Genel

İngiltere’nin Brexit kararından sonra ırkçı saldırılar 7 kat arttı

İngiltere’nin Brexit kararından sonra ırkçı saldırılar 7 kat arttı Dr. Deniz Eroğlu Utku; “Göçler nedeniyle sosyal yardımlarda aksama olmaması için İngiltere’nin AB’den çıkışına ülkede destek veriliyor” dedi. İngiltere’nin Brexit kararından sonra ırkçı saldırılar 7 kat arttı detaylar haberimizde…

İngiltere’nin Brexit kararından sonra ırkçı saldırılar 7 kat arttı

Malatya Milletveki Öznur Çalık:

“Birleşmiş Milletler verilerine göre 300 milyon kişi göçmenlik yaşıyor. Göçmenlerin 60 milyondan fazlası sığınmacı ve mülteci konumunda evlerinden uzak yaşamaktadırlar. Biz savaş ve zulümlerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan sığınmacı kardeşlerimize gönül kapılarımızı açtık. Kültürümüzü, inancımızı ve onurumuzu korumak amacıyla bizim insanımıza sağladığımız tüm hizmetlerimizi bu kardeşlerimize de sunmak istiyoruz. Yurdunu terk edip buraya sığınan kardeşlerimizle nasıl uyumu yakalayabiliriz? Göç korkulması değil yönetilmesi gereken bir süreçtir. Kötü yönetilirse krize, iyi yönetilirse fırsata dönüştürülebilecek bir olgudur. Uyuşabilmemiz için ortak kültürel değerlerimizi ortaya çıkarmalıyız. Göçü çalıştığımızda, bakanlıklarımızda hangi ilgili kurumlar var diye baktık. 25 bakanlıkta 16 göçle ilgili daire başkanlığı var. Bu kurumların tek çatı altında toplanarak göçmenlere daha kaliteli hizmet verilmesi konusunda çalışılıyor. Uluslararası güçler savaşları durdururlar ise yaşanan kitlesel göçler olmayacaktır.”

Panelin izleyici konuklarımız…

“Göçmenlerin tercih etmesi Türkiye’nin geliştiğini gösteriyor”

Kocaeli Üniversitesinden Prof. Dr. Abdulkadir Şenkal:

“Dünya tarihinde bugüne kadar 25 medeniyet kuruldu ve bu medeniyetleri göçmenler kurdu. Dünyamızda göç kaçınılmazdır, ülkemizin konumuna baktığımızda özellikle ülkemizin içinde göç kaçınılmazdır. Savaşlar ve diğer nedenlerden dolayı günümüz dünyası çok hareketlidir. Genel olarak baktığımızda göçlerin gelişmemiş ülkelerden, gelişmiş ülkelere olduğunu görüyoruz. Göçler genel olarak güneyden kuzeye doğru oluyor. Eskiden ülkemiz göçlerde geçiş ülkesi olarak kullanılıyordu şimdi ise göçmenlerin büyük çoğunluğu ülkemizde kalıyor. Göçmenlerin çok bir küçük bir kısmı ise ülkemizden geçerek başka ülkelere ulaşıyor. Aslında göçmenlerin ülkemizi tercih etmesi Türkiye’nin geliştiğini de gösteriyor.”

Brexit ve Göçmenlerin durumu…

Trakya Üniversitesinden Dr. Deniz Eroğlu Utku:

“İngiltere’nin Brexit kararının arkasında hissi, ekonomik ve sosyal, AB’den dolayı İngiltere’ye aşırı bir göçün yaşanılıyor düşüncesi ve Türkiye’nin gelecekte AB’ye üyelik ihtimalinin propagandası yapıldı. Ben araştırmamda göçmenler üzerinde Brexit kararını araştırdım. İngiltere’nin AB’den çıkışı, bu ülkede yaşayan göçmen gruplar üzerine birçok etkisi oluyor. Brexit referandumundan sonra ülkedeki ırkçı saldırılar 7 kat artmıştır. İngiltere’deki Türk ve Kürt gruplar üzerinde çalışmalar yaptık. Buradaki gruplar yaşanan göçler nedeniyle sosyal yardımlarda aksama olmaması için İngiltere’nin AB’den çıkışına destek veriyor. Ülkedeki göçmenlerin bu durumla ilgili görüşleri vatandaşlıklarını almış ve almamış olanlar arasında farklılık göstermektedir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica