Kültür-Sanat-Tarih

Kocaeli Mavinin Ağacın ve Toprağın şehridir

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Dünya Çevre Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı

Kocaeli Mavinin Ağacın ve Toprağın şehridirBüyükakın; “Cazibe ve çekim merkezi Kocaeli, ticari, sanayi ve tarihi altyapısıyla da her zaman Türkiye’nin lokomotif şehirlerinden birisi olmuştur” dedi. detaylar haberimizde…

Kocaeli Mavinin Ağacın ve Toprağın şehridir

İzmit-Sekapark
İzmit-Sekapark

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Dünya Çevre Günü kapsamında basın açıklamasında bulundu. Deniz Uçağı ile havadan İzmit Körfezi’ni kontrol ettikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Büyükakın; “Kocaeli, medeniyetlere başkentlik yapmış, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan bir şehirdir. Asya ve Avrupa’nın buluştuğu bir konuma sahip olmasıyla da cazibe ve çekim merkezidir. Kocaeli ticari, sanayi ve tarihi altyapısıyla her zaman Türkiye’nin lokomotif şehirlerinden birisi olmuştur. Biz de güzel Kocaeli’mizin daha huzurlu daha mutlu daha yaşanabilir bir şehir olması için, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için projelerimizi uzun vadeli olarak planlıyor ve hayata geçiriyoruz” dedi.

Ağaçlandırma
Ağaçlandırma

Çevre, Doğa, Yeşil, Ağaç hassasiyetimiz üst seviyede

Başkan Büyükakın açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Kocaeli, Türkiye’de sanayi, ticaret ve ulaşım kenti olarak bilinir. Bu bilgi doğru olmakla beraber aslen eksiktir. Kocaeli aynı zamanda doğanın, çevrenin, yeşilin, mavinin, ağacın, toprağın şehridir. Türk ekonomisinin önemli bir bölümünü elinde bulundurması nedeniyle sürekli olarak göç alan Kocaeli’de kayda değer bir nüfus artışı yaşanmaktadır. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları da bu kentte bulunmaktadır. Bu nedenle bizim çevre, doğa, yeşil, ağaç anlayışımız ve hassasiyetimiz diğer illerle mukayese edilmeyecek ölçüde ileridedir.

“Yeşillendirilmemiş bir karış bile yer görmek istemiyoruz”

 ağaçlandırmalar

ağaçlandırmalar

Biz Kocaeli’nde ağaçlandırılmamış veya yeşillendirilmemiş bir karış bile yer görmek istemiyoruz, bu anlayışla hareket ediyor, adımlarımızı buna göre atıyoruz. Bakın bunu size rakamlarla anlatayım. Kocaeli’nin nüfusu geçtiğimiz 15 yılda 1,4 milyondan 1,9 milyona çıkmış durumda. 2004 yılında 500 bin metrekare olan yeşil alan miktarımız bugün itibariyle tam 23 milyon 570 bin metrekareye ulaşmıştır. Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız geçmişte 0,4 metrekareydi, yani 1 metrekare bile değil. Oysa bugün Kocaeli’de yaşayan her bir vatandaşımız için kişi başına yeşil alan miktarı tam 12,36 metrekaredir. Kentimizde boş bulduğumuz her metrekare alana ağaç diktik. Tam 8,5 milyon ağacı toprakla buluşturduk.

“Rengarenk bir çevrede…”

Kocaeli halkı rengârenk bir çevreden geçsin diye 47 adet yeni köprü ve kavşakta çevre düzenlemesi yaptık. Çocuklarımız için kent genelinde bin 500 çocuk oyun grubu kurduk. Kocaeli halkının sağlıklı kalması için inşa ettiğimiz 111 adet yeni parka 500’ün üzerinde spor aleti yerleştirdik. Spora ve sporcuya olan desteğimizin göstergesi olarak da 69 adet basketbol sahası, 53 adet futbol sahası, 18 adet voleybol sahası, 9 adet tenis kortunu sporseverlerin hizmetine sunduk.

“İzmit Körfezi’ni yeşil bir gerdanlıkla sardık”

Engelli vatandaşlarımızın kullanımına yönelik 31 adet özel olarak dizayn edilmiş parkı hizmete sunduk. Sadece 1,5 kilometre olan yürüyüş yollarımızı 241 km uzunluğuna çıkardık. 72 km uzunluğunda bisiklet yollarına sahibiz. 45 adet sahil düzenlemesiyle İzmit Körfezi’nin çevresini adeta yeşil bir gerdanlıkla sardık. Yine 35 adet yeni mesire alanı oluşturduk. İzmit Körfezi ve Karadeniz kıyılarındaki Kandıra sahillerimizle Kocaeli aslında deniz ve tatil turizminden de önemli bir pay alıyor.

42-evler-atıksu-arıtma-tesisi
42-evler-atıksu-arıtma-tesisi

“Altyapıya verdiğimiz önemle bu günlere geldik”

Ücretsiz olarak vatandaşlarımızın ve tatilcilerin hizmetine sunduğumuz plajların 6 tanesinde temiz denizin simgesi olan Mavi Bayrak dalgalanıyor. (Cebeci, Bağırganlı, Kumcağız, Miço Kadınlar Plajı, Kerpe Halk Plajı ve Karamürsel Altınkemer) Peki, tüm bunlar nasıl oldu? Bir zamanlar kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi, bugün yunusların dans ettiği, adeta Marmara Denizi’nin akvaryumu sayılacak nitelikte balık çeşitliliğine sahip bir hale nasıl geldi? Elbette altyapıya verdiğimiz önemle bu günlere geldik.

“Dev altyapı yatırımları yaptık”

Darıca Eskihisar atıksu tüneli inşaatı
Darıca Eskihisar atıksu tüneli inşaatı

İSU’nun gerçekleştirdiği dev altyapı yatırımlarıyla önemli bir bölümü ileri derecede biyolojik arıtma yapan 23 adet yeni atık su arıtma tesisini hizmete aldık. İzmit Körfezi’ne tek bir damla atık suyu bile arıtmadan deşarj etmiyoruz. Atık su arıtmada Türkiye genelinde yüzde 100 arıtma oranına ulaşan ilk belediye olmanın haklı gururunu taşıyoruz. Kocaeli genelinde; 5 bin 800 kilometre atık su ve 654 kilometre yağmur suyu hattı oluşturduk. Kocaeli genelindeki 12 ilçemizde toplamda 88,5 kilometre uzunluğunda dere ıslahı gerçekleştirdik. Kesintisiz ve sağlıklı suyun çeşmelerimizden akması için 10 bin 530 kilometre içme suyu hattı döşedik.

cebeci-atıksu-arıtma-tesisi
cebeci-atıksu-arıtma-tesisi

“13 adet içme suyu arıtma tesisimizi hizmete aldık”

Köylerimize kadar içme suyu arıtma tesisleri kurarak, kent genelinde 13 adet içme suyu arıtma tesisimizi hizmete aldık. İSU bünyesinde kurulan içme suyu ve atık su SCADA sistemleriyle tüm tesislerimizi kontrol altında tutuyoruz. Kandıra Namazgâh Barajımızla özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle su ihtiyacı büyük oranda artan Kandıra ilçemizin ve İzmit’in köylerinin 100 yıllık su ihtiyacını karşılayabilir hale geldik. Bir yandan da su havzalarımızda yenilenebilir enerji projelerini hayata geçiriyoruz.

“Projelerimiz başka şehirlere model ve örnek oluyor”

Su teknolojilerinde geri kullanıma ayrıca önem veriyoruz. Atık su arıtma tesislerine kurduğumuz ek bir tesisle arıtılmış suları bir kez daha biyolojik prosesten geçirerek, belirli sanayi kuruluşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Dünyada artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Öncü projelerimiz Türkiye’de başka şehirlere model ve örnek oluyor.

“Deniz kontrol uçağı ile denetim”

Deniz kontrol uçağı
Deniz kontrol uçağı

Kontrol ve Denetim Faaliyetleri: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2006 yılında Başkanlığımıza verilen Yetki ile İzmit Körfezi’nde gemi kaynaklı deniz kirliliklerine yönelik Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımıza bağlı denetim ekiplerimiz ile sürekli olarak havadan, karadan ve denizden kontrol ve izleme yapılmaktadır. 2007 yılından bu güne 500 adet gemiye 35 milyon TL cezai işlem uygulanırken son 1 yıl içinde deniz uçağı ile 18 adet gemiye yaklaşık 18 milyon TL cezai işlem uygulandı.

“Su kalitesi düzenli izleniyor”

İzmit Körfezi Su Kalitesinin İzlenmesi kapsamında; Tübitak Marmara Araştırma Merkezi ile 2007 yılından bu yana aralıksız olarak 13 yıldır sürdürülen proje ile İzmit Körfezi’nin yanı sıra İzmit Körfezi’ne dökülen 12 adet derenin de su kalitesini belirleyen fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler “Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği” çerçevesinde belirlenmektedir.

Balık tür ve çeşitliliği
Balık tür ve çeşitliliği

“Balık tür ve çeşitliliği zenginleştirildi”

Mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlanması hedefi ile 2016 yılında TAGEM ile yapılan protokol doğrultusunda; 2017 ve 2018 yılları içerisinde levrek, kalkan ve çupra balıkları olmak üzere toplam 12 bin adet balık İzmit Körfezi’ne bırakıldı.

“Uluslararası ‘mavi bayrak’ ödülü”

kandıra-bağırganlı-mavi-bayrak
kandıra-bağırganlı-mavi-bayrak

Uluslararası alanda merkezi Kopenhag’da bulunan, Foundation For Environmental Education (FEE), ülkemizde ise Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak programı kapsamında; İlimizde ilk olarak 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Halk Plajı Mavi Bayrak ödülü almış olup sonraki yıllarda Kandıra sahillerinde bulunan Kerpe, Cebeci, Kumcağız, Bağırganlı ve Miço Koyu Kadınlar Plajı olmak üzere toplam 6 adet plajımız Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir.

cebeci-atıksu-arıtma-tesisi
cebeci-atıksu-arıtma-tesisi

“2019 yılında gemilerden 13 bin m3 atık toplandı”

İzmit Körfezi’ni de her gün 4 adet deniz süpürgeleriyle birikinti yapan katı ve sıvı atıklardan temizliyoruz. Bildiğiniz gibi Kocaeli aynı zamanda bir liman şehri… İzmit Körfezi’nde halen 35 liman ve iskeleye her gün çok sayıda yüksek tonajlı gemi yanaşıyor. Bu gemilerden Körfez’e bırakılması muhtemel petrol ve petrol türevli katı ve sıvı atıklarla sintine suyu, kirli balast, yağ gibi pis sular ve çöplerin gemilerden alınması, depolanması ve bertaraf edilmesi ile ilgili işlemleri de yürütüyoruz. Gemi ve deniz araçlarından alınan bu tür atıklar 2 Adet “Lisanslı Atık Alım” gemisince toplanıyor. Bu amaçla 2019 yılında gemilerden toplam 12 bin 722 metre küp atık toplandı.

“2 bin 500 m3 yüzer atık topladık”

deniz süpürgesi
deniz süpürgesi

Özellikle yağışlar sonrası körfeze gelmesi muhtemel yüzeysel atıkları denize ulaşmadan toplamak için de hazırlıklıyız. İzmit sahilinden Körfez’e bağlanan Kumla (Sarı) ve Kiraz (Kullar) derelerinin denize dökülmeden önceki bölümlerine sabit bariyer sistemi yerleştirdik, 2011 yılından günümüze değin toplamda 2 bin 500 metre küp yüzer atık topladık. Denizlerde, göllerde, derelerde, kanallarda ve deniz süpürgelerinin ulaşamadığı sığ sularda bakım ve temizlik çalışmaları gerçekleştirmek üzere karada ve suda hareket kabiliyetine sahip iki adet “Amfibik Temizleme Aracı” 2015 ve 2018 yıllarında temin edilerek hizmet vermeye başladı.

Tahir Büyükakın
Tahir Büyükakın

“Plaj sayımız 24’e çıktı”

İlimizde; 2019 yılı yüzme sezonunda İzmit Körfezi’nde 10 adet, Karadeniz Sahilimizde 11 adet olmak üzere toplam 21 adet plaj yüzme alanı olarak belirlenmişti. 2020 yılı yüzme sezonunda ise; İzmit Körfezi’nde bulunan Darıca-Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı Plajı, Karamürsel- Ereğli Güzel Kıyı Plajı ve Gölcük-Halıdere Plajı olmak üzere 3 adet daha plaj yüzme alanı olarak belirlenmiş olup böylelikle İzmit Körfezi’nde 13 adet ve Karadeniz Sahilinde 11 adet olmak üzere toplam 24 adet plaj yüzme alanı olarak belirlenmiştir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica