Sağlık

Hükümetin ‘kanser tedavisi ücretsiz’ propagandası doğru çıkmadı

Hükümetin ‘kanser tedavisi ücretsiz’ propagandası doğru çıkmadı İlaç ve cihazların, SGK geri ödeme kapsamındaki “fark ödemeleri” kriterlerinden geçemediği belirtildi. Hükümetin ‘kanser tedavisi ücretsiz’ propagandası doğru çıkmadı detaylar haberimizde…

Hükümetin ‘kanser tedavisi ücretsiz’ propagandası doğru çıkmadı

Hükümetin “kanser tedavisi ücretsiz” propagandasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Kriterler engel…

Kanser tedavisi ücretlerinin karşılanması için kriterlere uyması gerektiği, kriterlerin de SGK bünyesindeki Geri Ödeme Komisyonu tarafından karara bağlanması gerektiği öğrenildi.

İlaçlar kapsama alınmamış…

Şeyma Paşayiğit’in Cumhuriyet‘te yer alan haberine göre bu kapsamda kanser ilaçlarının büyük bir kısmının geri ödeme kapsamına alınmaması dikkat çekti.

SGK fark ödemesi yapmıyor…

Resmi Gazete’de yayımlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) değişiklik ile kanser ilaçları geri ödeme kapsamına alınsa bile SGK’nin kriterleri sağlanmadığı takdirde yine fark ödenmesi isteniyor.

“Ücretsiz kanser tedavisinin tam aksine paraları yurttaşlar ödemeye devam ediyor”

Değişiklik kapsamında “ücretsiz kanser tedavisi” olarak duyurulan ilaç ve cihazların, SGK geri ödeme kapsamındaki “fark ödemeleri” kriterlerinden geçemediği belirtildi. İktidarın ‘ücretsiz’ söylemine karşın doktorlar tarafından reçete edilen immünoterapi ve akıllı ilaçlar da oluşturulan algının tam tersine yurttaşların cebinden çıkmaya devam ediyor.

SGK’nin “geri ödeme şartlarına” takıldı…

Yaklaşık üç ay önce geri ödeme kapsamına alınan Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid isimli kanser ilaçları da SGK’nin “geri ödeme şartlarına” takıldı. Kanser hastaları, kriterlere uymadığı durumlarda bu ilaçları cebinden karşılıyor. SGK ancak kemoterapiden fayda görmeyip hastalığın son aşamasına gelen hastalar için ödeme yapıyor.

“Esas ilaçlar karşılanmıyor”

Bağışıklık sistemini harekete geçiren “Pembrolizumab” maddesini içeren “Keytruda” ilacı ise uzun zamandır geri ödeme listesine alınmak için sıra bekliyor. Kanser yakınları, tümörlerin tedavisinde kullanılan ve muadili bulunmayan bu ilacın karşılanması için imza kampanyası başlattı.

“Bir yıllık masraf ortalama 362 bin lira”

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan izinle alınan ilacın bir yıllık masrafının ortalama 362 bin lira olduğunu belirten kanser hastası yakınları, ilacın SGK kapsamına girmesi için bekliyor. Hastalar mücadele ediyor Sağlık hizmetlerine erişim ve eşitlik konusunda dünyanın en iyisi olduklarını iddia eden hükümet, kanser hastalarını yıllardır haklarından mahrum bırakıyor.

Hastalardan ücret ve fark alınıyor…

Eski Bakan Sarıeroğlu’nun kanser hastalarına verdikleri sözü tutup tedavilerdeki ücret ve fark ödemesini kaldırdıklarını söylemesine rağmen; ücret ödeyen kanser hastaları, seslerini duyurmak için mücadeleye devam ediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica