Sağlık

Kısırlık 4 bin yıl önce Kayseri de ortaya çıkmış

Kısırlık 4 bin yıl önce Kayseri de ortaya çıkmış Uluslararası tıp ve arkeoloji dünyası Kayseri, Kültepe’yi konuşuyor… Kadın Hastalıkları Endokrinoloji Tıp Dergisi’nde yer alan ve Harran Üniversitesi’nde görevli Yardımcı Doçent Ahmet Berkiz’in yaptığı araştırmaya göre; kil tablet üzerinde evlilik sözleşmesi yer alıyor ve kısırlık gündeme geliyor. Kısırlık 4 bin yıl önce Kayseri de ortaya çıkmış detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Kısırlık 4 bin yıl önce Kayseri de ortaya çıkmış

Kayseri, Kültepe’de yapılan kazılar sonunda 4.000 yıl önce tarihte ilk defa kısırlık teşhis edildiği ve bunun bir kil tablete yazıldığı belirtildi. Prensa Latina’da yer alan habere göre 4.000 yıl önce yazılmış kil tableti inceleyen bilim insanları; bunun üzerinde bir evlilik sözleşmesi olduğunu açıkladı.

Asurlu bir çiftin yaptığı bu evlilik sözleşmesinde…

Harran Üniversitesi’nde görevli Yardımcı Doçent Ahmet Berkiz’in yaptığı açıklamada; Asurlu bir çiftin yaptığı bu evlilik sözleşmesinde çift evlendikten sonraki 2 yıl boyunca çocuk sahibi olmazsa kadın, eşine köle yani taşıyıcı anne getirmeye izin vermeyi kabul ediyor.

“Kadın köle erkek çocuk dünyaya getirince özgürlüğüne kavuşuyor”

Berkiz, “Kadın köle erkek çocuk dünyaya getirince özgürlüğüne kavuşuyor” dedi. Gynecological Endocrinology Tıp Dergisi’nde yer alan makale dünyada da büyük yankı uyandırdı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica