Kültür-Sanat-Tarih

İzmit Belediyesi Sanat Akademisi törenle açıldı

İzmit Belediyesi Sanat Akademisi törenle açıldı … Hürriyet, “Tarihin aynasında zamana meydan okuyan Anadolu’nun tüm renklerini geçmişten gelecek izleri geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. detaylar haberimizde…

İzmit Belediyesi Sanat Akademisi törenle açıldı

İzmit Belediyesi, kente değer katacak olan bir diğer projesini daha hayata geçirdi

İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi, Yalınkaya Sokak, No 7/101 adresindeki İzmit Sanat Akademi CHP Genel Sekreteri, İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin katılımı ile açıldı

Selin Sayek Böke
Selin Sayek Böke

YOĞUN KATILIM

Açılışa Böke’nin yanı sıra CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır, İYİ Parti İl Başkanvekili Ayşegül Babacan, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkan Yardımcısı Davut Eşe, HDP İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, belediye birim müdürleri, CHP İl eski Başkanı Cengiz Sarıbay ile TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekci, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Kurucusu Burhan Akçin, Keman Virtüözü Cihat Aşkın, KYÖD Başkanı Didem Oral Turan, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve partili katıldı.

Fatma Kaplan Hürriyet
Fatma Kaplan Hürriyet

“ÖĞRENMEYE AÇLAR”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit’in çağdaş kültürünün dolu dolu yaşandığı bir kent olması için biz şiarla çalışıyoruz. Bu kentin sanat severleri ve gençleri bol. Gençlerimiz yeni şeyler öğrenmeye açlar. Sanat Akademimizde bu potansiyelin aktif etkin kullanarak gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz. Gençlerin kendi kültürünü ortaya çıkaracak bir anlayış sergileyeceğiz. Tarihin aynasında zamana meydan okuyan Anadolu’nun tüm renklerini geçmişten gelecek izleri geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kentimizde sanatın eğitim formuna dönüşmesi için büyük emek harcıyoruz. Biz bu bağlamda sanatı güçlü bir akademi olarak ele aldık. Sanata dair tüm çalışmalarımızı İzmit Sanat Akademimi de filizlendireceğiz.

“GÜÇLÜ BİREY OLMAK İSTİYORLAR”

Sanat Akademisi açılışından

500 öğrencimizin dans eğitimleri devam edecek. Bu sayı sanata hevesi olan gencimiz bu akademiye girmek istiyor. Burada eğitim almak istiyor. Güçlü birey olmak istiyorlar. Bununla beraber ulusal çapta tanınan keman virtüözü Cihat Aşkın sanat akademimize yeni bir soluk getirdi. Sevgili hocam buyurun buraya gelin. İzmit’in sanat damarlarını açmak istiyoruz. Lütfen buraya gelin birlikte çalışalım dedik. O da ‘İzmit’e dair yapılacak çok şey var’ dedi. Bu projede başından beri bize desteklerini esirgemedi. Kendisi fahri İzmitli sayılır. Çok sık gelip gidiyor. İzmit’e vereceği emekler kentimize çok şey kazandıracak. Destekleri çok kıymetli.

Sanat Akademisi açılışından

“TOPLAM BİN ÖĞRENCİ”

Müzik bölümünde yetenek taraması başlattık. İzmit’in tüm mahallelerinde gençlerimizi keşfetme imkanı bulduk. Bu öğrenciler Cihat hocamız ile birlikte daha iyi yerlere gelecekler. 250’ye yakın gencimiz sanat akademisinde birçok çeşitte eğitim alıyor. Tiyatro konusunda İzmit’in değerli hocası Burhan Akçin’e çok teşekkür ediyoruz. Her zaman yanımızda oldu. Burada da bizim için dayanışma gösterdi. Ona da çok teşekkür ediyorum. Toplamda bin öğrencimiz ile 2021-2022 eğitim öğretim dönemini başlatmış bulunuyoruz. Öğrencilerimiz İzmit’e sanat dolu günler yaşatacak. Biz inanıyoruz ki burada eğitim gören gençler şehrimizin değeri olacaklar. Sevgi sanat demektir.

“PROJE, GENÇLERE YATIRIM YAPMAKTIR”

Sanat Akademisi açılışından

Burada İzmit ve Kocaeli’nin mayasını sizlerle paylaşıyoruz. Geleceğe güzel bir İzmit biriktiriyoruz. Biz burada bir bina açmıyoruz. Proje demek koca koca binalar yapmak değil. Bir sürü kamu kaynağının heba olması demek değildir proje. Proje gençlere yatırım yapmaktır. Eğitim alanında en önemli proje doğru bir şeye yatırım yapmaktır.

“ÇOK SESLİ KORO VE YAZICILARI VAR”

Biz ne ortaya koysak, malum her projemize üflemeye çalışan çok sesli koro ve bunların yazıcıları var. Biz göreve geldiğimizde bu bina atıldı. Bu kaynak sizin paranız ile yapıldı. Önce kamu kaynağını doğru kullanıp, atıl alanları iyi değerlendireceğiz. Önce israf etmeyeceğiz. Bu Mehmet Ali Paşa benim mahallem. Özellikle bu bölge burayı hak ediyor. Buralarda yapılan binalar çok değerli. Çok tadilat gerçekleştirdik. Güzel bir sanat akademisine dönüştürdük. Atıl bir yeri bin öğrencinin eğitim alacağı bir alana dönüştürdük. En çok gurur duyduğumuz projelerden bir tanesi” dedi.

Sanat Akademisi açılışından

“AKADEMİ, HAYATA YENİDEN UMUT KATACAK”

Hürriyet’in ardından konuşan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Bir karanlığın içerisinde hepimizin bir umudu büyütme isteği var. Binalar içinde sanatla hayat bulur. Bugün açılışını yapıyor olduğumuz şey bir sanat alanı. Burası hayata yeniden umut katacak bir alan. Emeği geçmiş olan herkese teşekkür ediyorum. Biz el ele verdiğimiz zaman bu renkler hareket bulacak. Bu akademiyi var eden akademiyi bilgisi ile büyütecek olan, canlı tutmak isteyen gençlere de şimdiden teşekkür ediyorum. Umuda ve hayatın yeniden renk kazanmasına çok vurgu yaptım. Maalesef karanlık bir dönemden geçiyoruz.

“ESNAFTAN KARANLIĞI DİNLEDİK”

Sanat Akademisi açılışından

Bugün Kocaeli’de esnafla birlikteydik. Bir karanlığı dinledik. Bu karanlığı şu sözlerle duyduk. ‘Biz rafa gelen ürünü barkodu ile koyamıyoruz. Fiyatlar her gün değişiyor’ dediler. Bu zamlar altında ezilen esnaf; ağır sorumluluğun altında eziliyor. Son birkaç ay içerisinde elektriğe 3, doğalgaza 8 kere zam geldi. İlk 5 ayda 1,5 milyon abonenin elektriği kesildi. Biz umut ışığı ve hayata tutunacak renkler alıyoruz. Bugün bunu sanatla yapacağız. İleride bir düzen değişikliğini hep birlikte yapacağız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada geleceğimiz için umut olacak gençler yetişecek Ve biz onları alkışlayacağız” diye konuştu.

Sanat Akademisi açılışından

TOPLAMDA 480 ÖĞRENCİ VAR

İzmit Sanat Akademisi, farklı branşlar ve eğitmen kadrosu ile modern dans, klasik bale, street jazz ve halk dansları türlerinde dans eğitimlerine devam ediyor. Kursiyerler üç kategoride eğitim alıyor. Bunlar; Minik Yıldızlar, Genç ve Hobi Grupları. Sanat Akademisi’nin 300 halk dansları, 60 modern dans, 60 bale, 60 street jazz olmak üzere toplamda 480 öğrencisi bulunuyor.

BİR HAFTA SÜREN YETENEK TARAMASI

Sanat Akademisi açılışından

Bununla beraber ulusal çapta tanınan keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın koordinatörlüğünde Sanat Akademisi’ne yeni bir soluk getirildi. İzmit Sanat Akademisi müzik bölümü yetenek taramasını başlatarak, İzmit’in tüm mahallelerinde müzik potansiyeli olan yetenekli gençleri keşfetti. İzmit ve farklı ilçelerden 8-18 yaş arası 250 kişinin katılımı ile bir hafta süren yetenek taraması, 7 Haziran günü başarılı bulunan adayları ilan etti.

4 ANA BRANŞTA EĞİTİM

Sanat Akademisi Müzik Bölümü’nü kazanan 91 öğrenci, 4 ana branş üzerinden eğitim görmeye başlayacak. Müzik Teorisi (Solfej, kulak, müzikal terimler), Performans, Müzik Kültürü ve Tarihi, Koro-Orkestra branşlarında dersler verilecek. Müzik Bölümü 2-3 Ekim 2021 tarihinde eğitim hayatına başladı. Ocak ayına kadar koro ve solfej derslerine katılacak olan öğrenciler, ocak ayında ana branş olan enstrüman derslerine dahil edilecek.

Sanat Akademisi açılışından

YETKİN İNSANLAR YETİŞTİRİLECEK

Görsel Sanatlar üzerinde de eğitim veren Sanat Akademisi, 30 kursiyeri ile çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce kursiyeri olan Drama ve Tiyatro Bölümü, sanat eğitimine dair altyapı çalışmaları ile kendini revize ediyor. Disiplinler arası eğitim anlayışını merkeze alan, İzmit’in sanat dinamiklerini bilen eğitmen kadrosu sayesinde Sanat Akademisi Drama-Tiyatro Bölümü yeniden canlanacak. Rol, tiyatro tarihi, dans, hareket, sahneleme, oyun incelemesi dersler akademi düzeyinde verilecek ve eğitimler sonunda Drama-Tiyatro alanında yetkin insanların yetiştirilmesi hedefleniyor.

TİYATRO EĞİTİMİ

Aldıkları eğitimi kursiyerlere sene sonu gösteriler sayesinde sahne deneyimini uygulamalı olarak pekiştirme fırsatı sunan Sanat Akademisi, sanata ve sanatçıya dair gelecek nesillere ışık tutacak. Lise ve 18 yaş üstü yaş gruplarına açılan Tiyatro Bölümü’ne 230 kursiyer başvurdu. 4-8 Ekim arası ( hafta içi her akşam olmak üzere ) eğitimlerine başlayan Tiyatro Bölümü, toplamda 10 adet gruba ayrıldı. Dersler 17.30-21.45 saatleri hafta içi her akşam devam ediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica