Genel

Kocası Süleyman Dilbirliği’nin yokluğuna sadece bir gün dayanabildi

Kocası Süleyman Dilbirliği’nin yokluğuna sadece bir gün dayanabildi Nimet Dilbirliği savaşın ardından evlendiği Süleyman Bey’in yokluğuna bir gün dayanabildi. Kocası Süleyman Dilbirliği’nin yokluğuna sadece bir gün dayanabilen 85 yaşındaki eşi Nimet Dilbirliği onunla cephe dönüşü hayatını birleştirmişti. Kocası Süleyman Dilbirliği’nin yokluğuna sadece bir gün dayanabildi detaylar haberimizde…

Kocası Süleyman Dilbirliği’nin yokluğuna sadece bir gün dayanabildi

Ayla filminde hayat hikayesini gözyaşları içinde izlediğimiz astsubay Süleyman Dilbirliği dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sevenleri ve Ayla filminde birlikte çalıştığı ekip arkadaşları daha bu acının yasını tutarken bir acı haber de Süleyman Dilbirliği’nin eşi Nimet Hanım’dan geldi. 85 yaşındaki Nimet Dilbirliği, eşinin vefatının ardından bu sabah saatlerinde Selimiye Mahallesi’ndeki evinde yaşamını yitirdi. Eşine böylesine büyük bir aşkla bağlı olan Nimet Dilbirliği, Astsubay Süleyman Bey askerden döndükten kısa bir süre sonra onunla dünya evine girdi ve kendisini eşinden ölümün bile ayırmasına izin vermedi.

İşte onların hikayesi – Hale Ceylan BARLAS – Sözcü

Ayla filminde hayatının bir bölümünü izlediğimiz Süleyman Dilbirliği 1950 yılında Kore’ye gitti. Süleyman Bey hayatını değiştirecek bu vazifeye giderken geride aşık olduğu kadın Nuran’ı bırakacaktı. O dönemler amcasıyla kalan Nuran Hanım, Süleyman’ın savaşa gidişine derin bir şekilde üzüldü ancak bu aşkını yüreğine gömdü ve cepheden gelen mektuplarla her daim canlı tutmaya çalıştı. Ancak gel zaman git zaman bu mektuplar yaraya merhem olmamaya başladı… Nuran Hanım radyo dinlediği bir gün sevgilisi için bir şarkı istedi… Bu şarkı sevgilisi Süleyman Dilbirliği’ne ulaşacaktı ancak istek şarkıdan Nuran Hanım’ın amcası, Dilbirliği’nin ailesi ve hayatını kaybeden Nimet Dilbirliği’nin de haberi olacaktı. Yaşanan bu gelişmenin ardından Nuran Hanımın amcası genç kadının bu aşkına izin vermeyerek onu başkasıyla nişanladı. Süleyman Dilbirliği belki de bu gelişmelerden habersiz yurda döndükten sonra ailesinin yanına gitti. Geride bıraktığı kadının nişanlandığını öğrenince elinden pek de bir şey gelmeyeceğini anlayan Dilbirliği ailesinin kendisine uygun gördüğü Ninet Hanımla 1952 yılında evlendi ve İstanbul’a yerleşti.

“Allah senden sonraya bırakmasın”

Süleyman Dilbirliği 91, Nimet Dilbirliği ise 85 yaşındaydı. 1952’de evlenen çiftin biri kız biri erkek iki çocuğu var. Nimet Dilbirliği’nin iki yıldır mücadele ettiği Alzeimer hastalığı nedeniyle Kore Gazisi eşinin dün vefat ettiğinden haberi olmadığı öğrenildi. Yakınları, Nimet Dilbirliği’nin sağlıklı olduğu yıllarda eşine “Allah senden sonraya bırakmasın” sözlerini sıklıkla söylediğini aktardı.

Kocası Süleyman Dilbirliği’nin yokluğuna sadece bir gün dayanabildi – Ayla filminin kahraman subayının ve eşinin yaşam hikayesi

Ayla’da Süleyman Dilbirliği’ni oynayan İsmail Hacıoğlu Sözcü’ye şunları söylemişti

Gerçek bir hikayenin anlatıldığı Ayla filminde Süleyman Dilbirliği karakterine hayat veren İsmail Hacıoğlu, Sözcü’ye verdiği röportajda şunları söylemişti:

Süleyman Dilbirliği ile ilk karşılaşmanızda neler yaşandı?

Süleyman Amca’ya ulaştığımızda onunla buluştuk ve bize neredeyse 400 -500 fotoğraf gösterdi. Hepsini özenle saklamış. Kore Savaşı’na dair anılarını anlattı. Ayla ile olan bağını, başından neler geçtiğini anlattı. Duygu dolu anlardı.

Neler anlattı o günlere dair?

Süleyman Amca, 1950’lerde Birleşmiş Milletler’in çağrısı ile 17 Ekim’de 5090 kişilik bir ekiple Kore’ye giden ilk ekipte yer almış. Anne-babası öldürülmüş bir kız çocuğu bulup, onu ölümden kurtarmış. 15 ay boyunca kendi çocuğu gibi bakmış. Ona Ayla adını vermiş. Tabii sonra Türkiye’ye dönmek zorunda kalmış. Hatta bavula koyup Türkiye’ye kaçırmayı bile düşünmüş, öyle güçlüymüş aralarındaki sevgi. Tabii yapamamış ve tek başına dönmüş ülkeye. Yıllarca Kore’ye gitmenin yollarını aramış ama olmamış. Bir gün iki gazeteci Kore Gazi’leri Derneği’ne geliyor tamamen tesadüf eseri. Orada Süleyman Amca onlara Ayla’dan bahsediyor. Gazeteciler uzun süren araştırmalar sonucunda, Ayla’ya ulaşıyor. Tabii kimse onu Ayla olarak tanımıyor, adı Kim Eunja… sonunda 60 yıl sonra Ayla’sına kavuştu.

Süleyman Bey ile tanışınca neler hissettiniz?

Çok heyecanlandım. Çünkü belgeselden çok etkilenmiştim ve karşımda görmekten mutluluk duydum. Aslında siz Süleyman Amca’yı bir de Kore’de görün. Tam bir Rock Star gibi. Herkes tanıyor onu.

Çekimlerde sizi en çok ne etkiledi?

Süleyman Amca’nın yaşadıkları çok sert ve her anlattığı anıdan etkileniyorsunuz. Ama filmi izleyenler bilirler. En yakın arkadaşı Ali’nin ölümü Süleyman Amca kadar benim için de zordu. Biraz canım acıdı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica