Mecit Ünal

Kayıplar Mahallesi “Kayıp” Olacak

Başlıkta sözünü ettiğim Kayıplar Köyü, üçbin yıllık tarihi kökleri bilinen Kandıra sınırları içinde yer alan bir yerleşim ve yaşam merkezi.

Bu günlerde hızlı bir şekilde sürmekte İzmit-Kandıra arası bölünmüş yol projesinin inşa çalışmaları Kandıra’ya bağlı Kocakaymaz Köyü Kayıplar Mahallesinde derin bir mağduriyet yaratmış durumda.

Bu haliyle Kayıplar Mahallesi Köy Statüsünde olsa herhangi bir sorun yaşanmayacaktı. Yol yapımını üstlenen firma aynı yolları daha da konforlu hale getirerek işine devam edecekti.

Kayıplar Köyü sakinlerine mağduriyeti yaratan yasal düzenleme Kocaeli’nin Büyükşehir olmasıyla birlikte başlıyor. Yani yeni Büyükşehir Yasası ilde idari sınırlarla coğrafi sınırları bütünleştirince il sınırları içinde yer alan bütün belde ve köyler mahalle statüsüne kavuşturuldu.

Kayıplar Mahallesi yasanın sakat yanını yol yapımıyla birlikte yaşadı. Eski planda yer alan köy yolları yeni planda yer almıyor. Üstelik yeni plan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanmış. Buda bize gösteriyor ki, Büyükşehirde işin detaylı çalışmasını yapacak liyakatli çalışanı yok. Belki başka başka sorunlar diğer ilçelerde zamanla yaşanacak. Onları da yaşayarak görüp öğrenmiş olacağız.

Kayıplar sakinleri isyanda. Köylerinin daha önce İzmit yönünden gelirken bir girişi, Köyün tam orta yerinden bir girişi ve Köy çıkışında bir girişi olmak üzere üç girişi bulunuyordu ve köylünün yolla ilgili hiç şikayeti de yoktu. Şimdi yol yapımı başlayınca yollar birer birer kapanıyor ve isyan burada başlıyor.

Kayıplar Mahallesi Derneği Başkanı Mükremin Yelmer, bu yol hikayesinin başlamasıyla birlikte en çok çaba sarfeden kişi konumunda. Yelmer, konuyla ilgili olarak, “Bizim köyümüzle alakalı yol sıkıntımız var. Şu anda burada Kandıra İzmit yoluyla alakalı bir çalışma var. Şu anda bariyerlerle kapatılan yoldan köyümüze giriş yapıyorduk. Bu giriş kapandı. İkinci bir girişimiz de çalışma sebebiyle kapatıldı. Şu an açık olan bir girişimiz kaldı oda 2 gün sonra kapanacak. Zaten buradan köye girişlerde oldukça zor hafriyat kamyonlarının ve makine ekipmanlarının çalışmalarından köye girişler tek yerden oldukça zor bir şekilde giriş yapılıyor. O yol da kapanırsa köyümüze giremeyeceğiz. Bunu çözebilecek kurumlar Karayolları, Valilik ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesidir. Biz kapatılan bu yolun tekrar açılmasını istiyoruz. Bizim köyde şu an Diyaliz hastamız var. Yaşlılarımız ve çocuklarımız var. Bir an önce bizim köyümüzün yollarının, eski hale getirilmesini talep ediyoruz. Eski proje üzerinden bize çözüm üretiliyor fakat yeni proje de bizim köyümüze giren veya çıkan bir yol bulunmuyor. Köyümüze giriş ve çıkış yapılan 3 yol da yeni projede kapatılıyor şekilde çizilmiş. Yani bu köye resmi olarak hiçbir yol yok. Otobüs duraklarımız da kaldırıldı. Bizim burada Tarım Kredi Kooperatifimiz de var. Buraya tarımsal aletler ve ürünlerimiz geliyor” diyor.

Yelmer ile birlikte en çok çaba sarfeden, Tarımsal Kalkınma Köy Kooperatifi Eski Başkanı Kadir Türkan, “Yol çalışmaları nedeniyle eski projede köyümüze bir giriş çıkışın olduğu görünüyordu. Fakat 31 Mart yerel seçimler sonrası yeni çıkan projede köyümüze giriş çıkışların ortadan kalktığını görmekteyiz. Bu konu hakkında Kocaeli Valiliğine, Kandıra Kaymakamlığına, KBB Başkanı Tahir Büyükakın ve Kandıra Belediye Başkanı Erol Ölmez’e defalarca köy halkı olarak gittik. Bize eski projeyi gösteriyorlar eski projede yolumuz var görünüyor. Fakat son projede yolumuz görünmüyor. Köyümüzden belediye başkanına çok az oy çıkması sebebiyle Kandıra Belediye Başkanı bizi görmemezlikten geliyor” diyerek işin siyasi bir boyutunun da olduğunu dile getiriyor.

Burada, Kocaeli Büyükşehir’in hatasının yanında en büyük hatası olan kurum Kandıra Belediyesi gözüküyor. Kandıra Belediye Başkanı işi bilmediği için “bana az oy çıktı” gibi ucuz bir acizlik sergiliyor. Oysa sorunun çözümünün ilk ayağı olduğunun farkında bile değil. Sadece bildiği bir şey var, oda işin kolayına kaçıp topu taca atmak. Erol Ölmez, önce görevinin ne olduğunu öğren ve bu sorunu çöz.

Daha Fazla Göster