Genel

Kaçak katlar ve Ruhsatsız yapıların Yıkım kararına imar affı getiriliyor

Kaçak katlar ve Ruhsatsız yapıların Yıkım kararına imar affı getiriliyor Ülke genelinde tapusu olmadan yapılan gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için af getiriliyor… Bakanlıklarca Karar afetlere karşı alınacak önlemler çerçevesinde alındı. Kaçak katlar ve Ruhsatsız yapıların Yıkım kararına imar affı getiriliyor detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Kaçak katlar ve Ruhsatsız yapıların Yıkım kararına imar affı getiriliyor

Kaçak yapıları yasallaştıracak bir düzenleme

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, bakanlıkların afetlere karşı alınacak önlemlere ilişkin bürokratlara yaptırdığı mevzuat çalışması kapsamında kaçak yapıları yasallaştıracak bir düzenleme gündemde.

30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için…

Çalışma kapsamında, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurulması gerekecek.

31 Aralık 2018 son gün

Bu başvuru için son tarih 31 Aralık 2018 olarak tarihi belirlenirken, hükümet bu tarihi bir yıl uzatma yetkisine sahip olacak.

Yapı maliyetinin toplamı üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli ödeyecek

Bu başvuru sırasında vatandaş, arsa emlak değeri ile yapı maliyetinin toplamı üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli ödeyecek. Bunun sonucunda kendisine yapı kayıt belgesi verilecek.

Varsa cezaları iptal edilecek

Bu belgeyi alan binalar için varsa yıkım kararı duracak. Elektrik, su, doğalgaz bağlanabilecek. Varsa cezaları iptal edilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica