İGF

‘İttir Kaktır’a İngiltere’den ödül

Rahmi M. Koç Müzesi’nin en yeni objesi “İttir Kaktır”, İngiltere merkezli Classic Boat dergisinin düzenlediği yarışmadan ödülle döndü.

İSTANBUL (İGFA) – İngiltere merkezli Classic Boat dergisinin 2007 yılından bu yana düzenlediği Classic Boat Awards, asırlık geleneksel gemilerden restore edilenlere, yelkenlilerden motorlu gezinti teknelerine kadar mavi sularda özgürce yol alan deniz araçlarını bir araya getiriyor. Sekiz farklı kategoride düzenlenen yarışmanın birincileri halk oylamasıyla seçiliyor.

RMK Marine Tersanesi tarafından 2020 yılında inşa edilen ve Rahmi M. Koç Müzesi’nin gemi filosuna katılan İttir Kaktır, kendi kategorisinde ‘en iyi’ seçildi. Hatırlanacağı gibi geminin orijinal planı, ABD Washington’daki Sam Devlin firması tarafından “Tugzilla” adıyla, içten motorlu bir gezinti teknesi ve aynı zamanda römorkör olarak tasarlandı. RMK Marine Tersanesi tarafından planı yeniden uyarlanarak 8 metre olan boyu iki metreden fazla uzatıldı ve 10,06 metrelik bir tekne haline getirildi. Müzenin geniş koleksiyonunda yer alan İttir Kaktır’ın 150 beygir gücündeki motoru ise Ford Otosan tarafından üretildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica