Genel

Kadınlar yolu trafiğe kapattı

Kadınlar yolu trafiğe kapattı. Kütahya’da hayvanlarını otlattıkları meraya arkeoloji müzesi yapılmasına tepki gösteren, kırsal İnköy Mahallesi sakinleri Kütahya-Eskişehir karayolunu trafiğe kapattı. Hak arayışına çok nadir katılan Kütahya’da, Kadınlar yolu trafiğe kapattı.

Kadınlar yolu trafiğe kapattı

Kütahya’da hayvanlarını otlattıkları meraya arkeoloji müzesi yapılmasına tepki gösteren, çoğunluğunu yöresel kıyafetli kadınların oluşturduğu kırsal İnköy Mahallesi sakinleri Kütahya-Eskişehir karayolunu trafiğe kapattı.

Kütahya-Eskişehir karayolunu kapattılar

Kütahya-Eskişehir karayolunun 2. kilometresinde müze yapılacak alana traktörleri, büyükbaş hayvanları ve ellerinde tırmık, tırpan, sopa ve baltalarla gelen mahalle sakinleri meraya inşaat yapılmamasını istedi. Türk bayrakları da taşıyan kadınların yöresel kıyafetleri dikkati çekti.

Vali ve Belediye Başkanı geldi

Kalabalık, daha sonra Kütahya-Eskişehir karayolunu çift yönlü olarak trafiğe kapattı. Kadınların yaklaşık bir saat oturma eylemi yaptığı karayolunda uzun araç kuyrukları oluştu. Emniyet güçlerinin yolun açılması çağrısını kabul etmeyen kalabalık, vali ve belediye başkanının gelmesini istedi. Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı, Vali ve Belediye Başkanının bir törende olduğunu, törenin ardından geleceğini söyledi. Bir süre sonra Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, eylem yapılan yere gelerek kadınların taleplerini dinledi.

Vali Nayir, söz verdi

Vali Nayir, mağduriyetlere neden olunmaması için karayolunun açılmasını istedi. Vali Nayir’in meseleyi görüşmek üzere mahalleden temsilcileri kabul edeceği sözünü vermesi üzerine eylem son verdi. Kütahya-Eskişehir karayolu yaklaşık 1 saat süren eylemin ardından yeniden trafiğe açıldı.

AKP Milletvekili açıkladı

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Kütahya’nın modern bir maden ve arkeoloji müzesine kavuşturulması yönündeki çalışmalarda sona gelindiğini kaydetti. Yapılacak müze 38 milyon liraya mâl olacak ve kaynak TKİ bütçesinden aktarılacak.

MÜZE 2019 YILINDA AÇILACAK

Yeni Kütahya’ya özel bir açıklama yapan AK Parti Kütahya Milletvekili M. Şükrü Nazlı, Kütahya otogar karşısında yapılacak olan müzenin kentin çehresine değiştireceğini dile getirdi. Müzenin 20 bin metre karelik alan üzerine inşa edileceğini belirten Şükrü Nazlı, “bilindiği gibi, Kütahya’da maden ve arkeoloji müzeleri var. Ancak her ikisi de yeterli değil. Buralardaki eserler, çalışmalarda son aşamaya geldiğimiz yeni Maden ve Arkeoloji Müzesi binasına nakledilecek. Mevcut Maden ve Arkeoloji müzeleri binaları ihtiyaca göre değerlendirilecek” dedi. Müzenin 38 milyon TL’ye mâl olacağını ifade eden milletvekili Şükrü Nazlı, yeni müze alanı ile ilgili ortaya çıkan pürüzlerin giderildiğini ve 25 Ocak 2017 günü ihalesinin gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

“CAMİ YANINDA MÜZE OLMAZ”

Nazlı, “Maden ve Arkeoloji Müzesi’nin yapımı ile birlikte bana çok abes gelen cami yanındaki müze de kaldırılarak aslına uygun olarak hizmet etmesi sağlanacak” dedi. Ulucami yanında bulunan müzenin taşınmasının ardından o bina Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilecek. Nazlı, “7 bin yıllık tarihi olan Kütahya’mızın böyle bir müzeye kavuşturulması bizim açımızdan çok önemlidir. TKİ tarafından finanse edilen müzenin proje çalışmasını ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. Özellikle Seyitömer höyük kazısında ortaya çıkan Henüz sergileme imkânı bulamadığımız. 20 bine yakın eser de bu müzede sergilenecek” diye konuştu. Seyitömer höyük kazısı sırasında çok ilginç tarihi eserler bulunmuş ve günlerce medyanın gündeminde kalmıştı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica