Sağlık

Kanser hastalığının erken teşhisinde çığır açacak yöntem

Kanser hastalığının erken teşhisinde çığır açacak yöntem Guardian gazetesinde yer alana habere göre, likid biyopsi adı verilen ve kanda dolaşan kanserli hücreleri tespit etmeye odaklanan yöntem, yumurtalık ve pankreas kanserlerinin erken teşhisinde özellikle iyi sonuç verdi. Kanser hastalığının erken teşhisinde çığır açacak yöntem detaylar haberimizde…

Kanser hastalığının erken teşhisinde çığır açacak yöntem

Kanser bilimi alanında çalışan bilim insanlarının bir araya geldiği en büyük buluşma olma özelliğini taşıyan bir konferansta, hastalığın erken teşhisine ilişkin çığır açacak bir gelişme duyuruldu.

“10 farklı kanser türü…”

ABD’nin New York kentinde gerçekleşen konferansta, 10 farklı kanser türünün, kan testi yoluyla erken teşhis edilebileceği açıklandı.

Erken teşhis…

Guardian gazetesinde yer alana habere göre, likid biyopsi adı verilen ve kanda dolaşan kanserli hücreleri tespit etmeye odaklanan yöntem, yumurtalık ve pankreas kanserlerinin erken teşhisinde özellikle iyi sonuç verdi.

“Evrensel bir tanı aracı”

Araştırmacılar, diğer kanser türleri için de bu yöntemin evrensel bir tanı aracı olmasını umduklarını açıklıyor.

“Bu testin çok insanın hayatını kurtarmasını umuyoruz”

Araştırmayı kaleme alan Taussig Kanser Enstitüsü’nden Doktor Eric Klein, bu gelişmenin kanser araştırmalarında çığır açma potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Bu testin çok insanın hayatını kurtarmasını umuyoruz” dedi.

“Tanı konulan ve konulmayan”

Toplam bin 600 vaka üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya katılanlardan 749’una o ana kadar kanser tanısı konulmamıştı. 878 kişiye ise henüz tanı konulmuştu.

“5 hastanın 4’ünde isabet kaydedildi”

Testin özellikle, pankreas, yumurtalık, karaciğer ve safra kesesi kanserlerinin tanısında “5 hastanın 4’ünde isabet” gösterdiği açıklandı.

İsabet oranı yüksek…

Lemf ve miyelom kanserlerinde ise isabet oranı yüzde 77 ve yüzde 73 olarak gerçekleşti.

“İleriye atılmış önemli bir adım”

Araştırmacılar kan yoluyla tanının, ileriyle doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söylerken klinik araştırmaların gerekliliğine de dikkat çekiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica