Ekonomi

İş Bankasından Ekonomiye destek 403 Milyar liraya ulaştı

İş Bankasından Ekonomiye destek İş Bankası 3. çeyrekte 1.24 milyar lira net kar elde etti. Bankanın yılın ilk 9 ayındaki toplam net karı ise 4.57 milyar liraya ulaştı. İş Bankasından Ekonomiye destek detaylar haberimizde…

İş Bankasından Ekonomiye destek …

Türkiye İş Bankasının aktif büyüklüğü yılın ilk dokuz ayında, 2017 yılsonuna göre %22,7 oranında artarak 444,3 milyar TL olurken, banka “Türkiye’nin En Büyük Özel Bankası” konumunu sürdürdü.

“…verimlilik unsurunu gözeterek…”

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İş Bankası, milli ekonomide güven tesisinin daha da önem kazandığı bu dönemde, hanehalkı ihtiyaçlarından, ülkemizin büyük ölçekli yatırımlarının finansmanına kadar geniş bir yelpazede, ekonomiye destek sağlamaya devam etti. Banka, yılın üçüncü çeyreğinde de bir yandan ihtiyatlı ve seçici yaklaşımını sürdürürken, diğer yandan da verimlilik unsurunu gözeterek kaynaklarını tahsis etmeye özen gösterdi” dedi.

Bu dönemde, bankanın nakdi kredileri 291,3 milyar TL’ye, gayrinakdi kredileri ise 111,5 milyar TL’ye yükseldi. Böylelikle, İş Bankasının ekonomiye krediler aracılığıyla sağladığı toplam kaynak tutarı 402,8 milyar TL’ye ulaştı.

“müşteri odaklı hizmet anlayışı”

Yaygın şube ağı, dijital bankacılık kanalları ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile İş Bankası; mevduat hacmini 2017 yılsonuna göre %19,3 oranında artırarak 243 milyar TL’ye yükseltti. Banka aynı dönemde kaynak yapısını çeşitlendirmek ve fonlama maliyetlerini yönetmek amacıyla mevduat dışı kaynakları etkin bir biçimde kullanarak; yurt içi ve yurt dışı piyasalarda menkul kıymet ihracı ve kredi temini yoluyla borçlanma işlemlerini başarıyla sürdürdü.

“ilk dokuz ayda 4,6 milyar TL net kâr elde etti”

Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmaların yarattığı olumsuz koşullara rağmen, kuvvetli mali bünyesini muhafaza eden İş Bankası; cari yılın ilk dokuz ayında 4,6 milyar TL net kâr elde etti. Aynı dönemde, bankanın özkaynak büyüklüğü ise 46,6 milyar TL’ye ulaştı. Güçlü sermaye yapısını koruyan; Ve risklerini etkin bir şekilde yönetmeye devam eden İş Bankasının sermaye yeterliliği rasyosu ise Eylül ayı sonunda %17,4 düzeyinde gerçekleşti.

“Türkiye’nin Bankası”

Adnan Bali; “Kuruluşundan bu yana faaliyetlerini ‘Türkiye’nin Bankası’ olma vasfıyla ve ülke ekonomisine katma değer yaratma gayesiyle yürüten İş Bankası; önümüzdeki dönemde de milli bankacılığın önderliğini üstlenmeye; Ve Türkiye’de en çok güven duyulan müesseselerden biri olmaya devam edecektir” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica