Genel

İGSAŞ ÇED Olumlu Kararı İptal Edildi

İGSAŞ ÇED Olumlu Kararı İptal Edildi

Yaprak Fidancı: Derneğimiz (Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği) İGSAŞ ÇED Olumlu Kararı açtığımız dava neticesinde İPTAL edilmiştir

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı, açmış oldukları iptal davası ve süreci paylaştı:

İGSAŞ Kompoze Gübre Üretim Tesisi Kapasite Artışı Projesiyle 220.000 ton/yıl olan üretim miktarının 470.000 ton/yıl üretim kapasitesine çıkartmak üzere ÇED OLUMLU Kararı almış, derneğimiz kararın iptali için idari dava açmıştı. Projenin ÇED OLUMLU KARARI, mahkemece İPTAL edilmiştir.

Yerel Mahkeme, her türlü çevre ve sağlık sorunuyla boğuşan şehrimiz için emsal olacak, gerçek hayatla uyuşan bir karar almıştır. Kararda, Soğutma kuleleri için mevcutta günde 500bin m3’ e yakın İzmit Körfezinden deniz suyu çekildiği-ardından deşarj edildiği bu durumla birlikte üretim sırası ve sonrasındaki emisyonların hava kirliliğine etkisi, olası Marmara Depremi riskiyle birlikte kümülatif bir değerlendirme yapılmadığına vurgu yapılmıştır. Çevre mücadelesi için önemli bir kazanım olduğu gibi benzer mücadelelere girişmek isteyenler için cesaret verici bir karardır. Kocaeli, Marmara Denizi, İzmit Körfezi sahipsiz değildir, açtığımız çevre davalarıyla gelecek nesillerimizi, şehrimizi, ilçemizi savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz.

Temiz bir çevrede yaşamak ve onu korumak Anayasal olarak hem bizlerin hem de bizi yöneten görevidir. Biz vatandaşlar olarak bu davayı açıp iptal kararını alınmasını sağladık, üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Şimdi görev, mahkeme kararını uygulamak üzere tüm atanmış ve seçilmiş yöneticilerimize düşmektedir. 02 Ağustos 2022

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica