Genel

KARBAFED Artvin gezisinin yeni durağı Ardanuç

KARBAFED Artvin gezisinin yeni durağı ArdanuçArtvin ve ilçelerine 2’nci geziyi düzenleyen KARBAFED, Artvin’i görmeyen Artvinlileri, Ardanuç ile tanıştırdı. detaylar haberimizde…

KARBAFED Artvin gezisinin yeni durağı Ardanuç

Ufuk Bagan – Batum ve Havalisi Dernekleri Federasyonu’nca düzenlenen gezinin Yusufeli etabı tamamlandıktan sonra geziye katılanlar, Ardanuç ilçesine geçti.

Başkan Kalyoncu bilgilendirdi

KARBAFED Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Kalyoncu, geziye katılanlara Ardanuç hakkında bilgiler verdi. Ardanuç’a inen kafile, geniş ve ferah caddeleri bulunan ve sevecen insanların yaşadığı ilçede, çaylarını dere kenarında yudumladı.

“Özelliğimiz, doğduğumuz yere sahip çıkmak”

Kocaeli kafilesini çay bahçesinde ağırlayan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, ziyaretlerinden dolayı KARBAFED yöneticilerini ve geziye katılanları ilçelerinde ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi. Başkan Demir, “Bizim özelliğimiz, doğduğumuz yere sahip çıkmaktır. Ama Artvin dışında yaşadığımız yerlere d kültürümüzü yansıtmaktır. Bu anlamda Başkan Kalyoncu ve yönetim kurulunu tebrik ediyorum. Çalışmalarınızda her zaman destekçiniz olacağız” dedi.

“Artvin’e kültür turladı başladı”

KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu, ilkini geçen ve ikincisi bu yıl düzenledikleri gezilerin ve geçen ay basın mensuplarının Artvin gezilerine değinerek; “Bu etkinlikler sonucu Artvinimize ilgi bir hayli çoğaldı. Özellikle yerel ve ulusal gazeteci arkadaşların yaptığı 140’ı geçen haberler ülke çapında ses getirdi” diyerek Artvin’e kültür turlarının başladı” dedi.

“Kendimi asla yabancı gibi hissetmedim”

Çay bahçesinde gerçekleşen ve hoşça geçen sohbette söz alan KARBAFED Yönetim Kurulu Üyesi, Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Selçuk Çelebi de, “Artvin ilimiz olan Ata topraklarında asla kendimi bir yabancı gibi hissetmedim. Şahsımın da doğup büyüdüğüm belde olan Kartepe’nin şirin beldesi ve mahallesi olan Suadiye’ye baktığımda; yerleşim alanının ortasından dere akmakta ve aynı zamanda tepelere baktığınızda yeşilliğe bürünmüş Samanlı dağlarını görürsünüz. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde sayıları bir hayli fazla, Artvin kökenli vatandaşların ikamet ettiği bilinmektedir” diye konuştu.

Cehennem Vadisi Kanyonu’na ziyaret…

KARBAFED yönetimi ve kafileye katılanlar, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ile vedalaşarak geziye Cehennem Vadisi Kanyonu’nu ziyaret ederek devam etti. Cehennem Deresi Kanyonu’na gelince; Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25’nci kilometresinde bulunmakta. Bu kanyon, dünyadaki sayılı kanyon vadileri arasında yer alır.

“…yılanlar sizin dost olduğunuzu anlasın”

Cehennem Deresi, tipik bir kanyon vadi… 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde ve Ardanuç suyuna açılmakta. Kanyona gitmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz, tek kişinin bile zor sığacağı yollardan geçmeniz gerekir. Hatta bazı aralıklardan tek tek geçerken, bir sopa veya zil ile gürültü çıkarmak gerekir ki bu güzelliğin bekçiliğini yapan hayvanlar, özellikle yılanlar sizin dost olduğunuzu anlasın ve zarar vermesin.

KARBAFED öncülüğünde devam eden ve Artvin’i görmeye gelenlerin Yusufeli ve Ardanuç ile başlayan gezisi, Kemalpaşa, Hopa ve Artvin ile devam ediyor. Gezinin bu bölümünü yarınki haberimizde bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica