İGF

Kocaeli İzmit Körfezi’nde 6 bin balık denizle buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni balıklandırma projesi kapsamında 6 bin adet levrek, çupra ve kalkan balığını daha Hereke sahilinden denize bıraktı.

KOCAELİ(İGFA)- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni balıklandırma projesi kapsamında . Hereke sahilinde 6 bin adet daha levrek, çupra ve kalkan balığını denizle buluşturdu. 

Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile TAGEM arasında imzalanan protokolün ardından İzmit Körfezi’nin balıklandırma çalışmaları başlamıştı. İzmit Körfezi’ne salınan balıklara takılan çipler sayesinde hem çeşitli bilimsel veriler elde ediliyor, hem de Balıkların büyümesi ve gelişmesi takip ediliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın da katıldığı projde, bugüne kadar İzmir Körfezi’ne toplamda 24 bin adet yavru balık bırakıldı.

DENİZ HER GÜN HAVADAN KONTROL EDİLİYOR

Marmara Denizi’ne günde 3,4 milyon metreküp su verildiğini dile getiren Başkan Büyükakın, “Bu suyun yüzde 53’ü ön arıtmadan geçiyor. Besin zincirine bu kadar azotu ve fosforu verirseniz müsilajla karşılaşırsınız. Atık suyu arıtmadan denize vermeyeceğiz. Kocaeli’de bizim denize bıraktığımız atık su oranı ise yüzde 8. Tamamı arıtmadan geçiyor. Bu manada Kocaeli şampiyon. İlimizdeki suların yüzde 65’i ileri biyolojik arıtmadan, yüzde 35’i ise biyolojik arıtmadan geçiyor. Biz temizlesek de Marmara’ya kıyısı olan iller bunu yapmazsa yine aynı sonuçları alırız. 3 yıl içinde 700 milyonluk yatırımla tüm tesislerimiz ileri biyolojik arıtma olacak.

 Her gün deniz uçağımızla havadan kontrol gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar 6 bin saat uçuş gerçekleştirdik, körfezi kirleten gemilere 50 milyona yakın ceza yazıldı. İzmit Körfez’ine ulaşan 12 adet sürekli dereyi takip ediyoruz. Küresel ısınma ayrı bir tehdit. Son 20 yılda Kocaeli’de 9 milyon fidan toprakla buluştu” dedi. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica