Sağlık

Kontrolsüz hipertansiyon gözlerden ediyor

Kontrolsüz hipertansiyon gözlerden ediyor. Ülkemizde her 3 erişkinden 1’inde görülen hipertansiyon, giderek yaygınlaşıyor. Kan basıncının yüksek olması anlamına gelen hipertansiyon, kontrol altına alınmadığında ise kalp krizinden görme kaybına dek ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Habere göre dikkatli olmazsak, Kontrolsüz hipertansiyon gözlerden ediyor.

Kontrolsüz hipertansiyon gözlerden ediyor

Hipertansiyonu olan pek çok kişiden ‘ama benim şikayetim yok’ yorumunu çok sık duyuyoruz. Oysa şikayetin olmaması yüksek kan basıncının olmadığını veya zararı olmadığını göstermiyor. Hissedilmese bile kan basıncı yüksekliği sağlık problemlerine neden olmaya devam ediyor…
Acıbadem International Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Güliz Erdem; kan basıncı yüksek olduğunda, özellikle enseden başlayan baş ağrısı, burun kanaması, nefes darlığı gibi şikayetler olabileceği gibi; uzun yıllar hiçbir belirti vermeden de aynı yüksekliğin görülebileceğini vurgulayarak neden olduğu hastalıkları habercilere anlattı:

Kalp krizi

Kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasında ve tıkanmasında kontrolsüz hipertansiyon en önemli risk faktörlerinden biri. Bu durumda kalbi besleyecek oksijenden zengin, yeterli kan akımının sağlanamaması sonucu oluşan göğüs ağrısı; göğüste rahatsızlık hissi, nefes darlığı kalp krizinin en sık görülen belirtileri olarak öne çıkıyor.

Aort anevrizması ve balonlaşma

Kan basıncının yüksek olması, zamanla damar duvarında zayıflama olması sonucunda; damarın bir kesiminde genişleme ve anevrizma olarak tanımlanan balonlaşmaya sebep olabilir.

İnme

Kontrolsüz yüksek kan basıncı, beyin damarlarının hasar görmesi ve daralmasına sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra kan basıncı yüksekliğinin de oluşmasında etken olduğu pıhtının, damarları tıkamasıyla inmeye yol açar.

Kanı pompalamak için

Yüksek kan basıncı olduğu zaman kalp kası, kanı vücuda pompalamak için kalınlaşıyor. Zamanla kalınlaşmış kalp kası, yeterli kanı pompalamak için gerekli fonksiyonunu yerine getiremiyor ve kalp yetmezliği oluşuyor.

Böbrekleri bozar

Böbreklerin kandaki atıkları süzebilmesi için sağlıklı damarlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle düzenin bozulması, çeşitli böbrek hastalıklarına yol açar, kan basıncının sistemini bozar.

Damarlarda daralma

Kan basıncı yüksekliği tedavi edilmezse gözde retinaya giden hassas damarlara zarar verebiliyor; sonuç kalıcı görme kaybına kadar gider.

Hafıza sorunları

Beyin damarlarına kan basıncı yüksekliğinin verdiği zarar hafıza, düşünme ve konuşma becerilerini olumsuz yönde etkiliyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica