapis olduğu ifade edildi. Atilla’nın suçunu yargılama sürecinde kabul etmediği, pek çok şahit ifadelerine rağmen bu tutumunu sürdüğünü belirten savcılık, dilekçede; “Atilla’nın işlediği suçlarla İran’ın nükleer silah elde etme; ve terör örgütlerine askeri destek sağlama konusunda verilen uluslararası çabayı sekteye uğrattığı” iddia edildi.

“Amerikan halkının etkilendiği”

Savcılık dilekçesinde, Atilla’nın işlediği suçlardan tek bir kişinin değil, “tüm Amerikan halkının etkilendiği” de öne sürülerek; “Atilla’nın faaliyetleri, İran’la nükleer pazarlığın kritik bir safhasında bu ülkeye destek vermiş; böylece tüm dünyanın güvenliğini tehdit etmiştir” denildi.

“Ulusal güvenliğe ilişkin ciddi suç…”

Atilla’nın mahkemede verdiği ifadede, kendisine isnat edilen suçların ulusal güvenlikle ilgisini olabildiğince azaltmaya çalıştığının da öne sürüldüğü dilekçede; “aynı faaliyetler bugün de gerçekleşti, yine ulusal güvenliğe ilişkin ciddi suç olurlardı” ifadesi kullanıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica