Ekonomi

İSŞP: Arkası Kesilmeyen Zamlar Yüksek Enflasyon ve Eriyen Asgari Ücret

İSŞP: Arkası Kesilmeyen Zamlar Yüksek Enflasyon ve Eriyen Asgari Ücret

İSŞP (İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu) Adına Dönem Sözcüsü DERİTEKS Tuzla Şube Başkanı Hikmet Numanoğlu, Zamlar, Yüksek Enflasyon ve Asgari Ücret konularında basın açıklaması yaptı – akarhaber

TÜRK-İŞ‘in raporuna göre Kasım 2022’de açlık sınırı 7 bin 785 Türk lirası (TL) oldu. 5 bin 500 TL olan asgari ücret, açlık sınırının 2 bin 285 TL altında kaldı. Yoksulluk sınırı 25 bin 364 TL’ye yükselirken, dört kişilik bir ailede herkes asgari ücretle çalışsa dahi hane geliri yoksulluk sınırının altında kalıyor. Diğer yandan da enflasyon istatistikleri açıklandı.

İnsanca Bir Yaşam İçin Birleşik Örgütlü Mücadeleye!

TÜİK‘in verilerine göre, Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) artış yüzde 2,88 oldu. TÜİK, Türkiye’de yıllık bazda enflasyonun yüzde 84,39 olarak tespit edildiğini duyurdu. TÜİK’in açıkladığı rakamlara karşın, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) her ay, kendi hesapladığı enflasyon oranıyla kamuoyunun karşısına çıktı. Açıklanan oranların TÜİK ile arasında büyük bir makas olması dikkat çekiyor.

ENAG 2022 Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini ise şöyle açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) kasım ayında yüzde 4,24 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 170,70 olarak gerçekleşti. ENAG Yılbaşından bu yana artış ise yüzde 125,43 olarak ifade etti.

Verilerin dışında enflasyonu en çok bilen hisseden yaşayan işçi-emekçiler. Belki rakamlarla değil ama yaşayarak, görerek bizzat içindeler, içindeyiz. Gittiğimiz marketlerde artan etiket fiyatları, ardı arkası kesilmeyen hemen her gün gelen zamlar, ödemekte zorlandığımız faturalar, çocuklarımızın doğru dürüst karşılayamadığımız okul ihtiyaçları, maaşın 5/3 üne denk gelen ev kiraları vs. saymakla bitmeyen ve karşılanamayan onlarca ihtiyaçlarımız.

Yüksek hayat pahalılığı ve derinleşen yoksulluk karşısında alın teri ile geçinen işçiler, bulabilirse ek iş ve fazla mesai ile çalışarak geçinmeye çalışıyor. Emekçilere- işçilere dayatılan ağır çalışma koşullarında adeta ömür tüketerek evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz. Her gün her an daha kötü koşullara katlanarak daha da zorlanarak…

Susmayalım, Açlık Ücretine Razı Olmayalım, Biz İstersek Her Şey Değişir!

Mevcut sermaye-patronlar düzeni emek düşmanı politikalarıyla alın terimiz daha çok sömürülüyor, başta can güvenliğimiz olmadan çalışıyor, ağır vergilerle soyuluyoruz. İş güvencemiz ortadan kaldırılıyor, örgütlenme hakkımız gasbediliyor. Çünkü sermaye iktidarı kendi varlığını sürdürmek için, patronlarının kasalarına girecek karlarını güvence altına alıyor.

İşte bu sebepledir ki, görüşülen bütçeden işçiye, emekçiye, kadınlara, yoksullara değil, sermaye temsilcilerine yani patronlara daha çok pay ayrılıyor. Tüm bu nedenlerledir ki, asgari ücret bilindiği üzere geçen yıl daha verildiği ay içinde açlık sınırının altına düşmüştür.

Bizler İSŞP (İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu) olarak şunu açıkça ifade ediyoruz. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren en büyük toplu sözleşme vasfı olan asgari ücret için yapılacak iki önemli konu vardır. İlki işçilerin birliği diğeri ise tüm konfederasyonların, tüm sendikaların ortak hareketi ile insanca yaşam ücretidir. Ayrıca enflasyona karşı sürekli korunan, asgari ücretliden sıfır vergi düzenlemeli ve temel ihtiyaçların rahatça karşılanacağı bir ücret planlaması şeklinde düşünülmelidir. Temel sorun tek bir rakam değil geçim sorununun insana yakışır tarzda düzenlenip çözülmesidir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica