Genel

Hollanda parlamentosu 1915 olaylarını Soykırım olarak tanıdı

Hollanda parlamentosu 1915 olaylarını Soykırım olarak tanıdı Hollanda ile Türkiye arasındaki gerilen ilişkilerin ardından Hollanda parlamentosu, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı. Türkiye’ye büyükelçi göndermeme kararı alan Hollanda’da parlamento, “Ermeni soykırımı” tasarısını kabul ettiğini açıkladı. Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadı kararı tanıyan iki yasa tasarısını onayladı. Hollanda parlamentosu 1915 olaylarını Soykırım olarak tanıdı detaylar haberimizde…

Hollanda parlamentosu 1915 olaylarını Soykırım olarak tanıdı

“Yeni bir kriz yaratacak haber geldi”

Türkiye ile Hollanda arasında yeni bir kriz yaratacak haber geldi. Sürekli gerilen Türkiye ile Hollanda ilişkilerinde Hollanda’da skandal bir karar verildi. Hollanda parlamentosu ‘1915 olaylarını’ ‘soykırım’ olarak tanıdı. Türkiye’den bu karar ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Dün gelen haber bu günün habercisiydi…

Diplomatik ilişkiler askıdaydı…

Geçen hafta Ankara büyükelçisini resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, şimdi de sözde Ermeni soykırımını tanımaya hazırlanıyor.

3 parti de hükümet ortağının teklifine destek veriyor

BBC Türkçe’nin haberine göre, koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen öneriye, hükümeti oluşturan diğer üç partinin de destek verdiği belirtildi.

“Soykırım olarak tanıyacağız”

CU Milletvekili Joel Voordewind, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptığı açıklamada, parlamentoda çoğunluğunun 1915’de yaşanan olayların “soykırım” olarak tanınmasından yana olduğunu belirtti.

Erivan’a bakan düzeyinde temsilci gönderecekler…

Hollanda parlamentosu, hükümetten 24 Nisan’daki “sözde soykırım anması” için Ermenistan’ın başkenti Erivan’a ilk kez bakan düzeyinde temsilci göndermesini de istiyor. İktidar ortağı CU’ya göre, Erivan’a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesi güçlü bir sinyal olacak.

Hükümet henüz cevap vermedi…

Hükümet, bu öneriye henüz yanıt vermedi. Ancak Hollanda Televizyonu’na göre, Lahey yönetiminin tepkisi olumlu olacak.

Uzun süredir tartışılıyordu…

Hollanda’da, “uluslararası düzeyde oldukça hassas” olarak tanımlanan 1915 olaylarını nasıl tanımlanması gerektiği uzun süredir tartışma konusu.

2004’te dolaylı olarak söz etmişti

Hollanda parlamentosu, 2004 yılında yine CU’nun önerisiyle dolaylı bir şekilde sözde Ermeni soykırımından söz etmişti.

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin…

CU tarafından verilen, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin, ‘sözde soykırımı tanıma şartına’ bağlı olmasına ilişkin önerisi oy birliğiyle kabul edilmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) araştırmalarının yönlendirici olması…

Koalisyon protokolünde ise, soykırımların tanınmasının, uluslararası mahkemeler tarafından alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler (BM) araştırmalarının yönlendirici olması gerektiği vurgulandı.

Türkiye sorusuna bu yanıtı verdi

CU milletvekili Joel Voordewind, Türkiye’nin bu gelişmeye yönelik tepkisine ilişkin bir soru üzerine de, “Bu tür değerlendirmeler, diğer ülkelerin düşüncesine göre yönlendirilemez. Biz uluslararası hukukun başkentiyiz ve dünyada gerçekten yanlış olan şeylerle ilgili açık ifadeler üretmeliyiz” dedi.

Ankara ile Lahey arasındaki ilişkiler kopma noktasında

Hollanda’nın, geçen yıl Mart ayında Türk bakanlara referandum kampanyası yapma izni vermemesi üzerine, Ankara ile Lahey arasındaki ilişkiler adeta kopma noktasına gelmişti.

Geçmişte Aile bakanı kriz yaratmıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptali ve Almanya üzerinden karayoluyla Rotterdam’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesi diplomatik krize neden olmuştu.

Hollanda Büyükelçisini Ankara’ya göndermedi…

Lahey Büyükelçisi’ni geri çağıran Türkiye, istişare için ülkesine giden Hollanda Büyükelçisi’nin Ankara’ya dönmesine de izin vermemişti.

İsrar sonrası görüşmeler kesildi…

İlişkilerin normale dönmesi amacıyla başlatılan üst düzey temaslarda Türkiye’nin 11 Mart 2017’de yaşanan krizle ilgili olarak özür ön koşulunda ısrar etmesi nedeniyle görüşmelerin kesildiği açıklanmıştı.

Sonra Ankara izin vermedi…

Hollanda, Ankara’ya dönüşüne izin verilmeyen Büyükelçi Cornelis van Rij’ı resmen geri çektiğini ve Türkiye ile ilişkileri askıya aldığını duyurmuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica