Ekonomi

İşsizlik maaşına başvuran işsiz sayısı 1 Milyon 200 bin

İşsizlik maaşına başvuran işsiz İşsizlik oranlarının giderek artmasıyla birlikte, işsizlik maaşına başvurular da arttı. İşsizlik Sigortası Fonundan bugüne kadar sadece 27.7 milyar lirası işsizlere verildi. İşsizlik maaşına başvuran işsiz detaylar haberimizde…

İşsizlik maaşına başvuran işsiz …

Hükümetin “ekonomide kriz yok” söylemine karşın bu yıl 1 milyon 200 bin kişi işsizlik maaşı almak için başvuruda bulundu. Bu kişilerden de sadece 626 binine işsizlik maaşı verildi.

“Kârlı işlemler yapıyoruz ki şu anda fonumuz 125 milyar liraya ulaştı”

Mustafa Çakır‘ın Cumhuriyet‘te yer alan haberine göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, muhalefet milletvekillerinin işçilerin işsiz kaldıklarında maaş almaları için oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonundan kamu bankalarına kaynak aktarıldığı eleştirisini yalanlamazken, “Kârlı işlemler yapıyoruz ki şu anda fonumuz 125 milyar liraya ulaştı” dedi.

İşsizlere bu güne kadar 27.7 Milyar ödeme yapıldı

Ancak işsizlik fonundan bugüne kadar sadece 27.7 milyar lirası işsizlere verildi. Plan ve Bütçe Komisyonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçesi görüşüldü. Bakan Selçuk, işsizlik sigortasında 2002-2018 döneminde yaklaşık 6 milyon 470 bin kişinin işsizlik ödeneği almaya hak kazandığı bilgisini verdi.

“Başka taraflara gizli saklı para operasyonları”

Milletvekilleri fondan Karayolları başta olmak üzere başka yerlere kaynak aktarıldığı eleştirisini dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “gizli saklı bir operasyonla, işsizin ve çalışanların parasını kamu bankalarına aktardığınız ortaya çıktı” dedi.

“Kanunda ‘İşsiz yararına kullanılır’ diyor”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işsizlik fonundan kamu bankalarına kaynak aktarıldığını yalanlamazken; “Fonun daha iyi değerlendirilmesi, fongelirinin artırılmasını sağlamak amacıyla da gerektiği zaman bu fonu doğru kullanmak adına çeşitli işlemler yapılıyor. Yapılan işlemler, İşsizlik Sigortası Fonu Kaynaklarının Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ve Kamu Haznedarlığı Genel Tebliği çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla, bütün bu işlemlerin; yapılan tüm işlemlerin sonucunda kârlı işlemler yapıyoruz ki şu anda fonumuz 125 milyara ulaşmış durumda” dedi. Bunun üzerine HDP milletvekili Garo Paylan, “Hayır, yönetmelikler kanunların üstünde değildir. Kanunda ‘İşsiz yararına kullanılır’ diyor” diye ekledi.

Görüşmelerin sonunda HDP’nin emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözülmesi için verdiği önerge reddedildi.

Bakanlığın bütçe sunumu değil, Hükümet Albümü mübarek kitap…

Hükümetin her fırsatta tasarruf söylemini dile getirmesine karşın; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 155 sayfalık bütçe sunum kitapçığının büyük bir bölümünün fotoğraflardan oluşması dikkat çekti. İçerisinde yoksulluğu ortaya koyan sosyal yardım programlarının ayrıntılarının da yer aldığı kitapçıkta fotoğraflar geniş yer kapladı. Kitapçığın 24 sayfasında Bakanın faaliyetleri sırasında çekilen fotoğraflarına yer verildi. Kitapçıkta ayrıca Bakanın yanı sıra Cumhurbaşkanı ile eşinin programlarından çekilen fotoğraflar da yer aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica