Kültür-Sanat-Tarih

Kenter Tiyatrosu Şehir Tiyatroları bünyesine katıldı

Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü bünyesine katılmasını sağlayan karar oybirliğiyle alındı.

Kenter Tiyatrosu Şehir Tiyatroları bünyesine katıldı … “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sanatçı Yıldız Kenter’in cenaze töreninde Kenter Tiyatrosu’nu, İBB Şehir Tiyatroları Müdürlüğü bünyesine katacaklarını söylemişti…” detaylar haberimizde…

Kenter Tiyatrosu Şehir Tiyatroları bünyesine katıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde Temmuz ayı toplantısında “teknik sıkıntı” gerekçesiyle son anda desteğini geri çeken AKP-MHP grubu, bu kez destek verince Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü bünyesine katılmasını sağlayan karar oybirliğiyle alındı.

Yıldız Kenter’in vefatının ardından İBB’ye bağlı Şehir Tiyatroları Müdürlüğü, İBB Başkanlığı’na yazı göndererek gerekli işlemi başlatmış, ardından komisyon raporunda olumlu görüş belirtilmişti. Komisyon raporunda, “Çok sayıda tiyatro sanatçısının yetişmesine hocalık yapan, tiyatronun mümtaz şahsiyetlerinin anısının Kenter Tiyatrosu’nda yaşadığı İstanbul’un kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan Kenter Tiyatrosu’nun tarihsel özellikleri, sanatsal niteliği ve özellikle kurucularının tiyatronun duayenleri arasında yer alması bakımından değerlendirilmesi, yaşatılması ve sanat serüvenine Şehir Tiyatroları bünyesinde devam etmesinin düşünüldüğü” görüşüne yer verilmişti.

AKP-MHP TEKLİFİ GERİ ÇEKMİŞTİ

İBB Meclisi Temmuz ayı oturumlarında komisyon raporu gündeme gelmiş ve Kenter Sinemacılık Tiyatroculuk A.Ş’ye ait olan tiyatro binasının bulunduğu taşınmazın satın alınması komisyonların hazırladığı ortak raporda da “uygun” bulunmuştu. Ancak AKP-MHP grubu raporu son anda “teknik sıkıntılar” bulunduğu gerekçesi ile geri çekerek görüşmeyi önlemişti.

Söz konusu rapor Ekim ayı İBB Meclisi 3. oturumunda tekrar gündeme geldi. Oylama öncesi söz alan CHP Meclis üyesi Fidan Arslan Eroğlu, Yıldız Kenter’in büyük bir sanatçı olduğunu belirterek, Yıldız Kenter İBB Meclisi’nin oy birliği ile tereddütsüz arkasında duracağı bir sanatçıdır” dedi. Ardından yapılan oylamada bu kez komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi.

GÖKSU’DAN ‘BESLEME TETİKÇİ’ MEDYA İDDİASI

AKP grubunun Temmuz ayı oturumunda teklifi son anda geri çekmesini eleştiren haber yapan medya kuruluşlarına “besleme tetikçi medya” diyen AKP Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu, CHP tarafından “Kenter Tiyatrolarına AKP’den engel” şeklinde haber yaptırıldığını öne sürdü.

Göksu şöyle konuştu: “CHP grubu çok yanlış bir algı yöntemi kullanarak tetikçi medyalarına özel haber yaptırıyorlar. Tetikçi medyalarından bir tanesinin manşeti “Kenter Tiyatrolarına AKP’den engel”… “Ak Parti Meclis grubunda Yıldız Kenter Tiyatrosu ile ilgili her hangi bir olumsuz beyan herhangi bir açıklama duydunuz mu? Bana ilk defa CHP Grup Başkanvekili konuyu açtığında hay hay tabii ki yardımcı oluruz demiştim. Durum böyleyken bu meclise getirilen şeylerin öncesinde bir algı üretmek, algı yönetmek üzere bir organizasyon yapılıyor. CHP grubundan arkadaşlara tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu mecliste netice mi almak istiyorsunuz, iş mi yapmak istiyorsunuz, algı mı yönetmek istiyorsunuz? Eğer iş yapmak, Kenter Tiyatrosu’nun İBB bünyesine katılmasını istiyorsanız bir ortak zeminde karar çıkmasını sağlamalısınız. Gördüğüm kadarıyla laf mı, iş mi, laf çok daha önemli hale gelmiş. Bu manşeti atan tetikçi medyaya sesleniyorum. Bugün manşetini nasıl atacaksın bilmiyorum. İstanbul Büyükşehir’de AK Partinin geleneksel belediyecilik duruşu olmadan önce, kaç tane kültür salonu vardı. Bugün kaç tane var?”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica