Genel

Kılıçlar çekildi ve delegelerden imza toplanmaya başlandı

Kılıçlar çekildi ve delegelerden imza toplanmaya başlandı Genel başkanlık için süreci başlatan İnce’nin sıkıntısı, cumhurbaşkanı adayı olduğunda söylediği “Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday çıkmayacağım” sözü… Kılıçlar çekildi ve delegelerden imza toplanmaya başlandı detaylar haberimizde…

Kılıçlar çekildi ve delegelerden imza toplanmaya başlandı

CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olağanüstü kurultaya kapıları kapatırken Muharrem İnce’nin ekibi imza toplamaya başladı. Kılıçdaroğlu’na ‘çekil’ diyen Muharrem İnce, net olarak adaylığını açıklayamıyor ancak çözümü teşkilata bırakıyor. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İnce’nin Kılıçdaroğlu’na karşı elini kolunu bağlayan o nedeni yazdı.

İşte Selvi’nin o yazısı:

27 Mayıs’tan sonra Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Çankaya Köşkü’nde parti liderleriyle, “huzur toplantıları” yapıyordu.

Darbe yap, Demokrat Parti’yi devir, başbakanı ve iki bakanı as, Ali Fuat Başgil’i ölümle tehdit et, cumhurbaşkanı adayı olmasını engelle, sonra kalk memlekette “huzur toplantıları” düzenle. Amaç huzurdan öte, yeni sürecin 27 Mayıs’ın ruh ve felsefesine uygun olarak devam etmesiydi.

Süleyman Demirel katıldığı ilk toplantıda, İnönü hükümetinden şikâyet edince İsmet Paşa, çiçeği burnundaki AP Genel Başkanı’na dönüp, “Hükümetten şikâyet etme yeri burası değildir, onun yeri Meclis’tir. Bulursun yeterli sayıyı hükümeti düşürürsün” demişti.

Demirel toplantıdan sonra Çankaya Köşkü’nün bahçesinde yürürken İhsan Sabri Çağlayangil’e dönüp, “Adam haklı” demişti. Adalet Partisi, Meclis’te bütçeye ret oyu verip İnönü hükümetini düşürdü. Demirel, İnönü’yü devirerek gittiği 1965 seçimlerinde tek başına iktidar oldu.

Demirel, “Adam haklı” dedi, Muharrem İnce de seçim gecesi gazeteci İsmail Küçükkaya’ya attığı mesajda “Adam kazandı” demişti. Burada bir adam tartışması açma niyetinde değilim. Demirel nasıl ki, “Adam haklı” dediği İsmet Paşa’yı yeterli sayıyı bulup düşürdüyse Muharrem İnce’nin de yeterli imzayı bulup olağanüstü kurultayı toplamaktan başka bir yolu gözükmüyor. Çünkü Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü kurultay çağrısı yapmayacağım” dedi. Bu bir meydan okumaydı. Böylece Muharrem İnce’nin, “Yenildiysen geri çekileceksin” sözünün anlamı kalmadı.

Reste rest diyecek mi?

Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adayı gösterilince, Kılıçdaroğlu’nun karşısında aday olmayacağını ilan etmenin sıkıntısını yaşıyor. Kılıçdaroğlu’na karşı adayım diyemiyor, bu işi örgütün halledeceğini söylüyor. Ama İnce de çok iyi biliyor ki CHP’de işler böyle yürümez. Ya reste rest diyecek, yeterli delegeyi bulup kongrede Kılıçdaroğlu’nu devirecek ya da hesaplaşmayı yerel seçimlerin sonuna bırakacak. İnce’nin çıkışının, Kılıçdaroğlu’nun restinin arkasında biraz da partiyi yerel seçimlere kimin götüreceği mücadelesi yatıyor. Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı adayı yaparak, milletvekili listelerini tek başına belirleme fırsatını yakalayan Kılıçdaroğlu, belediye başkan adaylarını da seçmek istiyor.

“Bunun için bir CHP-HDP ittifakı planlanıyor”

CHP açısından bazı belediyelerde iktidar olmak Türkiye’de iktidara gelmek kadar önemlidir. Çankaya, Kadıköy ve Şişli Belediyeleri CHP açısından bakanlıklar kadar değerlidir. CHP, yerel seçimde tüm yığınağını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için yapacak. Amaç AK Parti’yi İstanbul’da başarısızlığa uğratmak. Bunun için bir CHP-HDP ittifakı planlanıyor. Kongrede Kılıçdaroğlu’na destek veren bazı il başkanları belediye başkan adaylığı bekliyor. Yerel seçimler, hem mücadeleyi sertleştiriyor hem de olağanüstü kurultay sürecinde Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendiriyor. Genel merkez, tüm gücüyle devreye girdiği için İnce’nin işi kolay değil.

İnce’nin ekibi…

Muharrem İnce ise cumhurbaşkanlığı seçiminde yakaladığı rüzgârla bir an önce CHP Genel Başkanı koltuğuna oturmak istiyor. İnce’ye cumhurbaşkanı adaylığı sırasında perde arkasında Prof. Dr. Ali Alp ve eski Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay’ın öncülük ettiği bir grup akademisyen destek sağlıyordu. Bu isimler daha önce Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar’a da katkı sağlamışlardı. “Lider hazırlama” gibi bir misyonları olduğu konuşuluyor. CHP’deki mücadelesi sırasında İnce’ye danışmanlık hizmeti verirler mi orası belli değil.

24 Haziran seçimleriyle milletvekilleri arasında gücü azalsa da İnce’nin CHP’de bir gücü var. En büyük gücü ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yakaladığı başarı… CHP’de ayrıca Kılıçdaroğlu’na karşı olan başka ekipler var. Son kurultayda 1090 imza ile aday gösterdiği halde Kılıçdaroğlu’na 790 oy çıkmış, İnce 447 oy almıştı. Kılıçdaroğlu karşıtları henüz İnce’nin etrafında toplanmış ve bir güç birliği sağlamış değiller. Muhalifleri dikkatle izlemek gerekiyor.

CHP’deki düğümü delegeler çözecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica