İGF

“Hava taarruzlarındaki artış mutabakata uygun değil”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’de hava taarruzlarında artış yaşandığını ve bunun Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakata uymadığını söyledi.

ANKARA (İGFA) – Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’nun katılımıyla videokonferans toplantısı gerçekleştirildi.

Bakan Akar, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlara ilişkin Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakatı hatırlatarak, “Biz bu anlaşma çerçevesindeki esaslara uyuyoruz. Ancak son zamanlarda özellikle hava taarruzlarında bir artış oldu. Bunun mutabakat muhtırasına uygun olmadığını da söyledik” dedi.

Terör örgütü PKK ve YPG arasında bir fark olmadığını vurgulayan Bakan Akar, “YPG tam anlamıyla PKK’nın kendisidir. İkisinin de terör örgütü olduğu, bununla ilgili sayısız delil ve görüntü olduğu da herkes tarafından bilinmektedir. Fakat ABD’li müttefiklerimizin, müttefiklik ruhuna yakışmayacak şekilde bunlara silah, mühimmat, araç gereç desteği sağladığını esefle görüyoruz. Başta silah, mühimmat olmak üzere verilen desteğin sonlandırılması için de her seviyede girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin mutabakatlar kapsamında üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bir taraftan oradaki Suriyeli kardeşlerimizin diğer taraftan birliklerimizin, hudutlarımızın güvenliği aynı zamanda da yeni bir göç dalgasına tahammülü olmayan ülkemizin korunması için orada başarılı olmamız şart. Gelişmeleri dikkatle, hassasiyetle takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica