Raporlar

Kılıçdaroğlu: “Kocaeli’yi de Alacağız”

Kılıçdaroğlu: “Kocaeli’yi de Alacağız”

Kurultay sonrası değişecek olan tüzüğe dikkat çeken ve yerel yöneticilere seçimde izleyecekleri yolu hatırlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “AK Partililerin reklam çektiği yerler hep CHP’li belediyeler. Balıkesir, Manisa, Bursa, Denizli’yi, Kocaeli’yi alacağız. Gerçekten güzel şeyler yapacağız” dedi- akarhaber

Bülent Sarı - Kocaeli İl Başkanı
Bülent Sarı – Kocaeli İl Başkanı

 

Yerel Yönetimler Marmara Bölge Çalıştayını ilimizde programlayan CHP Genel Merkez temsilcileri ve belediye başkanları, Kartepe Dedeman Otel’de bir araya geldi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı programda MYK üyeleri, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, il başkanları hazır bulundu. Program, saygı duruşu ile başlarken ardından İstiklal Marşı’nı okundu. Programda ilk konuşan Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı’nın ardından Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konuştu. Akabinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, örgütüne seslendi.

“MARMARA BÖLGESİ EKSİKSİZ KATILDI”

Kocaeli İl başkanı Bülent Sarı ve örgütünün organizasyonuyla düzenlenen programa; Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, MYK üyeleri, 22. Dönem Milletvekili Sefa Sirmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, Bilecik İl Başkanı Ali Özdemir, Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli, İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, CHP Kocaeli Milletvekilleri; Harun Özgür Yıldızlı, Nail Çiler, Muhip Kanko, Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Kırklareli Milletvekilleri; Fahri Özkan, Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Milletvekilleri; Nurten Yontar, İlhami Özcan Aygün, Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Edirne Milletvekilleri; Ahmet Baran Yazgan, Ediz Ün, İstanbul Milletvekilleri; Gamze Akkuş İlgezdi, Oğuz Kaan Salıcı, Namık Tan, İlha Kesici, Türkan Elçi, Enis Berberoğlu, Fethi Açıkel, Yüksel Mansur Kılıç, Suat Özçağdaş, Özgür Karabat, Ali Gökçek, Engin Altay, Turan Taşkın Özer, Erdoğan Toprak, Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Bursa, İstanbul, Edirne, Bilecik ilçe belediye başkanları, il ve ilçe örgütleri katıldı.

CHP Yerel Yönetimler Marmara Bölge Çalıştayı - Kocaeli katılımcıları
CHP Yerel Yönetimler Marmara Bölge Çalıştayı – Kocaeli katılımcıları

Sarı: “BÜYÜKŞEHİR YOKSA BAŞARI DA YOK!”

Bülent Sarı, “2019 yerel seçimlerinde 11 büyükşehirde elde etiğimiz başarıyı, 2024 yılında üzerine koyarak artıracağımıza inancımız tamdır. Bizim için Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin olmadığı bir başarı kabul edilemez. Çünkü Kocaeli; emeğin, üretimin, tarım ve turizmin kentidir. Kocaeli sanayinin başkentidir. 19 yıldır bu kenti mevut iktidar yönetmektedir. Maalesef ki Kocaeli, ileri gideceğine geriye gitmiştir. Kocaeli hala sosyal demokrat belediyeciliğin eserlerinden faydalanmaktadır. 2024 yılında en büyük başarıyı yakalayacağımızın en büyük yerlerden birinin Kocaeli olacağının altını çiziyorum. Kocaeli tıpkı o günlerdeki gibi Türkiye’nin en üst sıralarına taşımak için ve CHP bayrağını tekrar göndere çekeceğimizi bir kez daha ifade ediyor çalıştayımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İzmit Belediye Başkanı toplantıya Fatma Kaplan Hürriyet kurmaylarıla katıldı
İzmit Belediye Başkanı toplantıya Fatma Kaplan Hürriyet kurmaylarıla katıldı

“FOTOĞRAFLARI ÇEKİYORUZ”

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “İlkini 30 Eylül’de Şanlıurfa’da gerçekleştirdiğimiz Güneydoğu Çalıştayı 16 ilin katılımıyla gerçekleşmişti. Bu günde Marmara illerimizdeki il ilçe başkanları, kadın kolları, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızla gerçekleştiriyoruz. Yerel seçimlere yönelik çalışmalarımızı zaman kaybetmeden devam ediyoruz. Tüm belediyelerin fotoğrafını çekiyoruz. Belediyelerin hizmetlerine karşılık vatandaşlarımızın da teveccühün yüksek olduğunu görüyoruz. Değerli örgütümüze vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum. CHP, kazanma oranı yüksek olduğu büyükşehir il, ilçe, belde belediyelerine yönelik analiz ve hedefleme çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“PROJE HAVUZU OLUŞTURDUK”

Akın, “Kongre süreci devam ederken yerel yönetimler olarak hiçbir zaman kaybetmeden bu bölgeler özel çalışmalar yapıyoruz. Her bölgeye özel stratejiler yapıyoruz. Belediyelerimiz here kesime hitap eden projeler yaptı. Hali hazırda uygulanan ve vatandaş memnun kaldığı örnek projelerden tüm belediyelerin yararlanmaları için bir proje havuzu oluşturduk. Konusunda uzman akademik kadrolardan oluşan sosyal demokrat belediyeciliği takip eden bir heyet ile yerel yönetimler strateji belgesini de tamamlamak üzereyiz” diye konuştu.

Sefa Sirmen ve Mustafa Sarıgül hasret giderdiler
Sefa Sirmen ve Mustafa Sarıgül hasret giderdiler

“BELEDİYECİLİK CHP’NİN İŞİ”

Önce insan diye halkçı, hesap evren, şeffaf, liyakatle yerel yönetimlerde CHP modeliyle önümüzdeki süreçte çok daha fazla vatandaşımızı, CHP’li belediyelerle buluşturacağız. Sayın Genel Başkanımız her zaman söylediğiniz gibi belediyeciliğimizle halkımızın derdine derman olacağız. Vatandaşlarımızın en çok yaşamak istediği kentler, CHP’li belediyelerin yönettiği kentlerdir. Çağdaş anlamda belediyeciliği başlatan CHP’li belediyelerdir. Sadece yol yapmak, fatura tahsil etmekten çıkarıp önce insan anlayışını egemen kılan CHP’li belediyelerdir. Belediyecilik CHP’nin işidir. Bizim belediyelerimizde sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmetler ve şeffaflık öne çıkıyor. Saray belediyeciliğinde temelinde ise rant devşirmesi vardır vatandaşa tasarruf edip porsiyonları küçültün derken saraya belediyeciliğinde israf vardır.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu yanyana oturdu
Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu yanyana oturdu

“SARAY BELEDİYELERİNDE HESAP VERMEK YOK”

Sözlerini sürdüren Akın, “CHP’li belediyelerde ihaleler herkese açık şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Saray belediyeciliğinde ihaleler kapalı kapılar arkasında kamuoyundan saklanarak yapılır. Saray belediyeciliğinde halka hesap vermek yoktur, saraya hesap vermek vardır. Kefen ihalesinde bile usulsüzlük yapan belediyecilikte ihtiyaç sahibi vatandaşa destek olmak yok yandaşlarına iş vermek vardır. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği belediyeler CHP’li belediyelerdir. İlklerin belediyeciliğini CHP’li belediyeler yapmıştır. Hep birlikte çok daha fazla çalışıp inşallah birlikte başaracağız. Yerel yönetimlerde belediye sayısını çok daha fazla artıracağız. Belediyeleri ele geçirmek için değil elden geçirmek için geliyoruz. Kimsesizlerin kimsesi, mağdurun yanında olmak için uzaklaştırmak için değil birleştirmek için geliyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: “SINIRLAR ÇİĞNENDİ”

Bugün İstiklal Marşı’nı okuyabiliyorsak bir çift mavi göz sayesindedir. Bizler hangi pozisyonda olursak olalım aynı çaba göstermek zorundayız. Peki bugüne bakalım. O günün Türkiye’sinde sınırlarımıza her türlü güvenlik önlemi alınırken bugün nasıl oluyor da sınırlarımız yolgeçen hanına dönüyor. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, bir sığınmacı deposuna döndü. Sınırda yazan sınır namustur sözünün gereğini yerine getiriyor musunuz? Eğer gereği yerine getirilmiyorsa halka gidip o gerçeklerin yerine getirilmesi için çaba harcamamız gerekiyor. CHP’ye düşen görevlerin biri de budur. 2020 yılında Suriyelilere 40 milyar dolar harcandı. Bugün ise herhalde 100 milyar doları aşmıştır. Yüklendiğimiz görevin sorumluluğunu çok iyi bilmek zorundayız.

“SORUMLULUKLARINIZI HATIRLATIYORUM”

30-35 yıldır teröre karşı mücadele eden bizim silahlı kuvvetlerimizdir. Yabancı askerin bizim ülkemizde ne işi var? Eğer Cumhuriyet Halk Partililer olarak bunu tüm Türkiye’ye anlatmazsanız sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz. Başka bir sorunumuz daha var. Uyuşturucu bataklığı. Adana’da çocukları uyuşturucu bataklığında olan çocukların aileleri ile bir toplantı yaptım. 81 ilimiz var 81 ilin ortak sorunudur bu. Uyuşturucu bir milli güvenlik sorunudur. Herkesin yaşam alanına saygılıyız. Ama demokrasi yoksa baskı vardır. Bunları anlatmamın nedeni ne kadar büyük bir sorumluluğumuzun olduğunu sizlere hatırlatmak istememdir.

“KOCAELİ’Yİ ALACAĞIZ”

Yasama organı yani TBMM, yürütme organının tahakkümü altındaysa yürütme organının talimatıyla görev yapıyorsa o zaman yasama organı bağımsız olarak görevini yapmıyordur. Bizim belediyelerimiz olduğu yerde hiçbir çocuk yatağa aç girmez. Bizim belediyelerimiz bana oy verdi, vermedi diye insanlar ayrıştırılamaz. Emekliyi bütçeye yük olarak görüyorlar. Haklarını teslim etmiyorlar. Oysa o emekliler bugün Türkiye’nin geldiği noktada büyük emekler sarf etmiştir. Bunun en güzel örneği de Kocaeli’dir. Bir işçi kentidir Kocaeli. Böyle bir tablo var. AK Partililerin reklam çektiği yerler hep CHP’li belediyeler. Balıkesir, Manisa, Bursa, Denizli’yi, Kocaeli’yi alacağız. Gerçekten güzel şeyler yapacağız.

“YARGI SİSTEMİ ÇÖKTÜ”

Acı bir olay daha var. Yargı sisteminin çökmesi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin bu kadar çöktüğünü çürüdüğünü görüyoruz. Bunu defalarca dile getirdim. Ama sonuçta biz bir siyasetçiyiz. İstanbul’da görevli bir savcı yargıdaki çürümeyi HSYK’ya örneklerle anlatıyor. Uyuşturucu barolarının cezaevlerinden nasıl çıkarıldığını, nasıl rüşvetler alındığını dilekçeyle anlatıyor. Adalet devletin temelidir. Adaletin olmadığı bir yerde neyi yapacaksınız? Düşüncesini ifade etti diye insanları hapse atacaksınız, uyuşturucu baronlarını serbest bırakacaksınız. Devlette çürüme var bunu çözmemiz lazım.

“21 YILDA NEYİ ÇÖZDÜLER?”

21 yılda Türkiye’nin hangi sorunu çözüldü? Bu sorunun cevabını almak zorundayız. Kiracıyla ev sahibinin arasındaki kavganın sorunu kim, herhalde biz değiliz! Okul sütü akıl küpü diye bir proje vardı sütü kaldırdılar. Çocukların beslenme haklarını ellerinden aldılar. Partimiz 100 yıllık bir parti. Partide yenilenmeyi sağlayan hukuki metne tüzük diyoruz. Kurultaydan hemen sonra tüzük kurultayı yapacağız. CHP’nin aksayan bütün yönlerini mümkün olduğu kadar çözeceğiz. Bir çalışma yapıp il başkanları, ilçe başkanları, milletvekilleri ile STK’lar ve başka ülkelerdeki uygulamalardan örnek alarak sorunu çözeceğiz. Bir cinsiyet kotasını getireceğiz Yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek olacak ve fermuar sistemini getireceğiz. İnşallah kurultay bunu kabul eder.

“ÇALIŞMAYAN İL YÖNETİMLERİ DÜŞECEK”

Milletvekilleri için 3 dönem sınırı getireceğiz. Belediye meclis üyeliği için meslek kotası getireceğiz. Danışma kurulunu 3 kez arka arkaya toplamayan il yönetimi düşecek. Kimse kusura bakmasın. Mahalle temsilciliklerinde bir kadın ve bir erkek olacak. Çünkü evlere girmemiz lazım, kadınlarla konuşmamız lazım. Dertlerini dinleyip onlara ne gibi çözümler getirdiğimizi anlatmamız lazım. Eskiden olduğu gibi güçlü, tutarlı bir genel sekreterlik olacak. Bir politika üretim merkezi gibi çalışacağız. Seçimlerde oyunu düşüren yönetim, kendiliğinden düşmüş olacak.

“DELEGELİK KALKACAK!”

“Delege sisteminden hepiniz şikayet ediyorsunuz, delege sistemini kaldıracağız. Delege sistemi çatışma yaratıyor, üyeler gelsinler seçsinler. İç denetleme sitemini getireceğiz. Düzenli aidat ödeyenler kendi belediye başkanları ve milletvekillerini seçecekler. Oyunu en fazla artıran 5 il, parti meclisinde yer alacak. Bundan sonra partiyi kim televizyonlarda tartışır hale getirirse kimse kusur bakmasın onu partiden ayıracağım.

“BABALAR GİTTİ OĞULLARI GELDİ”

Bakın AK Parti olağanüstü kurultay yaptı ve kimsenin haberi olmadı. Çünkü orada tek bir kişi var. Babalar gitti, oğulları geldi. Biz öyle bir parti değiliz. Tartışmalar elbette olacak. Tartışmalar aydınlanma işaretidir. Tartışmalar olur kürsülere çıkarız, elimizi tekrar kaldırırız, hep beraber alanlara ineriz vatandaşın sorunlarını çözmeye devam ederiz. Cumhuriyet Halk Partisi olmazsa ülkeye asla demokrasi gelmez” dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını tamamlamasının ardından il başkanları ile görüştü.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica