Ekonomi

Harçlar ile Cezalara ve Motorlu Taşıtlar Vergisine zam geldi

Harçlar ile Cezalara ve Motorlu Taşıtlar Vergisine zam geldi Resmi Gazete‘de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne Motorlu Taşıtlar Vergisi ile harçlar ve cezalara 2019 yılında yüzde 23.73 zam geldi. detaylar haberimizde…

Harçlar ile Cezalara ve Motorlu Taşıtlar Vergisine zam geldi

2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 olarak hesaplandı. 1 Ocak’tan itibaren pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar Vergisi oranına yüzde 23,73 zam gelecek.

“Zam değil, yeniden değerleme”

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlandı. Tebliğe göre Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesinde, yeniden değerleme oranının; yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre; Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu belirtildi.

Yeniden değerleme oranının 2019 için yüzde 23,73 olarak tespit edildiği aktarılan tebliğde, söz konusu değerleme oranının 2018 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi.

Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanan tebliğlerin yürürlükte kalacağı da aktarıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica