Genel

Hava Ambulansı helikoptere haciz geldi

Hava Ambulansı helikoptere haciz geldi AKP sağlığı şirketlere emanet etti. Halkın sağlık alma hakkının, alacak verecek derdine düşen şirketlerin eline düşmesinin son örneği, ambulans helikopterine haciz işlemi yapılan Çanakkale’de yaşandı. Hava Ambulansı helikoptere haciz geldi detaylar haberimizde…

Hava Ambulansı helikoptere haciz geldi

AKP’nin sağlıkta dönüşüm hamlesi, insan sağlığını piyasanın insafına terk etti. Çanakkale’de, ambulans helikoptere haciz konulması sonucunda, ulaşımı güç iki adaya sahip olan kent, hava ambulansından mahrum kaldı.

Çanakkaleözelhaber‘in haberine göre, 8 Ağustos 2017 günü yaşanan skandal, çeşitli bahanelerle kamuoyundan saklandı.

Helikopterin “bugün yarın gelir” dendiği ve vatandaşın yanıltıldığının bildirildiği haberde, aradan geçen 1.5 ay sonunda ambulans helikopterin halen gelmeyişi nedeniyle tepkilerin yükseldiği ve olayın duyulduğu belirtildi.

Başka bir firma tarafından kiralanmış ve devletin kullanımına sunulmuş

Ambulans helikopter, Türkiye’nin bilinen şirketlerinden birine ait olmasına karşın Sağlık Bakanlığı’nın hava ambulansı ihalesine girerek kazanan başka bir firma tarafından kiralanmış ve devletin kullanımına sunulmuştu. Ancak edinilen bilgiye göre ihaleyi alan firma, helikopterin aylık kira bedelini devletten almasına karşın son aylardır asıl sahibi olan firmaya ödeme yapmıyordu.

Yetkililer pistte duran helikoptere haciz işlemi yaptı

Alacaklarını tahsil edemeyen firma icraya başvurdu. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bahçesinde bulunan hangara gelen yetkililer pistte duran helikoptere haciz işlemi yaptı. Görevliler nezaretinde tıra yüklenen ambulans helikopter, yedi emine teslim edilmek üzere götürüldü. Yaşananların ardından görevli pilotlar ve teknik ekip de Çanakkale’yi terk etti.

Adalet kurultayı için gelen ambulans helikopter geçici olarak gelmiş

Aynı sıkıntının Çanakkale ile birlikte 4 ilde daha yaşandığı ve oradaki helikopterlere de haciz geldiği öğrenildi. Ancak bu olayda en büyük zararı Gökçeada ve Bozcaada gibi ulaşımı güç iki adası bulunan Çanakkale gördü. Yetkililer olay duyulmasın ve skandal patlak vermesin diye büyük çaba sarf ederken vatandaşlar helikopter arıza yaptı ya da bakımda diyerek oyalanmaya çalışıldı. Ancak aradan 1,5 ay geçmesine rağmen halen soruna çözüm bulunamayınca skandal patlak verdi.

Öte yandan Gelibolu Yarımadasında gerçekleştirilen Adalet Kurultayı için geçici olarak Çanakkale’ye helikopter ambulans getirildiği fakat CHP’liler ile birlikte helikopterin de gittiği öğrenildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica