Ekonomi

‘Kartel’ suçlamasıyla Dev bankalar AB’ye ne kadar ceza ödeyecek?

‘Kartel’ suçlamasıyla Dev bankalar AB’ye ne kadar ceza ödeyecek? … Avrupa’nın 4 büyük bankası, döviz işlemlerinde kartel oluşturma suçlamasıyla AB’ye milyonlarca Euro ceza ödeyecek. Karteli ihbar eden UBS cezadan kurtuldu. detaylar haberimizde…

‘Kartel’ suçlamasıyla Dev bankalar AB’ye ne kadar ceza ödeyecek?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, döviz piyasasında spot işlemlere yönelik kartel soruşturmalarının tamamlandığını açıkladı.

Açıklamada, UBS, Barclays, RBS, HSBC ve Credit Suisse bankalarının 2007-2013 yılları arasında Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, İsviçre frangı, ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya doları ile Danimarka, İsveç ve Norveç kronları işlemlerinde kartel oluşturduklarının belirlendiği kaydedildi.

Söz konusu 5 bankanın döviz kuru işlemlerini gerçekleştiren bazı çalışanlarının, hassas bilgileri ve ticari planları paylaştıklarına işaret edilen açıklamada, bu kişilerin sanal sohbet odalarında işlem stratejilerini koordine ettiklerinin ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

Açıklamada, 5 bankanın gizli anlaşma yapmasının finans sektörüne zarar verdiği anımsatılarak, bankalarının söz konusu davranışlarının AB kurallarına aykırı bulunduğu ifade edildi.

HANGİ BANKA NE KADAR CEZA ÖDEYECEK?

HSBC’ye 174 milyon 281 bin euro, Credit Suisse’e 83 milyon 294 bin Euro, Barclays’e 54 milyon 348 bin Euro ve RBS’ye 32 milyon 472 bin Euro olmak üzere dört bankaya toplam 344 milyon 395 bin Euro para cezası verildiği bildirilen açıklamada, UBS’nin karteli ifşa ettiği gerekçesiyle ceza almadığı belirtildi.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu’nda bulunuyor.

AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabet veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica