Ekonomi

Kanserojen ve Güvensiz ürün sayısı 45 bin olarak tespit edildi

Kanserojen ve Güvensiz ürün sayısı 45 bin olarak tespit edildi Türkiye’de kanserojen ve güvensiz ürün sayısı yılın ilk 8 ayında 7 kat artışla 45 bine ulaştı. Üstelik bu sayı denetim yapılan sadece 27 firmaya ait. Güvensiz ve kanserojen ürünlerde imitasyon takılar ilk sırayı aldı. Kanserojen ve Güvensiz ürün sayısı 45 bin olarak tespit edildi detaylar haberimizde…

Kanserojen ve Güvensiz ürün sayısı 45 bin olarak tespit edildi

Türkiye’nin tehlikeli kimyasalları düzenleyen Avrupa Birliği Reach Tüzüğüne tam uyumlu hale gelmesiyle birlikte yapılan denetimlerde 2017’de 6 bin 620 olan güvensiz ürün sayısı, 2018’in 8 aylık diliminde 7 kat artarak 45 bin 824’e çıktı.

Uluslararası sempozyumun bu yıl 11’incisi düzenlendi…

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin (İHKİB) iştiraki Ekoteks tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Tekstil Sempozyumu, yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla Dış Ticaret Komplesinde gerçekleştirildi.

“Sürdürülebilir Ekolojik Dünya İçin Sıfır Atık”

Bu yılki teması “Sürdürülebilir Ekolojik Dünya İçin Sıfır Atık” olarak belirlenen sempozyumda, hazır giyim, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri ve oyuncaklar başta olmak üzere ithal ürünlerle ilgili kirlilik denetim sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

66 kimyasal inceleniyor…

Sempozyumda konuşan Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Dairesi Başkanı Meral Karaaslan, bakanlık olarak hem tüketicilerin ekonomik çıkarlarını hem de sağlık ve güvenliklerini koruma görevini üstlendiklerini belirterek, bakanlığın mevzuatlarını tamamen Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirdiklerini söyledi. Tekstilden kırtasiyeye ayakkabıdan biberona, deterjandan diş fırçasına dek pek çok ürünü incelediklerini belirten Karaaslan, elde ettikleri sonuçları şöyle özetledi:

“Daha az firma sayısına karşılık güvensiz ürün sayısı 8 ayda 7 kat arttı”

*2017 yılında AB’nin tehlikeli kimyasallara düzenleme getiren tüzüğü REACH ile tam uyumlu hale geldik. Bugün ürünlerde 4 yerine tam 66 tehlikeli kimyasalı inceliyoruz. 2017 yılında toplam 54 firmanın 6 bin 620 ürününde güvensizlik tespit etmişken 2018’in 8 ayında 27 firmada 45 bin 824 ürününde problem olduğunu belirledik. Daha az firma sayısına karşılık güvensiz ürün sayısı 8 ayda 7 kat arttı. Güvensiz ürünlerde imitasyon takı ilk sırayı aldı. Burada bir konunun altını çizmekte yarar görüyorum. Özellikle yerli üretim olan tekstil ve hazır giyim ürünleri ile ayakkabılarda sorun yaşanmadığını gözlemledik.

*Bunun altında özellikle yeni kurulan ancak büyük miktarlarda ürün ithal eden firmaları takibe almamız yatıyor. Gelen ürünleri incelediğimizde insan sağlığı ve kullanım açısından güvensizlikler belirledik. İncelenen tehlikeli kimyasalların sayısının artması da bu rakamın zirveye çıkmasında bir diğer önemli etken oldu.

*Ayrıca 2017’nin tamamında 1 milyon 920 bin adet ürün incelenirken, 2018’in 8 ayında bu miktarın 3.5 milyona çıkması da güvensiz ürün sayısının 7 kata yükselmesinde etkili oldu. Aynı dönemde denetlenen 9 bin 68 okul kıyafetinin tamamı temiz çıktı. İncelenen 2 bin 188 ayakkabıdan ise 23 adedinde güvensizlik tespit ettik. İncelenen 115 bin 16 adet kırtasiye malzemesinden 3 bin 598’inin güvensiz bulunarak toplatıldı.

“2009-2018’in 8 ayı arasında ise 1 milyon 816 bin ürün bertaraf edildi”

İthalat Politikalarını İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Asuman Kılıç Türkeş de 2017’deki ithalat denetimlerinde 176 bin 835 ürünün bertaraf edildiğini buna karşın 2018’in 8 ayında bu sayının 250 bin 150’ye çıktığına dikkat çekti. Asuman Kılıç Türkeş, 2009-2018’in 8 ayı arasında ise 1 milyon 816 bin ürünün bertaraf edildiğini belirtti.

“Tüketicilerimiz daha çok ithal ürünlerde problem yaşıyorlar”

EKOTEKS İcra Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir ise Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim başta olmak üzere birçok üründe AB kriterlerine uygun üretim yaptığını ve buna karşın Bakanlık temsilcilerinin açıklamalarından dünya genelinin söz konusu kriterlerin çok uzağında olduğunu belirtti ve şöyle konuştu: “Tüketicilerimiz daha çok ithal ürünlerde problem yaşıyorlar. Herkes almak istediği ürünün menşeine bakmalı ve etiketlerindeki bilgilendirme notlarını dikkatle okumalı. Hepimizin bildiği gibi içinden geçtiğimiz bu süreçte daha çok yerli malını tercih etmeliyiz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica