Ekonomi

Hazır yemek sanayide 4 kap yemek 11 lira!

Genel enflasyonun üzerinde gerçekleşen fiyatlarındaki artış, hazır yemek sektöründe maliyetleri yükseltiyor. Küresel salgını dolayısıyla sıkıntılı bir süreç geçiren sektörün temsilcileri tabldot yemek fiyatlarının bundan sonraki dönemler için çok uzun olduğunu ve güncellenmesi gerektiğini dile getirdi.

BURSA (İGFA) – Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkan Yardımcı Erkan Erk, yaptığı açıklamada gıda fiyatlarındaki aşırı artışın maliyetlere getirdiği yük ve çözüm arayışları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Son 2 yıldır yağ, bakliyat ürünleri, kırmızı ve beyaz ette fiyat artışının yıllık enflasyonun en az 5 puan üzerinde gerçekleştiğine dikkat çeken Erk, 6 aylık gıda enflasyonunun yüzde 19’u bulduğunu söyledi. COVID-19 salgınının iklimsel değişimler, döviz kurlarındaki yükselişlerin gıda enflasyonunu körüklediğini kaydeden Erkan Erk, bu durumun temel hammaddesi gıda olan hazır yemek sektöründe faaliyet gösteren firmaları zor durumda bıraktığına değindi.

BUYSAD Başkan Yardımcısı Erkan Erk,  gıda fiyatlarındaki aşırı artışların 4 kaptan oluşan tabldot yemeğin ham maliyetini 11 liraya yükselttiğini açıkladı. Erk, “Maliyetine satış yapma imkânımız olmadığına göre, 4 kap yemeğin maliyetinin üzerine diğer girdiler ve masraflarını koyarak ve makul bir kârı da gözeterek satış yapmak zorundayız” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica