Genel

Hakan Atilla yarın yeniden hakim karşısına çıkıyor

Hakan Atilla yarın yeniden hakim karşısına çıkıyor New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılandığı sırada savcılıkla işbirliği yaparak, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya karşı tanık olan Rıza Sarraf’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hakan Atilla yarın yeniden hakim karşısına çıkıyor detaylar haberimizde…

Hakan Atilla yarın yeniden hakim karşısına çıkıyor

Yeni bir gelişme…

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılandığı sırada savcılıkla işbirliği yaparak, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya karşı tanık olan Rıza Sarraf’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Tecavüz olayıyla ilgili ifade verecek

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre; New York’ta ilk konulduğu cezaevinde aynı hücreyi paylaştığı 62 yaşındaki, Arap asıllı Fildişi Sahilli vatandaşı Faozi Jaber’in, hakkında cinsel istismar ve tecavüz iddiasıyla açtığı davada, 16 Mart’a kadar savunmasını vermesi konusunda taraflar arasında uzlaşma sağlandı.

Sarraf 16 Mart’a kadar kendisini savunacak

Dava dosyası kayıtlarına göre, Sarraf’ın yeni avukatı Robert Anello tarafından mahkemeye yeni bir başvuru yapıldı. Başvuru dilekçesinde, Sarraf’ın, eski hücre arkadaşı Jaber’in iddialarına yönelik savunmasını 16 Mart tarihine kadar vermesi konusunda davacının avukatı Alexei Schacht ile uzlaşma sağlandığı belirtildi.

Cinsel istismar iddiaları 19 ocakta imzalanmıştı

Sarraf, halen tutuklu olarak bulunduğu Weschester County ceza ve tutukevinde, Jaber’in kendisine tecavüz ve cinsel istismar iddialarıyla yapılan suçlamalarla ilgili tebligatı noter huzurunda 19 Ocak’ta imzalamıştı.

Aynı hücrede kalmışlardı

Sarraf, New York’a getirildikten sonra ilk konulduğu ceza ve tutukevi olan Manhattan’daki Metropolitan Cezaevi’nde (MCC) geçirdiği zamanda, aynı hücrede kaldığı Jaber, iddialarıyla ilgili dava açılması talebinde bulunmuştu.

Zorla tecavüz…

Jaber, dava dilekçesinde Sarraf’ın’ın kendisine defalarca cinsel istismarda bulunduğunu ve zorla tecavüz ettiğini iddia etmişti.

Mehmet Hakan Atilla yeniden hakim karşısında çıkıyor

Rıza Sarraf davasında yargılanıp beş ayrı iddiadan suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla yarın yeniden hakim karşısına çıkıyor.

Atilla 24 Ocak’ta mahkemeye başvuruda bulunmuştu

Atilla’nın 24 Ocak’ta mahkemeye yaptığı başvuruda; yargılanması sırasında delil yetersizliğinden dolayı davanın düşürülüp hakkında beraat kararı verilmesi için başvuracağını açıklamasına rağmen; mahkemeye verilen dilekçede Atilla’nın bu istekten vazgeçmesi hakim Richard Berman’ın kafasını karıştırdı.

Kendi rızasıyla berat talebinden vazgeçti

Hakim Berman, kafasını karıştıran gelişmelerle ilgili bir karara varmak için konunun bir duruşmada ele alınmasına karar vermiş; Atilla’nın davanın düşürülmesi ve beraat etmesi için yaptığı başvurudan vazgeçmesinin kendi rızasıyla olduğunu kendine direk olarak söylemesi için; 6 Şubat günü yapılacak yeni bir duruşma için mahkemeye çağırmıştı.

11 Nisan’da New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde karar duruşması

3 Ocak’ta 12 kişilik jüri heyetinin altı ayrı suçlamadan beşinde suçlu bulduğu Atilla’ya verilecek cezayla ilgili duruşma; 11 Nisan’da New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yapılacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica