Sağlık

‘Kemik İliği’nden kök hücre tedavisi

‘Kemik İliği’nden kök hücre tedavisi niçin önemlidir? Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nde; ‘Kemik İliği’nden kök hücre tedavisi’yle ilgili hizmet verilmeye başlandı. ‘Kemik İliği’nden kök hücre tedavisi’yle ilgili olarak Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nin başarılı Fizik Tedavi Uzman Doktorlarından Uzm. Dr. Hatice ERGÜNER tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi. Uzm. Dr. Hatice ERGÜNER, Kemik İliği’nin alınarak günümüzde uygulanan tedavi yönteminin detayları ve içeriği hakkında bilgi verdi. ‘Kemik İliği’nden kök hücre tedavisi detaylar haberimizde…

‘Kemik İliği’nden kök hücre tedavisi

Kök Hücre nedir?

Kök hücrelerin insan vücudunda bütün doku ve organları oluşturan ana hücreler olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. ERGÜNER; “Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, farklı organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahip” olduğunu açıkladı.

Uzm. Dr. Hatice ERGÜNER, vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi hücreler bölündükleri zaman kendileri gibi aynı hücreleri oluşturduklarını; oysaki kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir fonksiyonlarının olmadığını; ve bu yüzden aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebildiklerini ifade etti.

‘Kemik İliği’nin Kök Hücre tedavisindeki önemi nedir?

Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nin Fizik Tedavi Uzm.Dr. Hatice ERGÜNER, Kök hücreleri kemik iliğinde uygun bir yuva içinde (Niş); bulunduklarını ve Niş içinde yerleşmiş olan kök hücrelerin çoğalma sinyali almadığı sürece sessiz formda bulunduklarını ifade etti.

Uzm. Dr. ERGÜNER, “Periferik kanda hücrelerin eksilmesi sessiz konumdaki hücrelere uyarı olarak gelir. Bu uyarılar ile çoğalma sinyali alan kök hücre kendi kendini yeniler, bir kısım kök hücre de gereksinim duyulan hücre tipine farklılaşır” dedi.

Uzm. Dr. Hatice ERGÜNER, ilk kez kendi kliniklerinde kök hücrelerin bu özelliklerinden faydalanarak; kas iskelet sistemi hastalıklarında gerek kandan gerekse kemik iliğinden alınıp hazırlanan kök hücre tedavileri uyguladıklarını söyledi.

Uzm. Dr. Hatice ERGÜNER, vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi hücreler bölündükleri zaman kendileri gibi aynı hücreleri oluşturduklarını; oysaki kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir fonksiyonlarının olmadığını ve bu yüzden aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebildiklerini ifade etti.

KÖK (STEM CELL) HÜCRE nasıl elde edilir?

Kök hücre hazırlanması konusunda da bilgi veren Uzm. Dr. Hatice ERGÜNER, özel ekipman ve eğitim gerektiren bir işlem olduğunu; ve kök hücrelerin en kolay iki şekilde elde edilebildiğini kaydetti.

1.Yol: Hastadan damar yolu ile yaklaşık 40-80 cc kadar kan bu iş için özel olarak hazırlanmış pıhtılaşma önleyici ilaç ihtiva eden tüplere alınır. Alınan kan tüpleri özel işlemlerden geçirilir. İşlem tamamlandıktan sonra elde edilen kök hücreler ve iyileşme sağlayan faktörler uygulanmak istenen bölgeye uygulanır.

2. Yol: Hastanın kemik dokusundan özel aparatlar ile istenildiği kadar kemik iliği alınarak 1. yoldaki işlemler yapılıp hazırlanan kök hücreler istenilen bölgeye uygulanır.

Kök Hücreyi kemik iliğinden hazırlamanın, damar yoluyla hazırlamadan farkının ise; -hem bütün kök hücre tiplerini içermesi, -hemde çok daha nitelikli ve daha çok sayıda kök hücre içermesi.

Neden Kemik İliği ile Kök Hücre tedavisi?

Damar yolu ile alınarak elde edilen kök hücrelerle, tedavi yöntemi olarak, uygulanan PRP(Plataler-Rich-Plazma)’de trombositten zenginleştirilmiş plazmadan faydalanılırken; CGF (Concentrated Growth Factor)‘de ise trombositlerin içindeki konsantre büyüme faktörlerinden faydalanılır.

CGF’de aynı zamanda elde edilen konsantregrowth faktörün ufak bir miktarı damar yolu ile geri verilerek kemik iliği uyarılır; böylece kemik iliğindeki kök hücrelerin, hasarlı bölgeye gitmesi de hedeflenir.

PRP ve CGF kişinin leğen kemiğinden alınan kemik iliğinden elde edildiğinde kandakine oranla çok daha yüksek sayıda nitelikli ve tedavi edici hücrelerden direkt olarak faydalanmayı sağlar. Uygulanan yöntemler ağrı kesici değil TEDAVİ EDİCİ’dir.

Genellikle Kemik İliği’nden Kök hücre tedavisini birer ay arayla 2 seans CGF ile desteklenir. Aynı bölge için yılda bir kez kemik iliği ile kök hücre tedavisi uygundur. Farklı bölgelerdeki rahatsızlıklar için bu süre beklenmeden yeniden kemik iliği alınarak uygulama yapılabilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica