Genel

Konsolosluk çalışanının eşi ve kızına yurtdışı çıkış yasağı

Konsolosluk çalışanının eşi ve kızına yurtdışı çıkış yasağı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C’nin gözaltındaki eşi S.C. ve kızı K.İ.C. adliyeye getirildi. İfadeleri sonunda S.C. ve kızı K.İ.C. mahkeme kararıyla yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Konsolosluk çalışanının eşi ve kızına yurtdışı çıkış yasağı detaylar haberimizde…

Konsolosluk çalışanının eşi ve kızına yurtdışı çıkış yasağı

“siyasi ve askeri casusluk”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın talimatıyla, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ’cü eski polis müdürleriyle irtibatı tespit edildiği gerekçesiyle gözaltına alınan ABD İstanbul Başkonsolusluğu görevlisi Metin Topuz, “siyasi ve askeri casusluk”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmıştı. Şüpheli Topuz’un 17- 25 Aralık öncesi, firari eski savcı Zekeriya Öz‘ün makam odasındaki sabit telefonu ve Öz’ün oğluyla irtibatı tespit edilmişti. Metin Topuz’un ayrıca 2012’den itibaren FETÖ’cü eski polis müdürleri Yakup Saygılı ve Nazmi Ardıç gibi isimlerle irtibatlı olduğu saptanmıştı.

“…diplomatik krize neden olan tutuklama kararı…”

İki ülke arasındaki diplomatik krize neden olan tutuklama kararı sonrası, bir konsolosluk çalışanı hakkında daha soruşturma yürütüldüğü ortaya çıkmıştı.

FETÖ’de yönetici konumunda olduğu tespit edilen…

Konuya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 9 Ekim 2017 tarihinde yapılan açıklamada geçtiğimiz haftalarda tutuklanan Metin Topuz adlı ABD İstanbul Başkonsolosluk çalışanının ifadesinin ardından, FETÖ’de yönetici konumunda olduğu tespit edilen S.C ve K.İ.C hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildiği ifade edilmişti.

Şüpheliler Amasya ilinde yakalanarak adli işlemleri için İstanbul’a getirildi

S.C. ve K.İ.C adlı şüphelilerin Amasya ilinde yakalanarak adli işlemleri için İstanbul’a getirildikleri belirtilen açıklamada, şüphelilerin eşi ve babası konumundaki, herhangi bir diplomatik bağışıklığı bulunmayan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C’nin ise ifadeye davet edildiği kaydedilmişti.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler S.C ve K.İ.C bugün akşam saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilerek soruşturma savcılığına çıkarıldı.

Yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldılar

İfadeleri sonunda S.C. ve kızı K.İ.C. mahkeme kararıyla yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica