Sağlık

Kan şekerindeki dalgalanmalara dikkat

Kan şekerindeki dalgalanmalara dikkat, edilmesi sağlığımız için önemlidir. Uzmanlar, bayramda tüketilen karbonhidrat ağırlıklı yiyecek ve içecekler nedeniyle kan şekerinde ani dalgalanmalar olabileceğine dikkat çekti. Kan şekerindeki dalgalanmalara dikkat, etmez isek ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Kan şekerindeki dalgalanmalara dikkat

Bayramda tüketilen karbonhidrat ağırlıklı yiyecek ve içecekler nedeniyle kan şekerinde ani dalgalanmalar olabileceğine dikkat çeken Diyetisyen Gökçen Efe Aydın; özellikle diyabet hastalarına dikkat çekti, “Diyabet, hipertansiyon, kalp-damar ve yüksek kolesterol hastaları daha dikkatli olmalı” dedi.

Bayramlarda zengin sofra geleneklerinden vazgeçmeyip tatlı tüketimine dikkat etmeyenler kan şekerinde ani dalgalanmalarla karşı karşıya kalabilir. Ve bu dalgalanmalar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmemize neden olabilir.

Uyarı haberi, Türk Böbrek Vakfı Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın’dan geldi. Artan tatlı tüketimi sebebiyle vücuda giren şeker ve yağ miktarının da artacağını belirten Aydın’a göre; bayram ziyaretlerinde tüketilen tatlılara eşlik eden ve fazla şeker alımına sebep olan çay-kahve ve meyve suları kaçınılması gerekenlerin başında geliyor. Bayramlarda sık tükettiğimiz çay ve kahveyi şekersiz tüketmeye gayret edelim.

Kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlerin, bayram dönemlerinde çok sık yaşandığını vurgulayan Aydın, kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olacak önerilerini şöyle sıraladı:

BAYRAM TATLILARINDA BUNLARA DİKKAT

– Aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlaç, güllaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmeli.

– Sıcak havalarda porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilen dondurma iyi bir alternatif. Sade dondurma, kalsiyum, fosfor, potasyum açısından iyi bir kaynaktır. 2 top sade dondurma 1 bardak süt ve 1 adet meyve yerine ara öğünlerde tüketilebilir. Şeker oranı yüksek olan meyveleri az tüketmeye özen gösterelim.

– Büyük porsiyon meyve tabakları meyvenin içindeki şeker miktarından dolayı fazla şeker alımına neden olabilir. Bir anda ve geç saatlerde tüketmektense meyve tüketimi gün içine yayılmalıdır. Meyveler ara öğün olarak tercih edilebilir.

– Bayramda da diğer günlerde olduğu gibi günde en az 2-2,5 litre (8 – 10 su bardağı) su içmeye devam edilmelidir.

– Fiziksel aktivite arttırılmalı, 45 dakikalık bir yürüyüş yapılması, yapılamadığı durumlarda ise yakın mesafelere yapılacak bayram ziyaretlerine yürüyerek gidilmesi tercih edilmelidir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica